Отбелязването на 500-годишнината от смъртта Леонардо да Винчи през 2019 година стана пример за сложните отношения в света на изкуството, в конкретния случай между Италия и Франция, предаде Франс прес. "Леонардо е италианец", "Французите не могат да имат всичко". Репликите варират от взаимно възхищение до съперничество.
През миналата година двете правителства се договориха италианските музеи да предоставят на Лувъра всички свои платна на ренесансовия майстор във връзка с изложба за 500-годишнината от смъртта му през 2019 г.
Една година и едни избори по-късно обаче Лучия Боргондзони от крайнодясната партия "Лига" - сега заместник-министър на културата - реши да промени условията на споразумението между Франция и Италия, като го определи като "необяснимо". "Леонардо е италианец, той само е починал във Франция (...). Отдаването под наем на Лувъра на картините би поставило Италия в периферията на мащабно културно събитие", каза Боргондзони. "Зачитането на автономността на музеите не може да измества националния интерес, не трябва всичко да е за французите", заяви Боргондзони и добави, че всичко трябва да се предоговори.
Италия и Франция са отдавнашни съпернички в областта на културата. "Те са като две сестри - наследници на Римската империя", пояснява историкът Жан-Ив Фретиние, съавтор на книгата "Франция и Италия. История на две нации-сестри". "От една страна Италия претендира, че е първородната дъщеря - наследница на Римската култура и матрица на западното изкуство. От друга страна Франция изпитва чувство на превъзходство спрямо южната си съседка. През различните епохи, тя предпочита да се обръща към Германия и към Великобритания".
По време на военните кампании на Наполеон в началото на XIX век много от картините на Леонардо влизат в колекциите на френски музеи. Италианците изпитват чувство, че са ограбени. Това създава продължително напрежение между двете страни. То засяга дори шедьоври като "Мона Лиза", въпреки че Леонардо сам я продава на крал Франсоа I (1515-1547 г.), който го поканил да прекара последните години от живота си в двореца Амбоаз. Една от хипотезите, свързани с опита за кражба на "Джокондата" от Лувъра през 1911 година, е че извършителят - скромен италиански работник - се е водел от чувство на патриотизъм. "Въпреки че може да бъде символ на френско-италианската дружба, Леонардо да Винчи се превръща в тема за една достойна за съжаление полемика", добави Жан-Ив Фретиние.
Радио Варна и Арт салоните на Радио Варна са част от новия екскурзионен градски тур, който е и художествен. Казва се „За Варна с поезия и изкуство“, а Радио Варна е част от 17-те локации, които се посещават с него заради целогодишната културна програма, на която е домакин. Художествен пешеходен маршрут организират за първи път във Варна..
Благотворителен концерт "Жената - вдъхновение за сила" ще се проведе на 7 март от 18 часа в зрителната зала на Народно читалище „Христо Ботев-1872” в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева, която участва в дамска хорова формация "Лира" към читалището и страда от тежко заболяване - тумор на гръбначния стълб. Към момента Димитрина е претърпяла няколко..
На 21 февруари 2025 г. Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще представи премиерата на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ . Събитието ще се състои от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна и ще предложи на публиката вълнуващо пътешествие в света на българските сватбени традиции. Спектакълът е..
С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
С новия игрален филм "Залог" ще бъде открит 16-ият София филм фест във Варна. Лентата на Светослав Овчаров е с премиерна за Варна прожекция в зала 1 на Фестивалния и конгресен център на 21 март. Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван..
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..