Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неграмотността - проблемът на ромските семейства


Високият процент неграмотни в малките населени места е причина да има особена нужда от социални работници. По неофициални данни, в община Вълчи дол хората, чийто майчин език не е български, са половината от населението. Повечето деца посещават учебни заведения, но семействата имат много ниски доходи и голяма част живеят при изключително мизерни условия.

Работата с тези семейства е част от ежедневието на Йорданка Колева. Тя  е социален работник от 2 години, преди това е била медицинска сестра. Работи в Общностния център във Вълчи дол. И двете й професии имат ниско заплащане, но тя е доволна от това, което прави, защото помага на хората. В момента е част от екипа, който се грижи за интеграция на деца.

Това съм си избрала, това ми доставя удоволствие. Макар че откъм заплащане, и двете професии не са добре оценени.

Но Вие сте добре ценени в Европа. Защо сте още в България?

Може би защото съм вече на възраст, когато не искам да ходя в чужбина. Предпочитам да съм си в България, нали трябва и тук да останат такива като мен...Някой трябва да работи, някои трябва да помага. Нашето население в общината е застаряващо. Населението ни е болно...

Снимка

В какво се състои Вашата работа на социален работник?

Помагаме за ранната интервенция на деца с увреждания. Посещаваме ги в домовете, следим развитието на детето... Това са деца от рискови групи, с много ниски доходи, малолетни или непълнолетни бременни...Помагаме с консултации, имаме психолог, добре работим с институциите и се опитваме да решим проблемите ...


/.../

Нямаме отказали се от децата си, само едно дете е изведено от семейството си, но средата беше много лоша...Работим много добре с "Отдела за закрила на децата".


Често ли Ви търсят с идеята да се откажат от детето си?

Не, нямаме такива тежки случаи. Помагаме, консултираме ги, търсим начини за съдействие...Въпросът е да стигнем до хората. И докато в началото си търсехме потребителите, сега те вече нас търсят....Непрекъснато се увеличават потребителите ни и доверието между нас се увеличава.


Като човек, който живее във Вълчи дол, какво искате Вие?

Откровено казано, по-малко хора да се нуждаят от нашата подкрепа. Но за съжаление, тенденцията не е добра. Засилва се процента на хората, които се нуждаят от такъв тип помощ. Безработните са много. Това е характерно за всички малки общини, не е само за нас.... Трябва институциите да работят "ръка за ръка".  И родителите. Те са най-важния фактор при формиране характера на детето. Семейството е много важно и всичко тръгва от него.


А когато това семейство няма достатъчно средства?
Това е големият проблем. Неграмотността.


СнимкаКакъв процент от хората в общината имат този проблем?

Много висок и този процент се увеличава. Това го показва практиката, етническия състав на населението...

Какъв процент от хората в община Вълчи дол майчиният език не е български?

Не зная какви са официалните данни, но това, което аз виждам в училищата и детските градини - около 50 процента.

Колко от децата посещават учебни заведения?

Посещаемостта в училище е добра, защото населените места са малки и успяват да ги обхванат...Ние познаваме добре състоянието на семействата в риск.
/..../
Родителите като основен аргумент подчертават, че не могат да изпратят на училище децата, защото нямат дрехи, защото нямат пари...Част от тези семейства работят в чужбина, други са по 14-дневките, разчитат на детските, семейните помощи за деца...
На по-проблемните семейства се стараем да помагаме повече. Едно такова е на Бахтишан в село Радан войвода. Семейството няма течаща вода, не зная дали има ток, защото сме ходили през деня...Работи само бащата.. В момента има 3 деца, едното е изведено в приемно семейство, едно почина миналата зима... Малкото момиченце на 3 годинки не беше виждало кукла...





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламена Иванова: Възрастните губят радостта от живота, когато забравят игрите от детството си

Варненският психолог и психоаналитик във формиране Пламена Иванова-Бучинска събра в една увлекателна книга "70+ игри от нашето детство". Пламена Иванова е създател на Център за терапия, приложни изкуства и обучения във Варна и на Зона за свобдни игри за деца от 7 месеца до 3 години. Опитът и там, заедно с вдъхновението от игрите с малката и..

публикувано на 19.07.24 в 08:30

От актриса до военен кореспондент: пътят на Горица Радева от Велико Търново до Донбас

Тя е актриса. Играла е на няколко български театрални сцени. Работила е като PR на Шуменския театър. Повече от 10 години събира стари театрални афиши и пиеси. Сред тях са оригинални ръкописи на Йордан Йовков, част от кореспонденцията му до Елин Пелин, първото издание на пиесата "В полите на Витоша" на Пейо Яворов.  Последната сцена, на която застава -..

публикувано на 18.07.24 в 08:05

Белослава: Имам един вдъхновяващ живот, който ценя от сърце

На 18 юли в клуб Ментол   посрещаме Белослава с проекта “Welcome to 74th street” . Заедно с нея на сцената ще бъдат музикантите от J P3: Живко Петров - пиано, Димитър Семов - ударни, Димитър Карамфилов - контрабас и Младен Димитров (Mr. Moon) програминг и перкусии. Събитието е с начален час 21 часа . Чуйте цялото интервю с Белослава в..

публикувано на 18.07.24 в 07:05

Георги Стоянов: Опитите с извалявания от потенциални облаци е в интерес на земеделието ни

Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата. Такива вече се правят в съседна Румъния от български учени и метеоролози. В напреднала фаза на опити са САЩ, Канада, Китай и Русия, каза за Радио Варна Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз.  Европа изостава, но в Румъния се..

публикувано на 17.07.24 в 08:15

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 16.07.24 в 08:35

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той живее и работи в Лондон, където заедно със съпругата си отглеждат децата си. Тя е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до..

публикувано на 16.07.24 в 08:30
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20