Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненски лозар възкресява сорт от времето на Орфей

Лозарството във Варненския регион е традиционен поминък и датира от преди стотици години. През 1892 година то е в разцвет, а масивите достигат 32 хиляди декара. През 1900 година лозята са поразени от болест и напълно унищожени. Възстановяването на масивите започва 10 години по-късно, а причината е, че цените на виното непрекъснато нарастват. Във Варна за пръв път в страната започва да се прилага гроздотерапия - през 1933 г. в курорта "Св. Св.Константин и Елена". Дори на пощенско клеймо се появява надписът "Яжте грозде, пийте гроздов сок".

Днес един от тези, които продължават традициите, е бизнесменът Атанас Карагеоргиев. Освен че се грижи да запази традиционни български сортове, той възкресява и традиции от времето на Орфей, разказва БТА. В духа на новото време обаче Карагеоргиев се бори да практикува интегрирано земеделие и да въведе дуалното обучение, което според него е единствената алтернатива за развитие на модерно селско стопанство.
За началото на бизнеса си си спомня, че не е бил съвсем наясно колко взискателно и обсебващо е лозарството. "Заразил" се с това занимание от изключителния роден специалист по почвите проф. Марин Пенков, който твърдял пред прохождащия земеделец, че българските сортове лозя не отстъпват по нищо на френските, нито виното ни е по-лошо.
"Хвърлих се с главата напред, взех земи от държавния поземлен фонд и започнах", спомня си Карагеоргиев. Единият от терените, които започва да обработва, е бивше лозе и то на "Евксиноград", като са го избирали специалисти на цар Фердинанд. В момента Карагеоргиев обработва към 1000 декара лозя. Били са 1 400, но после започва да става все по-трудно и по-трудно с намирането на кадри и е принуден да продава. Казва, че ако проблемът с липсата на работна ръка продължи да се задълбочава, ще бъде принуден да се раздели с още терени. Според Карагеоргиев каквито и чудеса да сътворяват съвременните технологии, в сила остава старата пословица, че лозето си иска мотика. "За тази работа трябват ръце, можещи човешки ръце, защото не винаги става с машини", казва Карагеоргиев.
За държавната политика в земеделския сектор неговата позиция е, че на малките производители трябва да се помага, тъй като не са достатъчно конкурентноспособни. Проблемът е, че по различните програми, свързани със сектора, понякога се отпускат неща, които са абсолютно ненужни, отбелязва Карагеоргиев. Като конкретен пример посочва, че той имал право да ползва помощ за капково напояване. "Че то тази година дъждът направо ни удави, какво капково напояване?! Аз нямам нужда от това, а от мрежи да си покрия отгоре лозята, както е във Франция", посочва земеделецът. И уточнява, че програмите трябва да станат по-адекватни и да са адаптивни към нуждите на конкретните производители. Според Карагеоргиев е нужно да има промени и в правилата за субсидиране. Парите трябва да се дават за краен продукт, не на база площи, казва стопанинът. Според него субсидиите трябва да се дават за вино, а не за лозе или грозде, за брашно или за хляб, а не на декар пшеница.
По въпросът за запазването на родните сортове лозя Карагеоргиев обяснява, че в масивите му има 184 сорта от генната банка на страната. Всъщност, днешните вина са продукт на хилядолетна селекция, дело на поколения лозари, отгледали между 300 до 500 вида лози с различен аромат и вкус, обяснява специалистът. После допълва, че не просто развъжда български сортове, а е и "виновник" за възстановяването на един от времето на траките.
Разсадът е от село Татул, открит на около 100 метра от оброчището на Орфей. Направен му е и ДНК-анализ, който е доказал, че произходът е древен. Карагеоргиев размножава сорта от пет години, вече е узаконен от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, подал е документи и в Патентното ведомство. Гроздето е конична чепка с три крила отгоре, зърната са с много тънка ципа. На вкус добитото вино е нещо средно между гъмза и мавруд - два типични български сорта. То е с много хубав изразен плодов аромат, разказва земеделецът.
На въпроса дали са истина легендите за гъстотата на тракийското вино и дали наистина трябва да се разрежда,отговаря, че всичко си зависи от технологията. Древните не са разполагали с кой знае какви съдове, само с делви, които обаче не са били гледжосани и в тях виното е ставало гъсто, което обаче е било улеснение при транспортирането за търговски цели, разказва Карагеоргиев и допълва, че всъщност купувачите са си го разреждали колкото искат. Богатите са го разреждали с изворна вода, докато робите са ползвали морска вода. А траките са го пиели гъсто, явно от тях сме го наследили този афинитет към силните червени вина, допълва лозарят.
Разказва, че една година и той пробвал да ползва делви. "Наляхме 600 литра течност вечерта, а на сутринта я нямаше половината", спомня си Карагеоргиев. После подновили проучванията из историческите архиви и разбрали, че древните са импрегнирали съдовете, най-вероятно с пчелен восък. Естествено, веднага пробвали "новата" технология и виното добило много интересен приятен аромат. Карагеоргиев признава, че сега се колебае дали да разчита на делви с пчелен восък или пък на такива, направени специално за вино. Уточнява, че идеята му дошла, след като видял древните винарни на разкопките край град Бяла, Варненско. "Там има съдове, които са изключително дебели. Сега ще търся майстор, който да ми направи делва със същата структура и дебелина на стените. Искам да пробвам и този вариант", казва запаленият по методите на предците ни лозар.
Въпросът на какви кадри ще разчита, за да реализира всичките си планове, го кара да се върне рязко в съвремието, загърбвайки на момента траките и тяхната винена култура. Оказва се, че това е болна тема, на която усилено търси разрешение. Неговата лична позиция е, че дуалното обучение е единствената алтернатива за осигуряването на хора за редица професии. За разлика от други негови колеги, Карагеоргиев вече си е дал ясна сметка, че както във всяко друго нещо, ще трябва да инвестира и в това. Това е причината да ремонтира сграда, където биха могли да отсядат бъдещите му стажанти. Решен е до осигури и транспорт, който да осигурява връзката с близкия общински център Провадия и професионалната гимназия там.
За най-добър модел за дуалното обучение Карагеоргиев приема френската образователна система. Разказва, че е бил изключително впечатлен от сайта на едно тамошно училище, с което вече е направил връзка. "На страницата е посочено, че обучението е в две категории. Едната - подготовка на бъдещите лозаро-винарски работници, другата - подготовка на бъдещите наследници на лозята", разказва бизнесменът. Уточнява, че така би трябвало да се процедира и у нас, тъй като повечето от настоящите лозари ще оставят бизнеса на децата си, които искат не искат ще трябва да го ръководят и да си търсят хора.
Карагеоргиев разказва от първа ръка какви са възможностите винарството и почивните бази да си подадат ръка. Неговата лична позиция е, че в хотелиерството хубаво вино няма как да се предлага, тъй като качествените напитки си държат цена. За развитието на винената култура у нас той е на мнение, че преди всичко трябва да бъде преустановена практиката хората да си купуват по 100-200 килограма грозде и сами да си правят виното. Допълва, че неговите лични наблюдения са, че въпреки всичко в страната вече има тенденция нещата да се променят. В България вече има ценители на качественото вино, познавачи, които не могат да бъдат заблудени и да им бъдат пробутвани какви да е напитки, посочва Карагеоргиев. И уточнява, че това важи особено за младите хора, които са учили и живели в чужбина.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 20.07.24 в 16:05

