Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марио Мишев: Ще разкажем за българските учени със световни достижения

Нова серия от епизоди, които прославят българските достижения, този път не военните ни победи, а за световните достижения на 10 български учени започва да представя от средата на месеца сайтът "Българска история".

Марио Мишев - един от създателите му, разказва още за значението на „Българския Великден” в контекста на 21-ви век, както и за новата инициатива. Първият епизод е за откривателя на Lactobacillus bulgaricus д-р Стамен Григоров. Той вече е готов. Премиерата му беше само преди дни пред над 200 младежи, представители на българската диаспора на семинар на фондация "Българска памет".

- Посещаваме училища постоянно, имаме сериозен поглед върху интереса на учениците. Не смятам, че нашето поколение е ангажирано толкова с историята, колкото би трябвало да бъде. 

Как си подбирате материалите? Имате едни много интересни напоследък - за съдбата на българската аристокрация, за това къде отиват оцелелите след 1396 г.?

- Най-вече се водим по това какво искаме да предадем на аудиторията си и по нейните интереси. Средновековието е тема, която вълнува много българи. Въпросът е само да излезем от клишетата и да не говорим за две-три теми като великите победи на Крум, Симеон и пр., а да разкажем за малко познатите събития, които могат да ни помогнат да си представим, че България е била част от едни много всеобхватни европейски процеси.

Остана ли нещо, което не разказахте в малките филмчета, които правите?

- Винаги остава. Постоянно ни пишат читатели. Все пак в последните 10 епизода разказвахме за сражения, а такива изобилстват в българската история. Всеки се интересува от нея, всеки има какво да предложи. Имаме идея за продължение, но конкретно сега сме се хванали да популяризираме българските учени.

Може ли да кажете кои ще са те?

- Асен Йорданов - изобретател, летец и основател на авиоинженерството, по чиито учебници още се учи в САЩ; Стамен Григоров - откривателят на Lactobacillus bulgaricus; Петър Петров - откривателят на дигиталния ръчен часовник и кой ли не. Всъщност, отново сме затруднени да изберем между едва 10 души, защото има и повече. 

Цялото интервю с Марио Мишев може да чуете в звуковия файл:


Още за инициативите на "Българска история" може да видите тук, както и в youtube канала на проекта.

По-долу може да видите и един от епизодите на "Българска история", който разказва за живота и делото на един от най-изтъкнатите български военни, останали забравени от историята в продължение на десетилетия по време на комунизма, ген. Иван Колев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Управляващото мнозинство саботира влизането на България в Еврозоната

Управляващото мнозинство ясно показа, че саботира влизането на България в Еврозоната. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ депутатът от ПП/ДБ Мартин Димитров. По думите му, при данни за инфлацията за декември, които бяха обявени в средата на януари, току-що избраното правителство каза, че ще поиска до края на януари извънреден..

публикувано на 25.01.25 в 10:05

2024 година донесе успехи и гордост за Морски клуб – Балчик

24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик.  Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10