На 11 ноември светът отбеляза 100 години от края на Първата световна война. Днес, на 12 ноември от 18 часа, във Варна по този повод ще бъде открита уникална изложба на политически карикатури. Тя ще бъде представена в Дома на архитекта. Краеведът Християн Облаков разкри интересни детайли за нея в ефира на Радио Варна. Въпреки че слушателите го познават от предаването "Архитектурата на стара Варна" , днес той не говори за архитектура, а за история.
- 100 години от края на първата световна война. Ти ще откриеш тази изложба. Как ще я представиш? Какво ще кажеш? Предполагам, че наистина е добре да започнем с историческия факт.
- Да, така е. Отбелязахме една важна годишнина, която е свързана и с нашата, българската, история, защото България участва активно в Първата световна война. За самата изложба ще кажа следното: Тя представя карикатури, създадени от известните български карикатуристи от началото на 20-ти век – Александър Божинов и Илия Бешков, които сами по себе си са едни от най-авторитетните имена в този жанр на изкуството. Това е личната колекция на Александър Ламбов, по-точно на неговия баща, като карикатурите са изработени точно във военния период – между 1914 и 1918 година. България се включва през 1915-а, но самите образи, които са използвани в създаването на тези карикатури, не представят само политическия спектър в България или Балканите. Напротив, представени са исторически персонажи от тогавашните политически елити на цяла Европа и като се има предвид факта, че по онова време преобладаващо формите на държавно управление на повечето европейски държави е именно монархията – няма нищо чудно, че има доста короновани особи, които са изобразени на карикатурите, в това число и българският цар.
- Кои са българските персонажи в тази изложба?
- Разбира се, присъства цар Фердинанд, присъства и министър-председателят Васил Радославов. Ние знаем от историята и специално за Александър Божинов, че той има доста карикатури, в които представя българския цар, като и във времето на личния режим на Фердинанд. Това е струвало на Александър Божинов загуба на свободата му, защото той е лежал и в затвора преди края на управлението на цар Фердинанд. Изключително са интересни. Това, разбира се, е една колекция, която е събирана от пощенски картички, преобладаващо. Имало е един добър шанс за тази фамилна колекция през перипетиите в нашата българска история, имам предвид последните 100 години, те да успеят да се съхранят до наше време, да достигнат до нас и сега да могат да бъдат изложени в залата на втория етаж на Дома на архитекта.
- Докога ще остане там изложбата ?
- Една седмица е времето, което е предвидено. Това означава до 19 ноември.
- Кой е Александър Ламбов? Казахме, че колекцията е фамилна, това означава, че доста по-назад във времето е започната.
- Така е! Александър Ламбов е член на клуб ЮНЕСКО във Варна, в който аз също членувам. Изложбата е част от многото дейности, които клуб ЮНЕСКО развива във Варна, и във връзка с това той сподели тази своя колекция, която е събирана от неговия баща. Нека да кажа, че той също е бил и кореспондент във Радио Варна в миналото, но също така е и член на дружеството на краеведите тук във Варна, така че е една изключително интересна личност. Той, разбира се, ще присъства на откриването на изложбата. Който има време и възможност, нека се чувства поканен.
- На теб лично какво ти е най-интересно от тази колекция ?
- Това е един доста свеж поглед, с лека усмивка може да се погледне над едно време, което в никакъв случай не е смешно. Напротив, доста трагични времена и, за съжаление, България дава огромен брой жертви, както и целият свят, между впрочем. Милиони хора загиват, но някак си в ужасите на войната се намира време да се развива и изкуство.
- Може ли българинът да гледа с усмивка на трагичните моменти в историята си? Мисля, че това не го владеем много добре.
- Има други нации, които биха били по-добър пример в тази насока. Определено.
- Сещам се за филма „Ало-Ало”
- Действително, но как да кажа - има отделни личности в България, които винаги са съумявали да открият другата страна на нещата и слава Богу, че е така.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..