Морето - бряг и за срещи с хора. Една от тези случайни срещи на плажа край Варна е с Мария Петрова – Паравичини. Българка, родена в София, но от 2003 година живее в Дания. Неправдите, с които се сблъсква у нас, са причина да напусне професията си – журналист в телевизия и да отиде да търси по-добър живот навън. В Дания среща италианец, за когото се омъжва. Ражда две деца, които днес говорят 4 езика. Единият български, на който умеят и да пишат, защото майката държи на това.
Мария не пожела да бъде снимана, но с радост застана зад децата си /на снимката/, с които бяха заедно на плаж край Варна.
За живота й в Дания - тя разказа...
Аз, като вас, бях журналист. Завършила съм журналистика в Софийския университет. Сблъсках се с някои неправди в журналистическия бранш. В телевизията, в която работех дойдоха да работят хора, които нямаха образование, но имаха връзки. И аз реших да отида в друга държава, като babysitter / детегледачка/ и там се запознах с моя съпруг. Той е италианец. Ожених се и останах там в Дания, без да съм го планирала. Сега уча за зъболекарска сестра.
Трудно ли е?
За човек, който е чужденец в друга държава, е много трудно да си намери работа, да се задържи, да се докаже. Трябва два пъти повече да покаже това, което умее, за да е на нивото, на което всички искат да живеят един спокоен живот.
В Дания, ако не си учил и завършил там, нямаш големи перспективи. Иначе винаги можеш да си намериш работа в сектор, който не е желан за тамошните жители – сервиз обслужване, гледане на стари хора. За това по-лесно се намира работа, отколкото примерно в детска градина, където не се изисква специално образование за помощник педагог. Там всички датчани могат да си намерят работа дори без образование и е желана професия, тъй като не се изисква образование, работата е от 8 до 16 часа, не е на смени.
Иначе за останалите професии човек трябва да има образование завършено там и практика. Знам, че и там има връзки и там има хора, които получават длъжност, ако познават някой. За тях е много по-лесно, но има една разлика. Там хората, които наистина могат никога няма да останат без хляб и никога няма да бъдат изхвърлени, поради неудобство на някои други личности, докато в България това става за съжаление.
Т.е.кадърните си тръгват за сметка на връзкарите – грубо казано.
Да. Но там винаги ще си намерят място. Тези, които могат и наистина имат талант няма да останат без работа в Дания, независимо от всичко. Никога няма да ги уволнят без причина.
Иска ли ви се този живот, който имате в момента, да бъде тук в България, а не извън граница?
Разбира се.Аз предпочитам да живея тук, защото ние имаме много красива природа, много хубави хора. Имаме богата почва, четири сезона. България е много красива държава и много богата, ако се управлява както трябва.
Целият разговор с Мария Паравичини можете да чуете в звуковия файл:
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..