Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови 14 защитени специалности са добавени за настоящата учебна година

Снимка: БГНЕС


Към утвърдените 29 защитени специалности, за настоящата учебна година са добавени нови 14 с фокус върху секторите „Машиностроене“, „Електроника“, „Автоматика“, „Моторни превозни средства“, „Транспортни услуги“. Пред БНР Калин Йончев – председател на Асоциацията на професионалните гимназии по електроника, електротехника и компютърни технологии, обясни, че това са професии, при които дълго време няма прием на ученици, в следствие на което има остър недостиг на кадри.

„При сега действащата нормативна уредба е много трудно да се създаде паралелка, в която да отговаря броят на учениците и да може да бъде финансирана. Докато с малкия брой – дори да има по-малко желаещи, има опция да бъдат подготвени и да бъде финансирана паралелката от министерството. Това е стремеж към създаване на допълнителни кадри“, коментира той в предаването "Хоризонт до обед".

Йончев посочи, че за някои от специалностите все още има учители, но за други – не. В този смисъл ще бъде необходима и нова квалификационна дейност, добави той.

„Трудно се намират професионалисти, които да преподават по специалните предмети. Хората в реалния сектор естествено, че трудно бихте ги накарали да влязат в училище, а те са основата на професионалната подготовка“, коментира Калин Йончев. Според него чрез гъвкава система трябва да се привличат специалисти от реалния сектор към училището като преподаватели.

Йончев смята също, че трябва да се върви към актуализация на учебните програми на всеки 5 години. Има предмети, при които е необходимо осъвременяване дори на 2 години, изказа мнение той.

Ирина Добрянова – главен експерт в Центъра на учебно-тренировъчните фирми към Министерството на образованието, каза, че трябва да се помисли и за това – как учениците да бъдат насочени към защитените професии:

„Това е нещо много сериозно като мисия на училището, както и мисия на учителите и родителите – рано да насочат децата към тези професии и специалности“.

Добрянова посочи, че в центъра се обръща сериозно внимание на това да бъде създадена кариерна пътека на всеки от ранна възраст:

„От 14 – 15 г. децата влизат в учебната фирма, в която те измислят предмет на дейност, правят си лого на фирмата, регистрират я в Агенцията по вписванията и започват да се движат в различни отдели на различни позиции. Ние започваме постепенно този модел да го въвеждаме от по-ранна възраст в училище и да го разпростираме в горния курс на обучение. … Много е важно децата да се сблъскат с реалната практика в най-ранна възраст“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Карадимов

Росен Карадимов: Българската банка за развитие подготвя програми за финансиране на публични политики

Министерството на иновациите и растежа оперира по две европейски програми на обща стойност от 5 милиарда лева. Предстои откриването на определени мерки по тези програми. Това обяви министър Росен Карадимов по време на Годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България в к.к. "Албена". Изградена е и нова стратегия за работа..

публикувано на 14.10.24 в 11:29

Шофьори от градския транспорт във Варна с опасения, че дружеството се води умишлено към фалит

Открити са нарушения в начина на възлагане по договора за резервни части в дружеството "Градски транспорт" във Варна, а   Общината в морската столица иска да разбере как при 30 млн. лв. разходи за издръжка, условията на труд и работните заплати на шофьорите са все така ниски. Това заяви за БНТ заместник-кметът по правните въпроси Диян Иванов. Той..

публикувано на 14.10.24 в 11:12

65 години от създаването на авиобаза "Чайка"

На 14 октомври Морската вертолетна авиобаза "Чайка" отбелязва 65 години от своето създаване.  Авиобазата е разположена на южния бряг на Варненското езеро.  Условно историята на Военноморската авиация може да бъде разделена на два периода: първия – от 1917 г. до края на 50-те години, свързван с използването на водосамолети, и втори..

публикувано на 14.10.24 в 11:10

Полицейска акция срещу купуването на гласове се провежда в столицата

На територията на Софийска област се провежда мащабна специализирана полицейска операция срещу купуването на гласове, съобщиха от Министерството на вътрешните работи. Информация за полицейските действия и междинните резултати ще бъде дадена от началника на отдел "Охранителна полиция" при ОДМВР-София комисар Петър Соколов по-късно днес, предаде БНР...

публикувано на 14.10.24 в 10:48

Ще строят естакада в района на Двете кули във Варна

Успоредно с ВиК ремонтите в района на Двете кули във Варна вече е пуснат проект за изграждане на естакада, която ще облекчи трафика в участъка. Това съобщи за Радио Варна кметът Благомир Коцев. Средствата за естакада на Двете кули ще бъдат осигурени от Министерството на финансите, а дейностите по изграждането на съоръжението по план трябва да..

публикувано на 14.10.24 в 10:20
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Не приемаме рязкото увеличаване на такса смет

Община Варна и кметовете на останалите общини не приемат рязкото увеличаване на такса смет за гражданите. Така коментира за Радио Варна кметът Благомир Коцев темата за новия механизъм за определяне на такса смет за битови отпадъци - въпрос, който бе обсъден на годишната среща нас българските местни власти в курортен комплекс "Албена"...

публикувано на 14.10.24 в 10:00
Адв. Лора Георгиева

Лора Георгиева, АКФ: Схемата с "Карантината" е създадена със съдействието на институции на най-високо ниво

Схемата с пристанище "Карантината" е създадена със съдействието на българските институции и то на най-високо ниво. Така коментира пред БНР случая от миналата седмица, когато стана ясно, че бившият кмет на Варна Иван Портних е обвиняем по дело на Европейската прокуратура, Лора Георгиева от Антикорупционния фонд. Обвинение в тази връзка е получил и..

публикувано на 14.10.24 в 09:15