Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

VII ПРОЛЕТНИ ДИСКУСИИ на Сдружение „България - дух и култура“

| обновено на 20.04.18 в 21:41

Пролетните дискусии на 21-22 април в Арт салон на Радио Варна, организирани от Сдружение „БЪЛГАРИЯ – ДУХ И КУЛТУРА“ за седма година, събират отново интересни автори и теми, които разширяват познанията ни за богатото културно-историческо наследство на България и неговия европейски принос. Конференцията е под наслов „ЗНАЦИ НА ПАМЕТТА“ и насочва вниманието към важни събития от българската история и опазване на паметта за свързаните с тях личности, места, предания, символи и т.н. Както е характерно за нашите форуми, програмата включва автори, които представят алтернативни и нестандартни становища по темите, които проучват – в търсене на историческата истина.

В доклада си Светлозар Попов аргументира своята хипотеза в спора около остров Певки, който се е намирал в Дунавската делта – основният претендент за мястото, където са се развили военните действия между кан Аспарух и император Константин ІV Погонат през 7-ми век. Археологът Теодор Роков ни запознава със зараждането на идеята за подводни археологически проучвания в Черно море. Родовата памет като част от националната памет представя Валентин Давидов в своето родово проучване. Популярният изследовател на варненското архитектурно наследство Християн Облаков проследява историята на многогодишния строеж на сградата на Драматичния театър, като е успял да намери снимки от самото му начало. Интересни сведения споделя Екатерина Пейчева, свързани със съдбата на опълченците, живели във Варна след Освобождението. Славян Стоянов представя връзката между древното митично знание и съвременните представи за историчност. Нашият редовен участник Петко Атанасов от София – изследовател на епохата и личността на император Константин Велики, този път е насочил вниманието си към отражението му във фолклора. Историкът от Силистра Петко Добрев спечели интереса на нашата аудитория с критичния си поглед към българската историография и опровергаването на някои съществени фалшификации на факти и събития. Той представя своята хипотеза по темата за Кан Тервел – Св. Тривелий, който в епична битка преди 1300 години спасява Европа от арабското нашествие. Д-р Веселина Антонова, главен специалист в Русенския държавен архив, е един от най-добрите познавачи на национално-освободителните борби през Възраждането. В новата си книга „Пожелай свободата“ тя публикува нови проучвания за живота и смъртта на революционера Ангел Кънчев.

В края на съботната програма с голям интерес очакваме двама изследователи от София, чиито доклади посвещаваме на 145-годишнината от обесването на Апостола. Проф. д-р инж. Добрин Денев е бивш ректор на Университета по архитектура, строителство и геодезия и автор на книги, посветени на българската история. В изследването „Свобода и всекиму своето” той описва по дати дейността, срещите, пътуванията на Васил Левски през последната година от живота му и преди всичко особената роля, място и значение на Апостола за революционната организация. Историкът и писател Николай Иванов се включва в многолетната дискусия за гроба на Васил Левски с новите си книги, в които публикува неизвестни документи и доказателства за мястото на гроба. Авторът отправя горещ призив към институциите и българската общественост да се направи необходимото, за да се изпълни заветът на Левски „Ако ме обесят, поне ще ми остане гробът в България и всякой ще го знай“.

По време на дискусията в неделя ще бъдат показани кратки документални филми по обсъжданите теми и ще има възможност да бъдат зададени въпроси към участниците в програмата на конференцията, да се направят предложения по споделените проблеми. В залата ще има щанд с книги по темата.

