Един от най-представителните и забележителни частни домове, проектирани от инж.Йосиф Хаджистоянов във Варна, е домът на търговеца Стефан Милков. Той се намира на бул. „Княз Борис І” 69.
…. Цялата фасада на сградата е прецизно украсена с множество детайли. Редуват се арковидни прозорци, рамки около тях, меандри, гирлянда, маскарони и други пластични украси, характерни за сецесиона…”. Това пише Християн Облаков в книгата си за проектанта „Сецесионовият инженер и рационалният архитект”.
На този адрес ни отвежда традиционната утринна разходка на екипа на „Архитектурата на Стара Варна” - предаването на Радио Варна, посветено на старинните варненски сгради, тяхната история и създатели. Слушайте ни всяка неделя от 9 до 10 часа.
Нашата тема от известно време насам е инж. Йосиф Хаджистоянов - един от големите майстори на сецесиона, оставил ярък отпечатък в градската ни среда. И това не е преувеличение. Не бива да съдим по броя на осъществените проекти, а по техния вид и значение.
В предаването на 21 октомври разгледахме и дома на Х.Д. на ул. „Драган Цанков” 7, бяхме и на ул. „Драгоман” 22, за да видим къщата на Васил Кожухаров.
За всичко това чуйте от Християн Облаков и Светлана Вълкова:
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..