Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да изпратим старата година, за да ни е успешна новата?

Всеки път, когато посрещаме нова година си пожелаваме тя да е по-хубава от предишната. Казваме си - дано  следващата да е по-добра и се надяваме да оставим лошото зад гърба си. Успяваме или не – разбираме чак след 365 дни. Какво да направим, за да имаме една истински нова година и тя да е по-хубава от предишната?  Интервю с психолога и психотерапевт Ивелина Кръстева.



- Не трябва да изпращаме старата година негативно. Обикновено всеки път казваме: "Да свършва тази година, защото се случиха много лоши неща. Струпаха ми се неприятности , този се разболя и т.н."  Не бива по този начин да се разделяме със старата година. Трябва да я изпратим като скъп гост до вратата. Да не бързаме да се отървем от нея като от стара дреха, а по-скоро да си помислим за хубавите неща, които са ни се случили. Защото  това си били дни от живота ни. А ние през следващата година няма да станем нито по-млади, нито по-умни, нито по-успели в професията. Напротив - ще сме с една година по-стари, може би ще сме загубили повече приятели и позиции. Затова, според мен, за да посрещнем на чисто новата година, първо трябва подобаващо да изпратим старата и нищо лошо да не казваме за нея, както не се казва лошо за възрастен човек.


Трябва ли да се притесняваме от това, че не сме успели да свършим всичко планирано през старата  година и то ще ни тежи през новата?

- Ние прекалено много робуваме на неща, които мозъка, ума и мислите ни ни заставят да правим. По-скоро най-близко до себе си и до Бога и до Вселената сме тогава, когато се оставим съзнанието ни свободно да се рее, без непременно да мислим за цели, задачи, планове, несвършени неща, ангажименти... Ако по този начин, с тази "натоварена торба" с нехубави неща влезем в новата година, със сигурност няма да имаме по-хубава нова година от старата. По-добре е да изхвърлим тези мисли от главата си.  Да оставим настрана всички мобилни телефони, телевизори и  да намерим време да останем насаме  със себе си.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58