Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да си студент в Париж?

Преди броени дни излязоха резултатите на кандидат-студентите във Франция. По този повод Алианс Франсез - Варна организира презентация в помощ на варненските зрелостници, които заминават да учат там. Какво е да си студент в Париж, за предимствата и недостатъците на живота във френската столица, бяха поканени да разкажат Василена Колева и Адриан Тодоров – вече бивши студенти, завършили своето висше образование във Франция.

Василена Колева в момента завършва магистратура в Сорбоната, в специалност „Организация на културни проекти”. Възпитаник е на варненската IV ЕГ "Фредерик Жолио-Кюри", част е от екипа на младежкото предаване „Свободен час” по Радио Варна през годините.
Адриан Тодоров е от София, завършва Френска езикова гимназия, възпитаник е на френското информатическо училище „42” в Париж. В момента се занимава с информатика и компютри.

Защо „животът в Париж не е екскурзия за една седмица”, обясниха в интервю пред Сияна Спиридонова Василена и Адриан:




СнимкаСтудентският живот във Франция създава една много хубава връзка по между ви....

Василена: Асоциацията на българските студенти...

Адриан: Да, запознахме се на приема на новопостъпилите студенти.

Василена: Аз пристигнах годината след него и той ми беше в голямата помощ, когато пристигнах. Той ми помагаше да си намеря банкова сметка, да си направя телефонен номер...

Как виждате бъдещето си сега? Смятате ли да се върнете към България или Франция ви спечели за дълго?

Василена: Ние сме жители на света. През следващата седмица аз започвам работа в Алианс Франсез в Амстердам за шест месеца на стаж и това е най-близкият ми план за бъдеще, от там нататък ще видим... Ако си намеря работа на другия край на света, определено дистанцията няма да ме спре.
Снимка
Отворена си за пътувания? Разстоянията не са от значение?

Василена: Абсолютно! Ни най-малко!

Адриан: Аз работя с компютри и информатика, съответно където и да съм - няма голямо значение. Така че имам страхотната възможност да следвам госпожицата в пътешествията.

Какъв е животът в Париж? Какви бяха първите ви трепети там като студенти? Бяхте ли ходили и преди това там?

Василена: Да, и двамата бяхме ходили преди това там на ученически екскурзии, но животът в Париж не е екскурзия за една седмица... Съответно впечатленията се променят след първия месец, първата година. Да си студент в Париж е уникална възможност, особено в моята сфера - култура, изкуства, ненаситно и уникално е! Просто животът там от един момент на татък започва да става твърде много... Хората в метрото са сиви, груби. Мръсно е. Започваш да виждаш малките детайли, които дразнят и лично аз не съм сигурна, че искам да прекарам живота си там. Определено не съжалявам за това, че прекарах студентските години там, напротив - страшно съм щастлива.
Адриан: Специфичен голям град е. Париж има специфичен ритъм на живот. Хората са постоянно забързани. Не е особено чист град... Хубаво е да се посети, хубаво е да се поживее малко там, но за дълъг живот не е най-хубавото място.

Париж просто като спирка, а не като крайна дестинация?...

Василена: Точно така, да.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соня Йончева: Душата ми се отвори, щом пристигнах в България

Соня Йончева в една от най-въздействащите опери на Пучини – „Мадам Бътерфлай“, е кулминационен момент в програмата на Опера в Летния театър – Варна 2024. След главната роля на Мими в „Бохеми“ на 6 август, във второто заглавие с нейно участие на 10 август оперната дива, под диригентството на Найден Тодоров, ще изпълни ролята на Чо-Чо-Сан за първи път в..

публикувано на 09.08.24 в 08:00

Константин Вълчев от WWF: Борбата с пожарите е като война

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на ЕС от началото на 2024 г. Това сочат данни на Европейската информационна система за горски пожари н ад 38 хил. хектара или 380 хил. дка българска земя вече са били изпепелени от огъня през тази година. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за..

публикувано на 08.08.24 в 09:00

Капка Панайотова: 20 години, отдадени на гребането

През далечната 1976 година на Олимпийските игри в Монреал две варненки в четворката с кърмчия в академичното гребане донесоха сребърен медал за България. Сред тях е и рулевият Капка Панайотова, която още си спомня с огромно вълнение за случилото се. Знае, че са били на крачка от златото, но е щастлива и от второто място.  Медалът и днес стои на специално..

публикувано на 07.08.24 в 07:00
Провадия-Солницата

Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“

В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги..

публикувано на 06.08.24 в 09:30

Rick Casais Miranda (BLANKET HILL): Постепенното израстване е по-добро за една група

Интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL) BLANKET HILL е хардкор банда от Люксембург. Предстои й първи концерт във Варна. Заедно с BLANKET HILL на сцената ще се качат родните BEHIND BARS и MILLION SUSPECTS. Датата е 9 август. Мястото – „Хале 3”. През 2023 BLANKET HILL стигат и до Япония. Иначе са били на една сцена с TERROR,..

публикувано на 05.08.24 в 09:00

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.  Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на..

публикувано на 04.08.24 в 07:40

Етническият българин Алексей Куцарев: Украйна се бори с недостиг на ток и на работници

Липсата на ток заради руските удари по енергийната система на Украйна и дефицитът на работници са основните проблеми, с които се сблъсква бизнесът там. Имаме над 1000 км фронтова линия, много работници са на фронта и това води до недостиг на кадри, разказва Алексей Куцарев, чието семейство – етнически българи, се занимава със земеделие в..

публикувано на 02.08.24 в 08:05