Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо на Разпети петък не се работи и яде?

Снимка: БГНЕС

На Разпети петък да отидем с цялото семейство в храма, за да станем съпричастни със страданията на Христос на  Кръста- това съветва отец Ясен Шинев, свещеник в старинен храм "Успение на Богородица" и "Св.Атанасий Велики" във Варна. Минаването под масата с плащеницата е знак за съпричастност към жертвата на Иисус, а не толкова за здраве и благополучие. Какво още е добре да знаем за най-тъжният ден в годината?  - от интервюто на Габриела Гаврилова с отец Ясен :

Разпети петък е един от най-тайнствените дни и най-мрачният ден в историята на човечеството. Денят, в който човеците предават Бог. Тогава, когато творението Божие произнася своята присъда над Твореца.

Защо хората не са разбрали, че идва дългоочакваният  Цар? 

Защото Христос не идва само за евреите. Ще го разберем, когато се постави в контекста на тогавашните събития на ставащото в Светите земи. Евреите са под римско владичество. Юдея се управлява от римски прокуратор и те очакват своя месия, който ще ги освободи от римското владичество, който ще бъде наследник на рода на Давид и който ще им даде величие, което няма друг народ.

Иисус също е от рода на Давид.

Точно така, но те очакват земното величие, царството на кесаря, а Христос им носи царството Божие. Не само за юдеите дойде Христос, а за целия свят. И тогава, което те  не познават,  онова, което искат само за себе си -  избират земното, а не небесното, материалното, а не духовното, тогава те са разочароват от него.

Снимка

И Иисус изживява своята драма – от „Осанна!” до „Разпни го!”.

Хората, които са разбирали донякъде това, което се случва, не са били съгласни с това  Той да изцерява? Дни преди това Той гони търговците от храма.

Христос носи Своята пълнота. Той е единственият Богочовек в историята. Той носи Гласът на Бога, онова, което е Висше Откровение.

Хората не винаги разбират това, което Той говори. Ние имаме навика да „очовечаваме” това, което Той говори и прави. Търсим онова, което ни е угодно, а не се опитваме да се издигнем над онова, което сме. Това е проблем на света....

Човекът е призван да превъзмогне себе си и да се развива духовно, да стане по-пълноценен.  Този вечен стремеж към съвършенство малко хора го следват.

Ако хората имаха живата вяра в Спасителя, щяха да превърнат в чудо своя живот.

Две хилядолетия след Разпятието, днес как гледаме към този факт? Успяхме ли да разберем, че Христос не е земен цар?

За съжаление, голяма част от хората, особено сред нас, българите, нямаме духовната култура да разберем смисъла.

Духовният заряд е, че Разпети петък е денят, в който Христос е разпънат.

Защо?

Той е разпънат по Висша Божия Воля за изкупление греховете на цялото земно човечество, съвършено Невинен. За да прости на кръста на всички, които са сторили този ужасен грях : „Господи, прости Им, те не знаят какво вършат!”.

Разпети петък е денят, в който не се работи, не се яде!

СнимкаКакво се прави на Разпети петък в храма? Може ли човек, който не е постил, който не е взел причастие, да мине под масата?

Може да мине под масата, но е добре да стори това, което Вие казвате. Да се изповяда, да се причасти, да се помири с Бога и тогава. Но по снизхождение Божие, нека целият православен народ, всички, които са кръстени, да минат, за да съучастват със Страданията на Нашия Спасител. Той е понесъл болката на целия свят и на поколенията, които идват след това.

Сутринта се изнася плащеницата. Хората минават под масата с плащеницата не просто за здраве и благословение, а за да се потопят във всичко, което е изживял Христос.

Вечерта в рамките на богослужебния кръг, се извършва така нареченото Опело Христово. Един единствен път в църковната година. Около масата се събират духовници и миряни и се пеят скръбни песни. Храмът се обикаля и всичко това е, за да се съучаства в страданията Христови.

Службата сутринта започва в 8.30 часа. Който има възможност да присъства в този неработен ден, нека дойде със своето семейство. Да поднесе цветя. Да мине под масата и да целуне разпятието, което е там. Да запише свети литургии.

Плащеница от средата на ХІХ в. от Витановския род, Тревненска школаЗа живи или за починали може да се запишат литургии?

За всичко се записва. Цялата вселена изживява тези ридания, които идват от Кръста.

Какъв е смисълът на Голгота днес в личния живот на всеки човек?

Смисълът е там, където се търси духовното. Голгота е страданието. Няма израстване без страдание. За да може да се „отделиш” от Земята, първо трябва да пречистиш себе, за да станеш по-лек и да полетиш.... Трябва да се научим да обичаме и да прощаваме.

Първо се минава през страданията, за да се помирим с Бог. Христос показва и „Пътя, и Истината, и Живота”. Неговият живот е начинът, по който ние трябва да се движим....

Като православни християни ние сме длъжни първо да се потопим в Неговата Голгота, и след това да изживеем Възкресението. Не може радост без предварително да си разбрал неговата ценност. Затова нека отидем в храма. Ще се взрем по-дълбоко в себе си, за да може да съучастваме в пълнота на тази Пасхална радост. Амин!

Тази година Разпети петък е на 6 април, датата, когато преди 1133 години умира Свети Методий, брат на създателя на славянската писменост Свети Константин Кирил Философ.

Още за смисъла на Разпети петък - от интервюто с отец Ясен:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00