Тези билки поставяли нашите баби под главите си, за да спи спокойно цялото семейство. Какво е добре да сложим във възглавницата си - това ще научат на Еньовден посетителите на Музея по история на медицината във Варна. Демонстрации и беседи в няколко билкови работилници ще започнат в 10.40, 12.30 и 14.30 часа. Организаторите от Медицинския университет са подготвили информация за най-популярните билки по Северното Черноморие, коя част се използва и за какво е полезна. Ще може да се видят билки в свеж вид или приготвени за лечение. Учениците ще научат как да направят хербарии. Посетителите ще може да дегустират домашно приготвен сироп от глухарче, който е особено полезен за кръвопречистване и укрепване на организма рано напролет. И още - комарите "бягат" от риган, маточина и лавандула, разказва Джени Чернева, дипломиран ботаник от Медицинския университет, асистент в катедра “Биология ”. Нейните основни научни интереси са в областта на лечебните растения.
Интервю на Габриела Гаврилова:
Още от най-дълбока древност българите са познавали лечебните свойства на билките и те присъстват трайно в бита на предците ни. Много от ритуалите са свързани с "магическите" свойства на билките. Проучване на Медицинския университет сред населението на Северното Черноморие показва, че един от най-популярните празници на билките е Еньовден.
Направихме и проучване за най-популярните билки, които нарекохме "Билки на баба". На работилниците ще представим тези 20 билки - мащерка, риган, жълт кантарион, маточина, мента, невен и други. Те ще бъдат изложени и в свеж вид, и в растителна субстанция, готови за директно лечение. Гражданите ще може да научат повече за някои от билките и продуктите, направени с тях, като например крем от невен и да дегустират домашно приготвен сироп от глухарче.
В работилниците ще се покажат и възможности сами да си приготвим ароматизатори за гардероба...
Подготвили сме и така наречените билкови възглавнички. За сладък сън се поставя мащерка или лавандула. Има и комбинация за добра памет и концентрация...
Тези възглавнички ще се продават ли?
Не, всичко е с цел да се запознаят гражданите и да се научат как да си ги приготвят. Направили се информационни бюлетини за най-популярните в региона 20 билки - лечебно действие, заболявания и форми за приложение, примерни рецепти как да се приготвят в домашни условия.
За малките посетители ще бъде интересно да научат как да си направят хербарий от лечебни растения, а това е включено в учебната програма по биология.
Вие самата използвате ли билки?
Използвам. Аз живея в район, който е извън Варна и сама си набавям билките за моето семейство.
Използването на билки не е безобидно. Трябва да познаваме добре лечебното растение, което събираме, защото понякога си приличат с други. Трябва да сме запознати с начина за бране и времето, което е подходящо за това. Трябва да знаем и коя част от растението трябва да съберем, за да запазим естествените им находища. Не е за пренебрегване техниката на изсушаване, за да съхраним лековитите вещества. Консултацията с фитотерапевт е препоръчителна, защото някои от билките са опасни в различни дози и невинаги може да се съчетават с медикаменти. Фитотерапията става все по-популярна и въпреки че литературата по темата е много, консултациите със специалист са задължителни, особено в случаите, когато става дума за лечение, а не само за профилактика.
Още за билките - в интервюто с Джени Чернева :
Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..
Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..
Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..