Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВАРНА-НАСА-ЗВЕЗДИТЕ

Това е заглавието, около което се обединиха младите таланти, спечелили за пореден път одобрението на НАСА. Част от момчетата вече имат достатъчно международен опит и знаят как да представят и своите идеи, и своята страна. Правили са го в Калифорния, Церн, Гърция.... и ще продължат да го правят, защото след събрания опит в екипната работа, търсенето и разработването на добра идея, амбициите им са още по-големи.... Абитуриентите и двамата смятат да продължат образованието си в чужбина, но в същата област - физиката...

Доц.Веселка Радева работи по проекта "Ученическа космическа агенция" от 11 години и всеки път нейни възпитаници печелят отличия. Единият от наградените български екипи е от Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна. Петте момчета заемат първото място в категорията за 12 клас за проекта "UniSpace" , който предлага разрешаване на проблемите на човечеството чрез изграждане на градове в орбитата, близо до Земята. Осемчленният екип на гимназията по ИТ "Екзюпери" във Варна е класиран на първо място в категорията за 11 клас. "Deep Space" предвижда построяването на човешка колония в покрайнините на Слънчевата система, като самата колония има форма на цвете.

Катерина Саматовна от 10 клас в Математическата гимназия спечели второ място с проекта „Quibella” в категорията индивидуално участие, което се постига за първи път от български ученици.

СнимкаВ студиото на Радио Варна са доц. Веселка Радева, Михаил Савин от 11 клас;  Александър Георгиев и Иво Песев от 12 клас.

Иво: Искахме да разрешим два големи проблема за човечеството. Първият е пренаселеността на Земята. Целта е да забавим растежа. За това построихме 16 000  колонии в земна орбита и целим до 100 години да заселим там над 1 милиард души.

Реално ли е това?

Александър: Това е много реално, защото  едно от изискванията на НАСА е проекти, които може да се реализират в близките 50 - 100 години.

Как?

Това са проблеми, които засягат цялото човечество. Затова с обединените усилия на много организации това е възможно...


СнимкаВ.Радева: Представете си нощем на небосвода - една огромна бисерна огърлица от 16 000 малки светещи градове... Там се изнасят милиардите земни жители. Но на Земята ще останат поне 1 милиард, които ще решават проблемите с екологията на планетата. Това е целта: да спасим нашата планета...

Поглеждайки отгоре, тези земни жители ще виждат Земята, която трябва да възстановят, за да може от тази "Огърлица" след това да тръгнат да пътуват към Луната, Марс, към покрайнините на Слънчевата система. Това е бъдещето на човешката цивилизация - да спасим нашата планета и да тръгнем да излизаме в космическото пространство...

Иво: Колонията е с много интересна форма. Това е цилиндър, но много по-различен от това, което си представяме...Има 6 листа, които обикалят около този цилиндър. Там са нашите космически градове, където живеят от 60 000 до 80 000 души. Искаме да сме предвидили всичко...Когато разработвахме дизайна, ние мислехме за нашите наследници...

Веселка Радева : Там всичко е като на Земята. Все едно Варна е пренесена в една прекрасна космическа колония. Но всеки може да си избира къде да живее, защото всеки град ще бъде с различна архитектура, дизайн... Може да бъде като в Индия, като в Америка, като Виена....Няма да има море, но може да си направим езеро.... Няма да има животни, но ще има дървета....Целият живот на Земята ще бъде пренесен на тези  градове. Много е важно  хората там да виждат планетата, това е силна психологическа връзка... Ще има "умен дизайн" ....може да програмираме мебелите, стените на стаята, дома.... Всички ще живеят в градове, които отговарят на техния вкус,  за да може да има психически комфорт.... Това е големият проблем на Космоса  - психиката на човек, отделен от цялото...

СнимкаАлександър:  Ние разчитаме на изкуствения интелект. Това е другият въпрос, който решава нашият проект - освен,че се справяме с пренаселеността на Земята, ще може да "контролираме" изкуствения интелект....

Веселка Радева: Много интересни книги прочетоха момчетата за изкуствения интелект и какви "сценарии" има за това...

Първа награда при 11 - класниците спечели проекта "Deep Space"  на ИТ "Екзюпери" .

Михаил : Ние смятаме да построим колония в края на Слънчевата система. Това е голяма "майка" колония,  в която хората ще живеят временно докато се изграждат нови космически кораби за изследване на  Космоса.

Веселка Радева : Това е много елегантен проект. "Майката" колония има формата на две бледолилави лалета. Между тях е голяма сфера, в която се намират малките колонии, които ще изпращаме за заселване на Космоса... Първото място, откъдето човешката цивилизация тръгва на много дълъг път към Звездите..

Снимка

Те успяха да пренесат земната красота в Космоса. От Земята вземаме емоцията, красотата, човешкото и чувствата, които пренасяме...

Да разкажем и за проекта, който остана втори. Той е  при индивидуалните разработки.

В.Радева: Катерина Саматовна от 10 клас на Математическата гимназия е герой. За първи път български участник прави сам проект и печели. „Quibella”

решава нашите стандартни форми на торос на колония в огромна конструкция, която прилича на ракета. Хората ще живеят все едно са на Земята.

Катето е много умно момиче - и физик, и астроном, и математик. Има богата душевност, която успя да вкара в инженерно-технически решения. Това е огромен успех, защото разработката на подобни проекти е много мъжка работа...

Това е близкото бъдеще на човечеството....

За научените уроци по време на разработка на проектите, както и още подробности от това как младите варненски учени "заселват" Космоса - в интервюта на Габриела Гаврилова с Александър Георгиев и Иво Песев от 12 клас и Михаил Савин от 11 клас и техният ръководител  доц. Веселка Радева.




След спечелването на проектите, остава да се съберат пари за пътуването на отбора до Калифорния, където в края на май варненските ученици ще може да представят своите разработки пред Конференцията за международно космическо развитие на НАСА и Американското космическо общество.

Снимките са личен архив на участниците в отборите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прекаралият 70 дни в плен отец Васил Вирозуб: Руският мир е студ, глад и изтезания

Езикът ни, културата ни са важни за отстояването на украинската идентичност, за опазването на духа ни , казва отец Васил Вирозуб от Православната църква на Украйна (ПЦУ), антипод на вече забранената проруска Украинска православна църква (УПЦ). Военен капелан към 88-ми батальон, той е един от пленените на Змийския остров (о. Змийний) на 25..

публикувано на 24.02.25 в 08:10
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази законът, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10