Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България - най-големият производител на гъби шийтаке в Европа?

Това казва Кунка Петкова, собственик на една от големите български фирми, които произвеждат японската гъба у нас. Според нея условията в България са много благоприятни за отглеждане на шийтаке, която има над 3000 годишна история на отглеждане в Япония. Преди 600 години е използвана профилактично от династията Мин и придворните на Императора преди есенно-зимния сезон, затова се нарича още гъба Император. Тя е  сред най-силните имуностимуланти и едновременно с това свръх богат на хранителни ресурси продукт.

Семейството на Кунка Петкова започва свой бизнес край Карлово.

Използват традиционна японска технология, при която шийтаки се култивира върху дъбови трупи. Това гарантира високото съдържание на полезни съставки.  Изборът на подходяща дървесина е първата стъпка и основната предпоставка за успешното култивиране на гъбите шийтaкe. Втората и може би най-важната обаче, е снабдяването с качествен мицел.
Отворите в пъновете се правят по определена схема с уред, специализиран за целта. С него се извършва заразяването с мицел, след което отворите се покриват с тапи, за да се запази влажността и да се предотврати появата на странична микрофлора.
Гъбата Шийтаке е готова да плододава след продължително хладно и влажно време, което може да се осъществи и в оранжерии.

Всичко при този метод се прави ръчно и трупите се преместват четири пъти, докато гъбата стане готова за консумация.  Гъбата обаче е търсена на пазара, особено в чужбина. Затова  Кунка Петкова разпространява своя бизнес-модел сред много млади семейства от цялата страна.
Технологията е особено подходяща в горски райони, богати на отпадна широколистна дървесина и с по-влажен климат. Има и подкрепата на министерството на земеделието да осигурява необходимата дървесина, каза за Радио Варна  Кунка Петкова. Заедно със съпруга си Стоян Асенов били 10 години военнослужещи. Взели много от казармата – дисциплина, упоритост и стремеж да преодоляват трудностите. Докато били на обучение в армията, често оставяли децата при родителите си за по цели седмици. Създали семейния бизнес и днес порасналите вече малчугани също са част от него. 
Интервю на Габриела Гаврилова :Снимка
Докато не произведохме първите си гъбки, не бяхме опитвали шийтаки.  Необходимо е около 1 година, докато дръвчетата дадат първите гъби. През това време има много грижи за това дърво. Няколко пъти се потапя в големи вани с вода, след това се реди по определен начин, за да бъде лесно за бране.
На какво дърво се отглежда?
На церова дървесина. Тя не е много здрава и затова се изнася, предимно в Гърция. Имаме обаче подкрепата на Министерството на земеделието горските стопанства да ни осигуряват необходимия материал. При нашето производство тя трябва да бъде подбрана - с определена сърцевина, дебелина, кората да не е наранена....
Тази гъба се отглежда в Азия от хилядолетия. Едва сега японците започнаха да изкарват технологията навън, защото там има радиация....В Европа има бутикови количества шийтаки, има малки фермички, които са наистина много малки...
А климатът в България е много подходящ за това
Имаме ресурсите България да стане най-големия производител в Европа. Имаме подкрепата на Министерството на земеделието, членуваме в Българска асоциация на производителите на дървесни екзотични гъби.
Как се отглежда?
В оранжерии с висок клас с двоен полиетилен и засенчваща мрежа.
За да се получи най-доброто качеството на гъбата, тя трябва да расте бавно. През лятото охлаждаме помещенията. От един кубик дървесина се получава между 12 и 18 килограма. Но всичко зависи от производството.

Още за пътя от 61 Стрямска механизирана бригада, от химик -разузнавач до риска да започнеш непознат  не само за теб, но  и за държавата бизнес, да се учиш сам,  а вече да учиш другите - в интервюто с Кунка Петкова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази законът, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35