Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марио Мишев: Ще разкажем за българските учени със световни достижения

Нова серия от епизоди, които прославят българските достижения, този път не военните ни победи, а за световните достижения на 10 български учени започва да представя от средата на месеца сайтът "Българска история".

Марио Мишев - един от създателите му, разказва още за значението на „Българския Великден” в контекста на 21-ви век, както и за новата инициатива. Първият епизод е за откривателя на Lactobacillus bulgaricus д-р Стамен Григоров. Той вече е готов. Премиерата му беше само преди дни пред над 200 младежи, представители на българската диаспора на семинар на фондация "Българска памет".

- Посещаваме училища постоянно, имаме сериозен поглед върху интереса на учениците. Не смятам, че нашето поколение е ангажирано толкова с историята, колкото би трябвало да бъде. 

Как си подбирате материалите? Имате едни много интересни напоследък - за съдбата на българската аристокрация, за това къде отиват оцелелите след 1396 г.?

- Най-вече се водим по това какво искаме да предадем на аудиторията си и по нейните интереси. Средновековието е тема, която вълнува много българи. Въпросът е само да излезем от клишетата и да не говорим за две-три теми като великите победи на Крум, Симеон и пр., а да разкажем за малко познатите събития, които могат да ни помогнат да си представим, че България е била част от едни много всеобхватни европейски процеси.

Остана ли нещо, което не разказахте в малките филмчета, които правите?

- Винаги остава. Постоянно ни пишат читатели. Все пак в последните 10 епизода разказвахме за сражения, а такива изобилстват в българската история. Всеки се интересува от нея, всеки има какво да предложи. Имаме идея за продължение, но конкретно сега сме се хванали да популяризираме българските учени.

Може ли да кажете кои ще са те?

- Асен Йорданов - изобретател, летец и основател на авиоинженерството, по чиито учебници още се учи в САЩ; Стамен Григоров - откривателят на Lactobacillus bulgaricus; Петър Петров - откривателят на дигиталния ръчен часовник и кой ли не. Всъщност, отново сме затруднени да изберем между едва 10 души, защото има и повече. 

Цялото интервю с Марио Мишев може да чуете в звуковия файл:


Още за инициативите на "Българска история" може да видите тук, както и в youtube канала на проекта.

По-долу може да видите и един от епизодите на "Българска история", който разказва за живота и делото на един от най-изтъкнатите български военни, останали забравени от историята в продължение на десетилетия по време на комунизма, ген. Иван Колев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 16.07.24 в 08:35

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той живее и работи в Лондон, където заедно със съпругата си отглеждат децата си. Тя е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до..

публикувано на 16.07.24 в 08:30
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10