Когато математиката е любимо занимание, когато решаването на задачи е удоволствие, а не задължение и когато искаш да си като хората, които променят света - то значи става дума за Марк Киричев. 16-годишен от Варна, възпитаник на Математическата гимназия. Обича математиката и може да стигне до верния отговор на една задача по няколко различни начина. Обича и спорта, но не остава много време за него. В семейството му няма математици, но всички го подкрепят в избора му.
Марк е един от златните шампиони - математици, които се завърнаха с медали от престижната надпревара World Mathematics Invitational (WMI), която се проведе в столицата на Южна Корея - Сеул. Българският отбор бе от 11 деца на различна възраст от цялата страна, а равносметката е 13 медала и 1 купа за тях. Състезанието се проведе на 14 юли.
Занимавам се с математика от много време и състезанието в Южна Корея беше последният ми успех, за който наистина много се радвам.
За златния медал ли отиде?
По принцип да. Подготовката наистина беше важна и мисля, че това е нещото, което ми помогна най-много. Състезанието беше сложно по характер, защото представляваше повече задачи за по-малко време, което не е типично за българския форум. Но въпреки това успях да се справя и много се радвам.
Какви бяха задачите?
Състезанието беше в два кръга, като първия кръг включваше 15 задачи, а втория 10.
Как пътувахте до Сеул?
Тръгнахме на 12 юли. Първият полет беше 5 часа, а втория почти 10.
Колко време имахте за почивка след като слязохте от самолета?
Само вечерта.
Как ти се отрази часовата разлика?
В началото беше много тежко и смятах, че това е едно от нещата, които могат да ми попречат за състезанието, но сутринта бях сравнително добре. Имаше участници от 21 държави, предимно азиатски. От Европа бяхме само от България и от Англия.
Как се почуства когато разбра, че ти си на първо място?
Бях изпълнен с щастие, защото бях отишъл за това и когато се сетих колко много време се подготвях за това състезание, се почуствах доволен от себе си и че съм изпълнил това, за което съм отишъл.
От колко време се занимаваш с математика?
От първи клас. Математиката е мой личен интерес. Има дни когато решавам задачи по 10 часа, но има и дни, в които си давам малко почивка.
Как си почиваш?
Не усещам решаването на задачи като работа или задължение. И дори си почивам със задачите, защото те са нещо, което правя за удоволствие, а не сякаш някой ме кара.
За какво мечтаеш?
Мечтая да вляза в добър университет, предполагам в Америка.
А за професия мислил ли си? Нещо свързано с математика.
Инженерните науки много ми харесват. И работата, която се извършва в НАСА, защото тези хора са една стъпка напред и те променят света.
Чуйте още в звуковия файл:
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..