Пламена Иванова: Възрастните губят радостта от живота, когато забравят игрите от детството си

Варненският психолог и психоаналитик във формиране Пламена Иванова-Бучинска събра в една увлекателна книга "70+ игри от нашето детство". Пламена Иванова е създател на Център за терапия, приложни изкуства и обучения във Варна и на Зона за свобдни игри за деца от 7 месеца до 3 години. Опитът и там, заедно с вдъхновението от игрите с малката и..

публикувано на 19.07.24 в 08:30

Geoff Bub (JUNGLE ROT): Страхотно е, че можем да се срещнем и да говорим лице в лице с всички фенове

Интервю с Geoff Bub (JUNGLE ROT) Американската дет метъл банда JUNGLE ROT ще направи първи концерт в нашата мила родна страна на 21.07.2024 година. Поканата е от „Sofia Waste Water System”. Мястото – традиционно за подобни танцови забави - „Grindhouse Skateboard Club” в София. Съпорт бандите са CONCRETE, ПРОКАЗА и UNBAPTISED. Интервюто с..

публикувано на 19.07.24 в 08:05

От актриса до военен кореспондент: пътят на Горица Радева от Велико Търново до Донбас

Тя е актриса. Играла е на няколко български театрални сцени. Работила е като PR на Шуменския театър. Повече от 10 години събира стари театрални афиши и пиеси. Сред тях са оригинални ръкописи на Йордан Йовков, част от кореспонденцията му до Елин Пелин, първото издание на пиесата "В полите на Витоша" на Пейо Яворов.  Последната сцена, на която застава -..

публикувано на 18.07.24 в 08:05

Белослава: Имам един вдъхновяващ живот, който ценя от сърце

На 18 юли в клуб Ментол   посрещаме Белослава с проекта “Welcome to 74th street” . Заедно с нея на сцената ще бъдат музикантите от J P3: Живко Петров - пиано, Димитър Семов - ударни, Димитър Карамфилов - контрабас и Младен Димитров (Mr. Moon) програминг и перкусии. Събитието е с начален час 21 часа . Чуйте цялото интервю с Белослава в..

публикувано на 18.07.24 в 07:05

Георги Стоянов: Опитите с извалявания от потенциални облаци е в интерес на земеделието ни

Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата. Такива вече се правят в съседна Румъния от български учени и метеоролози. В напреднала фаза на опити са САЩ, Канада, Китай и Русия, каза за Радио Варна Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз.  Европа изостава, но в Румъния се..

публикувано на 17.07.24 в 08:15

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той живее и работи в Лондон, където заедно със съпругата си отглеждат децата си. Тя е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до..

публикувано на 16.07.24 в 08:30