Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е да си студент в Париж?

Преди броени дни излязоха резултатите на кандидат-студентите във Франция. По този повод Алианс Франсез - Варна организира презентация в помощ на варненските зрелостници, които заминават да учат там. Какво е да си студент в Париж, за предимствата и недостатъците на живота във френската столица, бяха поканени да разкажат Василена Колева и Адриан Тодоров – вече бивши студенти, завършили своето висше образование във Франция.

Василена Колева в момента завършва магистратура в Сорбоната, в специалност „Организация на културни проекти”. Възпитаник е на варненската IV ЕГ "Фредерик Жолио-Кюри", част е от екипа на младежкото предаване „Свободен час” по Радио Варна през годините.
Адриан Тодоров е от София, завършва Френска езикова гимназия, възпитаник е на френското информатическо училище „42” в Париж. В момента се занимава с информатика и компютри.

Защо „животът в Париж не е екскурзия за една седмица”, обясниха в интервю пред Сияна Спиридонова Василена и Адриан:




СнимкаСтудентският живот във Франция създава една много хубава връзка по между ви....

Василена: Асоциацията на българските студенти...

Адриан: Да, запознахме се на приема на новопостъпилите студенти.

Василена: Аз пристигнах годината след него и той ми беше в голямата помощ, когато пристигнах. Той ми помагаше да си намеря банкова сметка, да си направя телефонен номер...

Как виждате бъдещето си сега? Смятате ли да се върнете към България или Франция ви спечели за дълго?

Василена: Ние сме жители на света. През следващата седмица аз започвам работа в Алианс Франсез в Амстердам за шест месеца на стаж и това е най-близкият ми план за бъдеще, от там нататък ще видим... Ако си намеря работа на другия край на света, определено дистанцията няма да ме спре.
Снимка
Отворена си за пътувания? Разстоянията не са от значение?

Василена: Абсолютно! Ни най-малко!

Адриан: Аз работя с компютри и информатика, съответно където и да съм - няма голямо значение. Така че имам страхотната възможност да следвам госпожицата в пътешествията.

Какъв е животът в Париж? Какви бяха първите ви трепети там като студенти? Бяхте ли ходили и преди това там?

Василена: Да, и двамата бяхме ходили преди това там на ученически екскурзии, но животът в Париж не е екскурзия за една седмица... Съответно впечатленията се променят след първия месец, първата година. Да си студент в Париж е уникална възможност, особено в моята сфера - култура, изкуства, ненаситно и уникално е! Просто животът там от един момент на татък започва да става твърде много... Хората в метрото са сиви, груби. Мръсно е. Започваш да виждаш малките детайли, които дразнят и лично аз не съм сигурна, че искам да прекарам живота си там. Определено не съжалявам за това, че прекарах студентските години там, напротив - страшно съм щастлива.
Адриан: Специфичен голям град е. Париж има специфичен ритъм на живот. Хората са постоянно забързани. Не е особено чист град... Хубаво е да се посети, хубаво е да се поживее малко там, но за дълъг живот не е най-хубавото място.

Париж просто като спирка, а не като крайна дестинация?...

Василена: Точно така, да.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30