Да не се вземаме на сериозно, а да преминем през този свят с усмивка и любов - това ме учеха като дете, на това се надявам да съм научил и дъщеря си, каза в интервю за Радио Варна Орлин Горанов. Той ще представи своята автобиография "Да започнем отначало" в събота във Варна.
"Да започнем отначало". Колко "отначало" искате да се върнете?
Не много. Искам да се върна снощи, защото днес е нов ден. Днес отново сме отворили очички, ще срещнем някой хубав човек, ще направим нещо добро и ще продължим по пътя.
Винаги сте били позитивно настроен, поне ако се основаваме на Вашите песни и от настроението, което излъчвате от сцената?
Лошо! Непоправим оптимист съм! / смее се!/.
Ако човек се опитва да вижда хубавите неща и да се старае да прави животът такъв, какъвто иска да бъде, мисля, че е направил най-голямата победа в живота си!
Вие сте живяли и в онзи строй, който сега отричаме. Живеете и в демокрацията. Имали сте късмета да пътувате много по света и да работите на различни места. Това, което Ви дава сили да се усмихвате и днес?
Стара истина е, че светът е оцелял, защото се е смял. Да не се взимаме много на сериозно! Да се опитваме да преминем през този свят с усмивка и любов!
Винаги ли на това са Ви учили в семейството?
Това е основната философия. На това съм се опитал да възпитам и дъщеря ми! И всички мои близки са на тази вълна. Както казват старите азиатци, ако успееш да постигнеш паритет между бялото и черното, между доброто и лошото, ти си постигнал пълна хармония.
Успяхте ли или успявате ли, не съм сигурна кое време на глагола да използвам?
Всеки ден се опитвам да успея, защото както казват "Ако няма лошо, няма как да оцениш хубавото!"
Имате ли някакъв специален ритуал, с който започвате деня?
Специалният ми ритуал е да благодаря на Слънцето и на Бог, че и днес съм отворил очи! Вечер преди да си легнеш се опитай да простиш на себе си и на тези, които си обидил, а сутрин да благодариш затова, че отново си готов за път и продължаваш по пътя!
Вие не спирате да пътувате и сега?
Да! Аз съм професионален пътник! Преди дни се опитах да си направя равносметка колко километри са зад гърба ми, но са над милион!
И колко пъти сменихте шофьорската книжка, това се прави на 10 години?
До тук - четири пъти /смее се/. Няма нищо по-хубаво от това. Всеки ден си на ново място, запознаваш се с нови хора, нов бит, появяват се нови приятели! Много е хубаво!
Срещите с хората!
Никой човек не е самотен остров. Всеки има нужда да контактува, да вземе малко от другия, да даде на другия... Ние сме такива, социални животни сме!
Вие какво най-често давате?
Усмивка и надежда - това мога да дам безплатно!
А какво искате да получите?
Аз съм благодарен на всяко нещо, което получавам. Нямам претенции!
Къде научихте тази житейска философия?
По пътя!
Който тръгва от под връх Ком?
Точно така! Пътят тръгва от връх Ком! От там тръгва всичко!
И сега завършва почти до Емине? Има такъв туристически маршрут.
То Емине не може да се каже, че е краят на пътя. Продължаваме с лодка! Аз обожавам ветроходството, така че нищо не може да ме спре! Само самолет и подводница не съм карал, но ще опитам!
Спомням си детството, когато играехме до късно на улицата, които се миеха през нощта, спокойствието и табелките с "Образцов дом". София беше една от най-зелените столици, беше в десятката! Когато разцъфнат липите ароматът е омайващ!!!!!
Сега да сте видяли градинката пред блока да е подредена, оградена?
Има! Дори в малките населени места!
Слава Богу, в малките населени места тези традиции са запазени. В големите градове е борба на световете! Това не води до нищо добро! Хората се разминават като зомби. Това да се срещнат двама души на тротоара и да си кажат: "Здравей" като в малките градове - не! Всеки бърза за някъде! Така че, грешката си е в нас!
За да я поправим - пожеланието на Орлин Горанов?
Започвайте всяка сутрин отначало - не е страшно!Това нещо може да ни дава само енергия и желание да вървите в правилната посока с тези сили, с които искате!
Още за мечтите, пътуванията, спомените, красивите градинки - в интервюто:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..