Холандец и белгиец ще застанат пред съда за контрабанда на над 16 тона суровини за амфетамини.
Окръжната прокуратура във Варна е внесла във Варненския окръжен съд обвинителен акт срещу 51-годишния поданик на Кралство Нидерландия Робърт Писени и съучастника му в схемата на контрабанда на прекурсори и материали за производство на синтетични наркотици от Азия и Латинска Америка през България за Европейския съюз – 56-годишният белгиец Курт Миделдорп. Случаят е особено тежък и в особено големи размери, тъй като количеството на контрабандата е 16 тона и 222 кг на стойност 225 640 000 лева, уточняват от апелативната прокуратура.
Двамата чужденци са в ареста от началото на юни тази година.
Случаят със засечения контейнер с прекурсор на варненското пристанище е изпратен до Евроджъст, като българската прокуратура търси съдействие чрез молби за правна помощ в Белгия и Холандия. Поискано било трансгранично наблюдение на установените в хода на разследването лица. Проведена била и координационна среща с участието на Интерпол и властите в Холандия, Белгия и Великобритания. На срещата през април 2017 г. било договорено контейнерът да бъде „пропуснат“ с цел осъществяване на контролирана доставка. Със съдействието на ВКП били уведомени правосъдните органи на всички държави по пътя на контролираната доставка към Европейския съюз.
Последвала втора среща в Евроджъст в Хага през май 2017 г., след като постъпила информация, че на 30 май на порт Варна-запад се очаква 20-футов контейнер от Шанхай, който превозва по документи 10 457 кг стеаринова киселина. Контейнерът бил с получател в Кралство Нидерландия, а организатори на канала от Китай през България за кралството- същите лица. За организацията на контрабандния канал бил отговорен холандецът Робърт Писени, а намирането на подставени лица, фирми и транспорт за Холандия било поверено на живеещия в Бургас белгиец Курт Миделдорп, който осъществявал логистичната подкрепа на територията на България.
Доставката на контейнера със стеаринова киселина било под контрол на българските служби до разтоварването му в софийски склад. При последвалия оглед се установило, че 350 кашона от общо 485 се различавали по размери и цвят. Те съдържали 7 тона и 525 кг алфа-фенилацетоацетамид. Веществото представлява препрекурсор за производство на амфетамин АРАА.
Действията на двамата организатори на канала, днес подсъдими, се наблюдават от българските и партньорските служби. Получена била и информация, че Писени подготвя за транспорт контейнер с 1 тон и 300 кг кокаин от Колумбия през Перу до порт Варна-запад. Участниците в престъпната мрежа по доставката на кокаина са привикани на среща в испанското имение на Писени за уточняване на важни детайли.
Действително на Варна-запад акостира кораб, на борда на който се намирал контейнер от Перу. Съдържанието му било декларирано като течен кози тор и проверката показала, че отговаря на истинското му съдържание. Това било тест на канала за контрабанда на кокаин и за създаване на добра митническа история.
На 16 март 2018 г. на пристанище Варна-запад пристигнал нов контейнер от Китай, в който сред превозваната по документи стеаринова киселина били открити 4 тона и 400 кг от прекурсора АРААN/алфа-фенилацетоацетонитрил/. И този прекурсор се влага в директното производство за амфетамини.
На 7 юни 2018 г. Писени пристигнал в България за среща с Миделдорп и български гражданин. Трябвало да бъде обсъдено изпращането на последната доставка на прекурсора АРААN за Испания. На срещата бил коментиран и адресът на получателя, както и бъдещи доставки на прекурсори и препрекурсори от Азия и на кокаин от Латинска Америка. Срещата е документирана от българските власти и лицата са задържани.
Още същия ден Писени и Миделдорп са привлечени към наказателна отговорност за това, че в периода от 26 януари 2017 г. до 16 март 2018 год. в условията на продължавано престъпление чрез използване на документи с невярно съдържание са пренесли пред границата на Република България без знанието и разрешението на митническите власти над 16 тона прекурсории материали за производство на наркотици след сговор помежду си. Контрабандата е в особено големи размери и представлява особено тежък случай.
Двамата подсъдими се запознали чрез техни общи познати от криминалния контингент. Писени контролирал нелегални лаборатории за производство на синтетични наркотици, като суровините за производството набавял чрез директни производители от страни в Азия. Успял да изгради и контакти със страни от Латинска Америка, откъдето искал да доставя големи количества кокаин. Трескаво търсел морско пристанище в Европейския съюз, където под прикриващ товар, тъй наречената тапа, да пристигат контейнери със забранените вещества от трети страни. Давал си ясно сметка, че трябва да бъде преодоляна външна граница на ЕС.
Мидедорп вече се бил установил да живее в България, като използвал контакта си с българка, с която се запознал в белгийски затвор. Там той изтърпявал присъда за международен трафик на 1 тон кокаин. Българката била осъдена за трафик на хора. След изтърпяване на присъдите двамата заживели в Бургас, регистрирали и фирма.
Писени и Мидердорпобщували помежду си изключително предпазливо и с висока степен на конспиративност. Използвали устройства за криптиран чат, в който след получаване на съобщението то автоматично се изтривало.
И двамата подсъдими са осъждани в държави от Европейския съюз. Миделдорп участвал в международен трафик на наркотици, като първата му присъда е постановена в Белгия през 1988 г. Търпял е ефективна присъда от 7 години затвор за внос на 1 тон кокаин през пристанището в Антверпен. И Писени е част от европейския криминален контингент още от 1989 г. Осъждан многократно - на 3 години лишаване от свобода за участие в престъпна организация, извършваща преднамерени действия по Закона за опиатите и за опиума, както и на 2 години лишаване от свобода за документни фалшификации и измами в съучастие.
Предстои делото срещу 51-годишния Писени и 56-годишния Миделдорп да бъде насрочено за разглеждане във Варненския окръжен съд. Те са с мярка за неотклонение „Задържане под стража“ от 7 юни тази година. Приведени са във варненския затвор, където ще чакат насрочването на делото във Варненския окръжен съд.
Контрабандата в особено големи размери, когато случаят е особено тежък като този, се наказва по българския наказателен закон с лишаване от свобода от 15 до 20 години и глоба от 200 000 до 300 000 лева.
Според информация на митницата от прекурсорите и материалите за производство на синтетична дрога на контрабандния канал могат да се произведат наркотични вещества за над 6 млрд. долара.
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..
В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон". Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз. Над 250 астероида с..
Синята и зелената зона за паркиране в Бургас поскъпват. Решението влиза в сила от 1 април, а самата цена за почасово паркиране се повишава от 1.30 на 2 лева. Само допреди година цената беше 1 лев. Увеличението е одобрено на заседанието на Общински съвет с гласовете на 32 общински съветници. Като причина за поскъпването се посочва желанието на..