Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апитерапията все по-често заменя традиционната медицина

Мирана Илиева е от град Плевен. По образование: инженер-химик, по призвание: пчелар, по сърце: апитерапевт. Това е личната й визитка.

За Радио Варна тя сподели, че чете много литература, както наша, така и чужда, свързана с апитерапията, затова е в течение на всяка новост в тази област. Цялото й семейство е посветлило ежедневието си на пчелите. Имат два пчелина в село Рибен.

Ваня Славова разговаря с Мирана Илиева:

- Какво всъщност включва апитерапията?

- Апитерапията е изкуството да се използват всички пчелни продукти – от меда до пчелната отрова. Съвременната наука вече е открила силата на пчелните продукти, но ние не сме първите, които са установили това. В действителност апитерапията е доста стара терапия – произходът й може да се проследи още от Древна Гърция и Китай.

Апитерапията е комплексно понятие от производните „apis“ - пчела и „terapia“ - лечение.

Преди около 1000 години знаменитият учен от Изтока  Авицена пише:"Медът ободрява, възбужда апетита, подобрява храносмилането, възстановява паметта, изостря мисълта." Но и значително по – рано медът е бил използуван за лечение на различни болести. Лекарите от древен Египет например са препоръчвали меда като най – добро средство за лечение на всевъзможни очни заболявания, кожни възпаления и рани. Съвременната медицина потвърждава, че умерена ежедневна употреба на мед съдейства за по – добро храносмилане, регулира киселинността на стомашния сок. Затова той е част от лечението на гастрити и язвата на стомаха и дванадесетопръстника, т. е. заболяванията, които се съпровождат с повишена киселинност.

Благодарение на противовъзпалителното и на противомикробното действие на меда по отношение както на вирусите, така и на бактериите и гъбичките този пчелен продукт продължава и днес, както и преди хиляди години да се използва за профилактика и лечение на редица инфекции на дихателната, стомашно – чревната, пикочно – половата и други системи. С помощта на съвременните методи за изследване тези качества на меда вече са категорично доказани. От гледна точка на калориите медът може да се конкурира с такива високоенергийни храни като шоколада, какаото, орехите, захарта: 100 г мед, съдържа 335 кал. И затова той е необходим за умствено или физически изтощени хора или за възстановяване след продължително боледуване.
Медът спомага за подобряването на общото състояние при болни с анемия. Препоръчва се ежедневно изпиване на 100г мед, разделен на три части между храненията. Не всички знаят, че една топла чаша медна вода (две чаени лъжички мед в 200 мл вода), изпита един час преди сън, е чудесно сънотворно и разхлабващо средство. Да, медът помага на болните да се лекуват, а на здравите да станат още по - здрави. Дълбоко съм убедена, че човечеството преди сто години е живяло по друг начин, не като нас: придатъци към лекаря и фармацевта.

- Да разбирам, че медът е основно и универсално лечебно средство?

- Да, медът е един от продуктите. Пчелите дават девет благословени продукта, които са доказано ефикасни и два, които са спорни все още. Медът- това е една готова храна, която се усвоява директно от клетките, без да е необходимо кой знае каква преработка. Затова чистият, хубавият качествен мед е подходящ дори и при хора, болни от диабет. Само че трябва да се внимава за качеството на меда.

-Кой мед е подходящ за диабетно болни?

- Акациевият. Той е препоръчителен и за диабетици, и за хора, които имат кардиологични проблеми. За малки деца. Те се захранват с акациев мед, тъй като по състав е подходящ за неукрепналата все още храносмилателна система при децата.

Цялото интервю с Мирана Илиева може да чуете в прикачения файл:





Пчелари Илиеви са 3 поколения-Веселин и Мирана, синът им Константин и неговата дъщеря Мирела. Всеки от тях има точно място и задачи в организацията и грижата за пчелите. Пчелинът им е на 23 км. Североизточно от Плевен в чиста и екологична местност. От 2011 година работи и втори пчелин в район с богата и разнообразна цветна растителност. С пчеларство се занимават от около 30 години. Не са потомствени пчелари. Идеята им за пчеларстване идва от любовта им към пчелните продукти и от хоби се е превърнало в професия. Носители са на много призове от фестивали и изложения.











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази закона, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35