21 април, 10.00 -18.00 часа
22 април, 10.00 -13.00 часа
към събитието

*** В изданието „Свобода и всекиму своето” (2014) проф. Добрин Денев описва по дати дейността, срещите, пътуванията и преди всичко особената роля, място и значение на Апостола за революционната организация. Подробно са охарактеризирани и хората, с които е работил. Обширно място е отделено на драматичните събития след лятото на 1872 г. С особено внимание и в подробности са проследени взаимоотношенията на Левски с Българския Революционен Централен Комитет в Букурещ, както и във Вътрешната революционна организация. Отделено е специално място на конкретните дейности по подготовката на въоръженото въстание, убийствата, предателствата, комитетските пари и особено на интригата около залавянето на Левски в Къкрина. В книгата са направени препратки към минали събития, като накратко са описани и събитията след обесването на Апостола. Написаното е увлекателно и съдържа логични съждения и много нови, неочаквани и непознати за широката читателска публика факти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КНСБ предупреждава за ефективни протестни действия в здравеопазването

За ефективни протести предупреждават от КНСБ, ако работодателските организации продължат да отказват участие в преговорите за нов колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“, предаде БНР. В писмо до президента, служебния премиер и здравния министър от синдиката посочват, че представители на КРИБ и Българската стопанска камара са заявили..

публикувано на 10.05.24 в 15:58
Снимката е илюстративна

Маршрутни промени във Варна в неделя за линии 9, 14, 17 А, 20, 31А, 39, 109 и 409

На 12 май, неделя, ще бъдат въведени маршрутни промени за линии  9, 14, 17 А, 20, 31А, 39, 109 и 409, съобщиха от "Градски транспорт"-Варна.  1. Линия 9 ще се обслужва до 08:10 от ЖП гара; 2. Линия 109 ще се обслужва до 08:40 часа вкл. от ЖП гара; 3. Линия 409 ще се обслужва до 08:00 часа вкл. от Аксаково до к. к. "Златни пясъци" Променени..

публикувано на 10.05.24 в 15:02
Снимката е илюстративна.

През октомври ВиК разкопават ключово кръстовище заради смяна на голям водопровод

През октомври започва работа по два големи обекта на ВиК.  Става дума за входа на Варна от АМ „Хемус“ (кръстовището на „Двете кули“ ) и главния път към курортните комплекси – участък от бул. „Княз Борис I“.  Началото на дейностите там се отлага с няколко месеца заради активния туристически сезон, след което темповете трябва да бъдат засилени...

публикувано на 10.05.24 в 14:52

На 18 май откриват туристическия сезон във Варна

С безплатен концерт и пешеходен тур на 18 май, неделя, ще бъде открит туристическият сезон във Варна.  Община Варна традиционно дава старт на летния туристически сезон. През тази година програмата включва концерт с лазерно шоу и специални ефекти, както и безплатен пешеходен тур. Откриването на сезона ще бъде на 18 май, като денят не е избран..

публикувано на 10.05.24 в 14:06

От МВР издават удостоверения за гласуване при липса на лична карта

Удостоверение за изгубен, откраднат, повреден, унищожен документ за самоличност (лична карта, личен /зелен/ паспорт) или лична карта с изтекъл срок на валидност ще издават от МВР, за да могат притежателите им да упражнят правото си на глас. Звената „Български документи за самоличност“ при Областната дирекция на МВР Варна ще съдействат на хората, които..

публикувано на 10.05.24 в 11:42

Корабът "Руен" вече е във Варна (ВИДЕО и СНИМКИ)

Корабът "Руен" на Параходство "Български морски флот" вече е във Варна и е на ремонт. Това съобщи капитан Александър Калчев - изпълнителен директор на параходството.  Припомняме, че корабът беше отвлечен от сомалийски пирати на 14 декември миналата година и в средата на март 2024-а , с помощта на индийския военен флот, беше освободен, а седемте..

публикувано на 10.05.24 в 11:35

Данъчни, митничари и полиция влизат в складовете на "Лукойл"

От днес в данъчните складове на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и "Лукойл България" ЕООД започнаха контролни действия. В проверките участват съвместни екипи от служители на Агенция "Митници", Националната агенция за приходите, Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" – МВР, Главна дирекция "Национална полиция“ – МВР и Държавна агенция "Държавен..

публикувано на 10.05.24 в 10:51