Интимният свят на човека е в центъра на разказите в националния литературен конкурс за разказ „Атанас Липчев” 2018, каза за Радио Варна литературният критик и писател Ангел Дюлгеров, член на журито. Според него две са основните теми в творбите - изчезващите морални ценности и вярата у човека. Близо 140 са участниците в четвъртото издание и повечето са дами. Почти всички имат достатъчно опит и публикации. Творците се връщат към паметта и продължават борбата на Атанас Липчев, сподели Ангел Дюлгеров.
Интервю на Габриела Гаврилова.
Всички 137 разказа резонираха ставащото около нас. Има разкази около благородството, отзивчивостта, паметта. Животът около нас все повече навлиза в интимния ни свят и това се отразява и върху тематиката на разказите.
Това изненада ли Ви?
Да, защото в предишни издания имаше исторически сюжети, битови или чисто фентъзи. Но тази година светът около нас се премести в разказа. Това са разкази за човека, поставен в една непривична за него среда, когато сам трябва да решава проблемите си. Не бих казал - изоставен, но всичко е в неговите ръце.
Какво казват авторите за ситуация, в която моралните ценности са дефицит?
Това, което е може би най-хубавото и което е в паралел с това, за което се бори Наско Липчев. Те се обръщат към паметта. Паметта за човечността, която все повече започва да ни липсва. Самият Атанас Липчев казва в в едно свое есе: "Ние не може да продължим напред, преди да сме прочели миналото си".
От 11 отличени 7 са дами. Жените ли пишат повече?
Да. Мъжете са по-склонни към художествена авантюра, а ние държахме да се спазят критериите за вярност към жанра на разказа...
Позитивно ли са настроени авторите?
Да! Няма криминални сюжети, няма сблъсък на морални антиноми. Няма и следа от политика в разказите.
Тази година авторите имат достатъчно опит и публикации, имат и позиция...
Каква е провокацията за авторите да се обърнат към вътрешния свят на човека и да потърсят там моралните устои ? - отговор в интервюто с Ангел Дюлгеров :
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Все по-често изкуството излиза от общоприетите и достолепни здания и търси алтернативни пространства. Все повече продуценти и артисти предпочитат да представят творчеството си пред неформални публики, извън приетите театри, опери, галерии, кинозали. Такъв е случаят с филмовата инициатива „Български митове и легенди“ на платформата Кинематограф БГ. Филмите..
Г радската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна отбелязва 75 години от създаването си. Експозицията "Художниците в галерията" ще бъде открита от 18 часа днес. Тя е разположена на два етажа на историческата сграда на ул. "Любен Каравелов" 1. Историята на Градската художествена галерия Борис Георгиев във Варна започва през 1943 година,..
Вечер с творчеството на добруджанския краевед Георги Казанджиев ще се проведе днес в Регионалната библиотека "Дора Габе" в Добрич. Поводът е 85 години от рождението на писателя, автор на над 60 книги. Краеведските изследвания на Георги Казанджиев обхващат период от над 50 години от живота му. Те са посветени на различни селища от област Добрич -..
Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа в Музея на Възраждането. Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово . Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален филм "Капитан..
Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното..
С шедьовъра на Пучини, неговата последна творба „Турандот“, във Варненската опера ще отпразнуват Деня на любовта. Точно на 14 февруари публиката ще гледа великата музикална любовна история за китайската принцеса Турандот. Арията “Nessun dorma” ще звучи в изпълнение на тенора Валерий Георгиев в ролята на принц Калаф, Турандот ще оживее с гласа на Йоана..