Арх. Фикрие Булунмаз, реставратор на храм "Св. Стефан" в Истанбул, ще покаже снимки на Желязната църква преди и след реконструкцията. Във Варна от 20 часа във ФКЦ е националната премиера на документалния филм на режисьора Стилиян Иванов “Екзархията - българското сърце на Истанбул”, който разказва за българското училище край Босфора и за Желязна църква на Златния рог.
Реставрацията продължава 7 години и преминава през неочаквани трудности, като корозия на носещата конструкция и колоните. Специалистите са демонтирали парче по парче, възстановявали са го, след което всичко е връщано по местата. Екипът е от 40 души, но е имало много стройна организация, каза за Радио Варна режисьорът на филма Стилиян Иванов, който е възхитен от таланта на арх. Фикрие Булунмаз да общува с хората. Интервю на Светлана Вълкова :
През 2018 година храмът отбеляза 120 години от създаването си. Желязната църква „Св. Стефан” е сред архитектурните чудеса на Турция от 1898 г. до днес. Никъде по света няма друг храм с такава конструкция, освен катедралата „Свети Луи” на Мартиника. Частите на църквата са дошли на парчета по вода и след това са сглобявани. С годините обаче водата сериозно е подкопала основите на храма и железните колони са обхванати от ръжда и корозия. Това се оказва най-сложното и тежко изпитание пред архитектите.
“Цяло чудо е, че камбанарията е оцеляла”, казва ръководителят на архитектурния проект Фикрие Булунмаз. Тя е специалист с 40-годишен опит и е сред реставраторите и на византийския храм „Св. София” в Истанбул. С екипа са успели не само да укрепят и обновят желязната църква, но да запазят напълно оригиналната архитектура.
Строителството на този храм е започнало през 1891 г. с позволението на султан Абдулхамид Втори. Използвани са 500 тона стомана, като частите са изливани във Виена и транспортирани по Дунава до Истанбул. Осветен е през 1898 година.
Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..
Художникът Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още през 2006 година и продължаващ развитието си до момента. В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения. Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..
Американската музикална легенда Куинси Джоунс почина в неделя на 91-годишна възраст, предаде Ройтерс. Кариерата на Джоунс като продуцент, композитор и тромпетист обхваща над 7 десетилетия. Той е носител на 28 награди "Грами", включително за "Грами легенда" през 1992 г. Работи с музиканти от ранга на Франк Синатра, а колаборацията му с Майкъл Джексън..
"Музей на спомените" е една от последните инициативи в Основното училище "Васил Друмев" във Варна. Идеята е да бъде създадена експозиция, която обединява както историята, така и наследството на различни поколения. В една от стаите на учебното заведение са подредени стари експонати, събирани от домовете не ученици, учители и родители, за да разкрият..
Фестивалът „Движещо се тяло” ще бъде закрит в неделя, на 3-ти ноември от 19:00ч в Re-Bonkers с впечатляващ съвременен пърформанс на Метеор с участието на Леонид Йовчев и Катрин Методиева - КАДЗЕ. „Кадзе“ подема мотиви от мита за Орфей и Евридика, както и образи от хипнотичното есе „Кадзе Дарума“ на японския хореограф Тацуми Хиджиката. В този обърнат с..
От 1 до 3 ноември 2024 г. във Варна се проведе VIII Национален конкурс за пианисти на името на Мила Михайлова – изтъкнат преподавател по пиано от близкото минало, един от основателите на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ – Варна. Участниците са разпределени в две възрастови групи: 5-8 клас и 9-12 клас. Лауреатите от най-голямата група..