Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За чайките и хората

Чайките по морето, които отмъкват от ръцете ни я обяда, я закуската, я... вечерята. Тези, които, оставили нещо за хапване на открито – на терасата, на маса в заведение, на плажа, ни го открадват под носа. Тези, които дебнат на пазара, до закусвалнята, на покривите, около училищата, и са толкова близо до хората!

Голяма част от нас са имали близка среща с тези вечно прегладнели птици. Крясъкът им, така специфичен за морските населени места, умилява гостите, някои от които не подозират за хищническата им природа. На какво се дължи тя и имаме ли вина ние – хората, за промяната в местообитанието на птиците? Какви са съветите на специалистите и на 10-годишния Никола, който има какво за разкаже за „сблъсъка”, си е представител на животинския вид?

Никола е четвъртокласник в СУ „Св. Климент Охридски”, той вече се пази повече от чайките, след като една от тях му открадва закупената закуска от близката лавка. „Да се оглеждат наляво и надясно, да се пазят от птиците, докато не се измъкнат от тях”, съветва ни момчето.

Гларусите са вид чайки, а най-разпространеният вид от над десетте най-често срещани у нас, са средиземноморските жълтокраки чайки – „Ларус Михаелис”, обясни орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците.

До средата на миналия век те са се срещали по морския бряг, гнездили са по езерата и островите на българското черноморско крайбрежие. Впоследствие обаче виждат, че в градовете храната е в изобилие и през всички сезони могат да си я набавят. Най-голяма част от тях се срещат във Варна и Бургас заради високите сгради в центъра, близостта до морския бряг, генерирането на големи количества боклук и не на последно място – наличието на по-малко естествени врагове.

„Чайките са видове, които могат да оползотворяват всякакъв вид храна, те винаги намират места, където могат да развият своята популация. Апетитът им се дължи на това, че са всеядни животни и използват всички възможни начини да си осигурят тази храна. Когато атакуват хора, те го правят, за да ги сплашат. Фокусират се върху храната им, добри летци са и шансът да се блъснат в хората е минимален, въпреки че прелитат ниско и близко до хората. Посегателствата над хора, които носят храна, се предприема от по-възрастни и по-опитни птици – със сиво-бяло оперение. Кафеникавите са по-млади и не представляват заплаха , те наблюдават отстрани и се обучават от по-възрастните”, допълни Илиев.

По думите на специалиста, не бива да храним целенасочено птиците, а самите ние – да променим навиците си на хранене. Да не оставяме храна и да не се храним на открито, да затваряме кофите за боклук и да не изхвърляме отпадъци извън контейнерите.Целта е да може да се минимизира достъпът до храна на гларусите в рамките на града и те да се насочат към морския бряг или сметищата. Далеч от градския шум и неестествената за птиците среда.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предстои смяна на спътника, излъчващ програмите на БНР

Предстои смяна на сателит Intelsat 38 със сателит Hotbird 13F. Двата спътника едновременно ще излъчват програмите на Българското национално радио до 31 декември т.г.  Параметрите са следните: Hotbird 13Fat 13.0°E, честота - 12 635 MHz   Приемна поляризация: линейна вертикална Стандарт: DVB-S2 Модулация : 8PSK  FEC: 5/6 Symbol rate: 30 000..

публикувано на 26.04.24 в 14:54

МЗ осигурява безплатни ваксини срещу коклюш за бременните

Първата ваксинация срещу коклюш ще може да се поставя на бебета с две седмици по-рано или когато детето навърши месец и половина, предаде БНР.   Мерките за ограничаване на разпространението на заболяването и за предпазване на най-уязвимите групи бяха представени на днешното правителствено заседание от министъра на здравеопазването Галя Кондева...

публикувано на 26.04.24 в 14:33

Всеки пети българин е живял под прага на бедност през 2023-та

637.92 лв. е линията на бедност за страната през 2023 г. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 млн. и 325 хил. българи или над една пета от населението на страната , съобщиха от Националния статистически институт.  Данните за 2023 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се..

публикувано на 26.04.24 в 14:12

Зов за помощ за Димитър Стоев от село Оброчище

Свещеник Филип Ки­ри­лов от Об­ро­чи­ще апелира за помощ към един млад мъж - Ди­ми­тър Стоев, който е на ре­ха­би­ли­та­ция в Со­фия. След десетгодишно лечение са пос­тиг­на­ти доб­ри ре­зул­та­ти и за да се из­пра­ви сам на кра­ка, прес­тоят тряб­ва да е про­дъл­жи­те­лен, за което са нужни сред­ства. В храм "Св. Ус­пе­ние Бо­го­ро­дич­но" в..

публикувано на 26.04.24 в 13:50

Набират се средства за първата църква на село Рогачево

Църковното настоятелство при новостроящия се храм в балчишкото село Рогачево, "Св вмчк. Димитър", открива отново своята кампания за набиране на средства по повод довършване на църквата. Припомняме, че през април 2018 година бяха положени основите на първия православен  храм в Рогачево. Грубият строеж е приключен. В момента се работи по външната и..

публикувано на 26.04.24 в 13:46
Снимката е илюстративна.

До две години ни доставят 7 двуетажни влака

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков и ръководството на полската компания “Stadler Polska Sp. z o.o.” подписаха днес договора за доставка на 7 двуетажни влака, които ще бъдат закупени със средства по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщиха от МТС. „Подписваме този договор след повече от 20 години, в които страната ни не е..

публикувано на 26.04.24 в 13:35

26 тона капачки събраха във Варна в дъждовната събота

26 000 килограма капачки са събрани по време на последната акция на кампанията "Аз вярвам и помагам". 19 500 лева е сумата от предадената за рециклирани пластмаса, която ще бъде използвана за закупуване на медицинска апаратура.  На 20 април се проведе 10-ото издание на събитието. И този път освен капачки, хората предаваха и стотинки. Организаторите от..

публикувано на 26.04.24 в 12:57