Любителите на изобразителното изкуство имат възможността да се докоснат до живопистта на Бронка Гюрова – 70 години след последната самостоятелна изложба на художничката във Варна, която ни напусна през 1995 година. От средата на миналия век Бронка Гюрова живее и работи в Аржентина, но никога не е забравяла родината си. В Европейската година на културното наследство - 2018 Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна организира представителна изложба на художничката Бронка Гюрова, която отдавна се е утвърдила като класик с национално значение за България. Картините в експозицията са от фондовете на Градска художествена галерия „Борис Георгиев” - Варна, Софийска градска художествена галерия - София, Художествена галерия – Добрич, Регионална библиотека „Пенчо Славейков” – Варна, частни колекции, както и от семейната колекция на дъщерята на Бронка Гюрова Деяна Алшех, която присъства със семейството си на откриването на изложбата.
„Израснала съм във Варна. Обичам този град и го смятам за второ родно място“, пише Бронка Гюрова в своята автобиография. Бронка Гюрова навлиза в полето на българското изкуство през 1930-те години като част от две движения – Новите художници и Жените художнички в България, симптоматични за европейската ориентация на българската култура от това време. Утвърждава се като живописец през 1940-те години с произведения в жанровете на пейзажа и портрета. Художествената критика я оценява високо като художник на лиричния пейзаж, но в произведенията ѝ се откриват характерните за постимпресионизма и неосезанизма рационалистки конструктивистки художествени кодове, формирани под влияние на образците на европейското изкуство. Днес благодарение на Деяна Алшех, дъщеря на художничката, картините са отново у дома и се представят във Варна 75 години по-късно, споделя Доротея Павлова, уредник на изложбата.При откриването на самостоятелна изложба на Бронка Гюрова във Варна през месец май 1943 година професор Янаки Арнаудов казва: „С изложените си платна Бронка Гюрова се явява като художница с ясно оформен художнически мироглед и с оригинален самобитен начин на гледане на външния свят, а особено на природата. При това у нея се забелязва сериозно и съзнателно отношение към таланта ѝ и постоянна работа над него, благодарение на което наблюдаваме несъмнен възход в творческото й развитие.“
Вечер с творчеството на добруджанския краевед Георги Казанджиев ще се проведе днес в Регионалната библиотека "Дора Габе" в Добрич. Поводът е 85 години от рождението на писателя, автор на над 60 книги. Краеведските изследвания на Георги Казанджиев обхващат период от над 50 години от живота му. Те са посветени на различни селища от област Добрич -..
Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа в Музея на Възраждането. Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово . Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален филм "Капитан..
Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното..
С шедьовъра на Пучини, неговата последна творба „Турандот“, във Варненската опера ще отпразнуват Деня на любовта. Точно на 14 февруари публиката ще гледа великата музикална любовна история за китайската принцеса Турандот. Арията “Nessun dorma” ще звучи в изпълнение на тенора Валерий Георгиев в ролята на принц Калаф, Турандот ще оживее с гласа на Йоана..
Една дата не стига. Обявеният за 19 август концерт на Ник Кейв се оказа недостатъчен – билетите свършиха за 20 минути, а интересът оправда всички очаквания. Жаждата за тази интимна среща с гениалния артист остава неудържима. Затова Кейв и Колин Грийнууд ще се качат на сцената на Античния театър за втора вечер – 20 август 2025. Още една възможност да..
THE SMASHING PUMPKINS и SKUNK ANANSIE на сцената на "Hills of Rock 2025". Култовата 90-тарска вълна залива Гребната база в Пловдив това лято. THE SMASHING PUMPKINS идват за първи път в България. Те са една от онези банди, чрез които алтернативният рок не просто съществува, а оформя култура. С меланхоличния си, но мощен алт-рок, кристално чисти китари,..
„Ботушът” е пиеса, пресъздаваща една от хилядите истории след преврата през 1944 година. Авторът Лило Петров е от поколението, което не е учило за този период от историята в училище. "Ние в същото време живеем в тази незатворена рана на онова време и от страна на моето поколение има интерес и една голяма тайна и неразбиране на тези..