Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реанимация на старите носии

10
Снимка: Радио Варна

Така определя своето хоби да колекционира стари предмети д-р Сирхан Мустафов. Има вече повече от 30 пълни автентични национални костюми от различни етнографски области и на различни етноси. Любовта му към народните традиции започва в детските години, но сега е нещо като "лов за носии". Готов е по няколко пъти да се качи на тавана на някоя стара къща, да подреди отново скриновете на бабите, да плати по-скъпо, но да запази това, което е определяло дадена епоха. Интересува се и от старите народни песни и техните изпълнители, открива снимки и старинни текстове. 

Интервю на Габриела Гаврилова:

Интересувам се от костюмите на всички етноси, които живеят в страната. Събирам всякакви носии, но по-специално се интересувам от носиите на българите  мюсюлмани и мохамедани в България, защото те не са проучвани и няма много данни за тях, и това ми е интересно.

Колко хора колекционират  носиите на мохамеданите в страната?

Аз зная за Радослав Радков от Варна. Той има добра колекция. Предполагам, че има и други хора, които не познавам.

Как се роди у Вас интереса към фолклора?

През 1981 година баба дойде да живее при нас и донесе своя чеиз. Там имаше много интересни бродирани чеврета, очкури, които аз не знаех какво представляват и така се запалих. По-късно в селата дойдоха пенсионирани учители, които ни караха да събираме всичко, свързано с фолклора . Аз съм роден в с. Генерал Киселово.  Тогава видях красотата на шевиците и костюмите.

Вие събирате автентични носии?

По възможност.

Как се разделят бабите с тях?

Бабите се разделят трудно, но децата и внуците - много лесно.

Колко струва един костюм?
Както се спазарим. Но жените по селата не искат много. Много искат търговците, които знаят цената на един костюм. Но аз обичам да давам добра цена на собствениците на костюмите, за да са доволни.Аз не се занимавам с търговия и не търся печалба от носиите.

Колко костюма вече имате?

Може би 30, може и повече да са. Почти от цяла България.

Познавате ли символите в тях?

Символите - не. Аз оценявам костюма като естетика, като външност. Това е ръчна изработка, всичко е правено ръчно - боядисване, конци, кройка...Изработено е от жената или терзията, но е като дреха на Шанел от преди 150 години.

Кои са повече - мъжки или дамски?
Повечето са на жени. Мъжките костюми се намират много трудно, защото вероятно са износвани. Трудно се намират и стари женски костюми, защото възрастните жени вероятно са погребвани с тях.  Намирането на стари костюми от 19 и началото на 20 век е трудно, но се намират.

Посещавам старите етнографски изложби и музеи, чета много книги, имам много приятели, които разбират от етнография и така се уча.

Остава ли Ви свободно време, Вие сте анестезиолог в Университетска болница "Света Марина" във Варна?

Когато има. Намирам време, защото ми доставя удоволствие. За мен лова за носии е вид спорт...

Каква е връзката между Вашата професия и хобито?

Работата е много натоварваща, занимаваме се с много тежки случаи, тъй като съм анестезиолог. Но хобито носи удоволствие.

Имаме колеги, които обличат дрехите, снимаме се сред природата или местата, откъдето са костюмите. Така разпространяваме знанията за живота преди век и повече...

С какво още се занимавате като хоби?

Харесвам стара музика. Събирах стари бакелитови плочи на народни певци и сравнявам стари записи с нови, които са правени след 1944 година. Откривам стари снимки на любими изпълнители.

Красивото нещо ме привлича и обичам да го търся, защото в днес не се среща толкова често.


Какво е открил д-р Сирхан Мустафов при докосване до историята - отговор в интервюто :




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00