Повечето деца са учени от малки да не лъжат. Но ново изследване на учени от Торонто показва, че умението да се послъгва има ползи върху когнитивните способности, пише в. "Дейли мейл".
Специалистите, направили експеримент с група от 42 деца в предучилищна възраст. Нито едно от тях не е демонстрирало способност да лъже преди експеримента. Децата били разделени на две групи. Едната от тях била така наречена контролна група, а другата е била групата за провеждане на експеримента. На тази група, съставена от момчета и момичета на средна възраст около 40 месеца, учените показали как да слъгват с оглед спечелване на играта криеница, изразяваща се в криене на предмет, за който възрастен човек трябвало да отгатне в коя ръка на детето се намира той. В случая укритият предмет бил пуканка. На децата било поръчано да се държат така, че да успеят да заблудят възрастните.
После на всяко дете от групата бил даден стандартизиран тест за проверка на когнитивните възприятия. Тестът проверявал например способността на децата да разбират намеренията на другите, да фокусират вниманието си, да се фокусират върху задачи, да организират дейността си, да отдават приоритет на някои неща и да планират ефективно нещо.
Въз основа на теста експертите констатирали, че децата, които съумявали бързо да се научат да заблуждават възрастните, извлекли незабавно когнитивни ползи от това.
В по-общ план тези изводи подкрепят идеята, че дори негативно социално поведение може да е от полза за когнитивните способности, когато подобно негативно поведение кара хората да преследват цел, решават проблем, търсене на перспектива. Това обаче не означава, че родителите трябва обезателно да учат децата да лъжат. Но децата, които се научат да лъжат по-рано, пък имат много по-добри когнитивни способности, казват специалистите.
Коментарите за преговорите за правителство с премиер Росен Желязков предшестваха заседанието на Правната парламентарна комисия, на която на второ четене бяха приети промени в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор, предаде БНР. Заради гласувания "въздържал се " и "против" обаче..
Бюджетната комисия не допусна за разглеждане запазването на нулевия ДДС за хляба и брашното и 9-процентната ставка за ресторантьорите. В началото на заседанието депутатите отхвърлиха разглеждането на отделен законопроект, внесен от "ДПС-Ново начало". Тъй като текстовете фигурираха и като предложения за допълнение в закона за събиране на приходите и..
Среща на комитета на Противоминната военноморска група в Черно море (MCM BLACK SEA) и церемония по сдаването на командването ѝ от страна на Република Турция и приемането му от Република България ще се състои на 15 януари от 14 часа в Щаба на военноморските сили във Варна. В присъствието на заместник-министъра на отбраната Радостин Илиев и на..
Ликвидаторът на дружеството „ЦУМ-Варна“ ЕАД, което стопанисва т.нар. Дупка, умишлено е ощетил Община Варна с подаване на декларация по данък добавена стойност. ДДС върху разпределен ликвидационен дял в натура (недвижим имот) не се дължи. Това заяви заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов за Радио Варна. Ликвидаторът напълно съзнателно..
Единодушно парламентарната Правна комисия задължи Висшия съдебен съвет (ВСС) да прекрати насрочения за 16 януари избор за главен прокурор с единствен кандидат настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов, след влизането в сила на промените в Закона за съдебната власт. Това решение беше взето при гласуването на второ четене на поправките в закона...
За поредни опити телефонни измамници да се представят за служители на Националната здравноосигурителна каса предупреждават от институцията. Целта е да бъдат изнудвани възрастни хора, а измамата се осъществява на стационарните им телефони. Използва се познатата схема – искане на пари за скъпи операции на пострадал техен близък или роднина...
22 587 лева е била средната брутна годишна работна заплата в област Варна за 2023 г. при средна за страната 24 485 лева. По размер на средната работна заплата за 2023 г. варненска област е на второ място спрямо другите области в страната. Най-високо е заплащането в областите София (столица) - 34 262 лв., а най-ниско - в област Благоевград - 15 999..