Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненски студенти в дискусия за парите и развитието на града


Въвеждането на  Синята зона във Варна, приключването на мащабното пътно строителство, чистотата на въздуха в града и проблемите с паркирането са част от въпросите, които вълнуват студентите от варненския Икономически университет. Това стана ясно на среща – дискусия със Станислав Иванов,  председател на ПК „Финанси и бюджет” към варненския Общински съвет, на която той запозна бъдещите финансисти как се формира бюджета на община Варна за 2018 година.


Младите хора смятат, че Варна се нуждае от повече паркоместа и  по-добре направени велоалеи. Важно за града е да бъдат реставрирани сградите паметници на културата, а собствениците им да бъдат стимулирани за тяхното възстановяване от местната власт.

Студентите попитаха кога ще започне ремонтът на Аспарухов мост и ще има ли отново километрични задръствания. Със сигурност задръствания ще има, отговори Станислав Иванов, но не посочи кога ще се започнат дейностите. Той уточни, че решенията  свързани с Аспаруховия мост  са  на държавно ниво, защото обектът е държавна собственост. И призна, че това е и причината за трудната комуникация и вземането на бързи и адекватни решения между министерството  на регионалното развитие и благоустройството и общинската администрация, когато се налага въвеждането на временна организация на движението.

Варна ще бъде един от първите градове в България, в които ще има зарядни станции за електромобили, в които токът няма да се заплаща, каза още Станислав Иванов.

Непрекъснато се търси  решение на проблема с паркирането до Морската градина, за да могат хората, които искат да се разходят там да има къде да паркират, добави той.

Относно Синята зона, Иванов посочи, че тя няма да реши проблема с паркирането, но ще даде на варненци възможност да се качат на алтернативен транспорт, за да отидат до работното си място – като градския транспорт, например. Така редовната практика при придвижването във Варна -  един човек в един автомобил, ще намалее, смята председателят на финансовата комисия към местния парламент. А и въздухът ще бъде малко по-чист.

За парите на Варна бе срещата между студенти, бъдещи финансисти,  от варненския Икономически университет и председателя на ПК „Финанси и бюджет” към Варненския общински съвет Станислав Иванов. Тя бе организирана за втори път от Научноизследователския институт към висшето учебно заведение, за да скъси дистанцията  между студентите и практиката – в лицето на местната власт.

За последните 5 години бюджетът на Варна  плавно  се повишава -  от близо 210 милиона лева  до около 393 милиона през тази година. Капиталовата програма е увеличена с близо 102 000 000 лв., заради мащабните ремонти по уличната мрежа на града.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Засипаха с пръст скрития бункер в Морската градина

Обезопасиха изоставеното съоръжение в близост до Делфинариума в Морската градина. За да се предотврати всяка възможност за инциденти и пропадания, бяха засипани и заравнени с машина отворите, които се разкриха на повърхността на могилата над някогашното военно съоръжение, съобщават от общинската администрация. Преди да бъде засипан с пръст, обектът..

публикувано на 14.02.25 в 18:07

РИМ-Варна създава лаборатория за съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район

Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура".  Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..

публикувано на 14.02.25 в 15:45

Безплатни прегледи на слуха организират във Варна

Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха.  Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..

публикувано на 14.02.25 в 14:47

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 14.02.25 в 14:36

От ГЕРБ ще пуснат сигнал до прокуратурата за колите в Морската градина във Варна

Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..

публикувано на 14.02.25 в 14:21

Археолозите на РИМ-Варна отчетоха резултатите от проучванията си през миналата година

224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна.  Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..

публикувано на 14.02.25 в 14:15
Кирил Петков

Кирил Петков отива на съд заради ареста на Бойко Борисов

Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..

публикувано на 14.02.25 в 12:47