"Стресът, който аз преживях, виждайки как му отскача главата от асфалта, ме държа доста дълго време, мога да си представя какво е било за него и за шофьора, който го блъсна. Най-вероятно е доста по-голям."
Още под влиянието на шока, Пламен Димитров се опитва да осмисли ситуацията. Минувачи му казват, че подобни инциденти има през два-три дни.
"Стоплинията е на 12 метра от реалната видимост, която имат шофьорите, когато се спускат от въпросната улица, замерено е. Затова много рядко спират," анализира Димитров.
Велоалеята е с дължина около 200 метра в права линия и хората с тротинетки и велосипеди може да развият много висока скорост и не успяват да намалят достатъчно на кръстовището, обяснява той. Предложението му е да се сложи „легнал полицай“ на стоплинията, за да се ограничи скоростта на автомобилите, а за тротинетките да се постави релефна маркировка:
"Ако искате пробвайте я с това кръстовище, ако там сработи, мисля че това ще реши проблема в целия град, за тротинетките, които карат с бясна скорост по велоалеите."
Релефната маркировка обаче е забранена в градска среда. Според председателя на велоклуб „Спартак“ Евгений Балев проблем в случая е и сградата на ъгъла, както и на други подобни места.
"Където шофьорът, който излиза в еднопосочен булевард, той гледа само наляво, въобще надясно не гледа. Това постоянно се случва", посочва Балев.
Затова и предложението на Балев е да се сложи маркировка и на велоялеята и за автомобилите на стопа, на която да пише погледни надясно, погледни надясно. От общинската администрация обясниха, че всяко предложение трябва да има положително становище от КАТ. Теодоси Бялков, който всекидневно се придвижва с велосипед, допълни:
"Хубаво е навсякъде, където има възможност, за да се подобри видимостта, да се сложат огледала, така че и тротинеткаджиите и велосипедистите, които идват от тази посока, наистина там сградата не позволява там да се виждат автомобилите, но едно огледало би помогнало. И още нещо, което е в по-дългосрочен план – по света велоалеите са еднопосочни. В крайна сметка какво пречи, това е огромен булевард, нека има отляво, да има отдясно. Двупосочните велоалеи са предпоставка за катастрофи."
Общинската комисия по „Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ ще опише всички предложения и ще ги съгласува с Пътната полиция.
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон". Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз. Над 250 астероида с..
Синята и зелената зона за паркиране в Бургас поскъпват. Решението влиза в сила от 1 април, а самата цена за почасово паркиране се повишава от 1.30 на 2 лева. Само допреди година цената беше 1 лев. Увеличението е одобрено на заседанието на Общински съвет с гласовете на 32 общински съветници. Като причина за поскъпването се посочва желанието на..
Над 400 варненски ученици са запознати с кампанията "С вкус на зависимост" и са участвали в дискусиите за рисковете от употребата на вейп устройства, съобщиха от общинския пресцентър. Общинска дирекция „Превенции“ заедно с Общински съвет по наркотичните вещества, Областната дирекция на МВР във Варна и Регионалното управление на образованието..
Предстои преброяване на бездомните кучета в община Балчик. Определените лица, които ще го извършат и трябва да бъдат обявени според разпоредбите, са Мариян Цветков, Дамянка Желязкова, Тюнчер Амедов, Георги Георгиев. Управителят на общинско предприятие „Благоустрояване и комунално стопанство“ инж. Павел Павлов поясни, че преброяване се прави на всеки..