Отговорът е в историята за клинична смърт, преживяна от клисаря на храм в Киев, публикуван в новия брой на "Амвон". Ще цитирам част от разказа, със съкращения :" Оттам реално се вижда всичко за всеки човек: какво представлява, какво носи в сърцето си, за какво мисли, всичките му страсти. Сто години са като един миг... Ангелът каза, че Бог обича всички и желае спасението на всеки. Господ не забравя нито една душа... Някъде отгоре се чуваше прекрасна песен.... Приличаше на Трисвятото : "Свети Боже, Свети Крепки, Свети Безсмъртни"... Там уханията са толкова приятни, че дори да съберем всички благоухания на Земята, не бихме получили същите... Там това, за което мислиш, е и това, за което говориш. Всичко излиза от душата ти и то с невероятна лекота... Лексиконът на Ангелският език съдържа много повече думи, от нашия на Земята. Ангелският език е необикновено красив. Аз говорих на него и го разбирах прекрасно...И не съществува въпрос, на който не може да се отговори". Пълният разказ на Александър може да прочетете в списание "Амвон" .
Новите броеве на списанията на храм "Свети Атанасий" - Варна ще получат миряните след литургията за Възкресение. По традиция от тях вече са изпратени за много български общности в страната и чужбина, от тях ще получат и децата в неделните училища във Варна.
В детско списание „Камбанка” са публикувани разкази и приказки, придружени от красиви илюстрации. В рубриката „Истински истории за доброто” е „Маминият кръст” – историята на една майка на четири деца, която по цял ден е ангажирана с домакинство и грижи, а нощем почти не спи заради бебето. И когато споделя за умората с най-голямото дете, което посещава неделно училище, то разказва поучителна история за кръста на всеки човек...
Никола Ракитин в разказа „Великденско яйце” напомня за великодушието на нашите баби, които с доброта и смирение учат децата на вяра и откровеност. Страничките, подготвени от ставрофорен иконом Дончо Александров, разказват за молитвата към Света Богородица и защо се кади с тамян, публикувани са няколко притчи и българската народна приказка „Слепият и куцият” – историята на двама души, които имали телесни проблеми, но се разбирали добре и успели да преминат през буйната река с разбирателство и съгласие. В брой първи на година 7 от „Камбанка” може да прочетем житието на Св. Мария Египетска в картинки, интересен материала за Иверската икона на Божията майка, библейският разказ за Самсон. На страницата „Светли имена” научаваме за делото на Иван Момчилов, учител и автор на много учебници, и за арх. Петко Момчилов, автор на сградите на Варненската и Великопреславска митрополия и Варненския археологически музей. Провокация за младите читатели са оцветяване на картинки, интересни мисловни задачи, откриване на разлики, кръстословица и занимателни игри.
Двама свещеници от храм „Свети Атанасий” пишат в този брой – „Чудото на християнската съвест” на протойерей Ясен Шинев, който цитира думите на авва Доротей : ” Когато Бог сътворил човека, Той вложил в него нещо божествено, нещо като мисъл, която просвещава ума и му показва кое е добро и кое е зло – това е съвестта”, както и на Св. Теофан Затворник : „Който е в мир със съвестта си, той е в мир и с Бога”.
С цитат от „Еклесиаст” започва ставрофорен иконом Дончо Александров темата за времето : „Всичко си има време, време има за всяка работа под небето”. И почти в края припомня думите на Христос : „И тъй, бъдете будни, понеже не знаете в кой час ще дойде Вашият Господ”. За слушателите на Радио Варна - отец Дончо :
Миряните ще получат новите броеве на „Амвон” и „Камбанка” след вестта за Христовото Възкресение. Списанията се издават с благословението на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан от енорията при храм „Св.Атанасий” град Варна. Разпространяват се безплатно.
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..