Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо изчезва мурсалският чай?

3
Мурсалски чай

Наричат го едно от чудесата на Родопите. Т.г. неговото бране от естествени находища е забранено, защото хората не изчакват фазата на цъфтеж и оттам идват проблемите, споделя лесоинженерът от Триград Хамид Имамски. С дипломна работа за мурсалския чай той разказа за какво е полезно ценното растение:

В нашата родина България има много растения, които ги няма никъде, мурсалският чай е част от тази палитра. Наистина е билка, която помага. Изпитана е, не с научни методи и в лаборатории, а от хората. Моята прабаба с него лягаше и с него ставаше, почина на 110 г.

А откъде дойде вашият интерес към мурсалския чай?

Аз по принцип съм влюбен в гората, не само в определена билка. Значи, привързаността ми си идва от привързаността към гората.

СнимкаИма ли много мурсалски чай около вашия роден край?

Той затова е мурсалски. Мурсалите са нашата планина - Триградския карстов район, Мугла, районът на Девин, Ягодина. Това е Мурсалица, мурсалския дял на Родопите е естествения му ареал. Среща се и другаде, има го и култивиран. Хората често като им кажеш "горски" си представят само дърва и трупи. Гората не е само това. Гората е източник и на билки, на гъби, на рекреация и т.н. Дори бих казал, че гората има много по-голяма сила не в дървения материал, а в други неща. Мурсалският чай е защитено растение, вече е в Червената книга на България. Има опасения, че може да изчезне, защото хората не го опазват както трябва. Така или иначе той се бере, но те не изчакват да дойде цъфтежа. Оттам идват проблемите. Има програми за опазване на Държавните горски стопанства в района, Министерство на екологията в лицето на РИОСВ също го опазва. Полагат се грижи и усилия, обаче нали знаете законът сам по себе си е нищо. Ако хората не правим закона, за какво ни е закон? Превръщат го в бизнес, сеят го и има вече и култивиран мурсалски чай. Разбира се, има качества и в него, но не е като естествения, не е едно и също.

Как се съхранява?

Трябва да е на проветриво, сухо и тъмно място. Да не е на слънце, защото пожълтява и изсъхва като всяка една друга билка.

Колко често използвате мурсалски чай и как го приготвяте?

Традиционно - 2-3 стръкчета се слагат в 300 милилитра вода. Различното от другите чайове е, че не се запарва, а трябва да заври. Лекарите я знаят много добре тази билка и я препоръчват. Лекува нерви, сърце, сърдечни заболявания. Билката е е универсална. Няма дози за нея и не е противопоказна срещу нещо. Може да си ползваш лекарствата и да си пиеш чая, няма проблем. За мен, като човек от региона където расте тази билка е, тя е като родопската автентична песен, нещо истинско!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30