Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирландски музикант посвети композиция на Христо Стоичков

Ирландецът Мартин Койл, който свири на бузуки със своя оркестър, се вдъхновява от българските ритми и често ги използва в своите композиции. Мартин обича да играе футбол, а един от идолите му е Христо Стоичков. Именно поради тази причина решава да кръсти една от композициите си „Танцът на Христо”.

В момента Мартин подготвя концерти, които ще обединят ирландската музика и неравноделните ритми на България. Музиканти от двете държави ще свирят в България и Ирландия. Срещнахме се с талантливия изпълнител, за да разберем повече за нещата, които го вдъхновяват, както и за любовта му към България и българската музика.

Снимка: Фейсбук

-  Добре дошъл в България, Мартин!

-  Благодаря, че ме поканихте. Фантастично е да бъда тук.

-  От двадесет и четири часа си тук, ако някой те попита за първото ти впечатление от страната, какво би му разказал ?

-  В момента, в който пристигнах, бях посрещнат от Драгни Драгнев. Той ме приветства в дома си и ме накара да се почувствам като част от неговото семейство. Вече съм бил в България няколко пъти и докато се разхождах из улиците на Варна ми се върнаха някои приятни спомени.

-  Представи се на нашите слушатели. Всъщност, от къде си в Ирландия, с какво се занимаваш, какво те доведе тук, за пореден път в България?

-  Аз свиря на ирландско бузуки. Винаги съм се впечатлявал от българската фолклорна музика и от ритмите на България. Тези ритми са нещо, което искам да обединя с ирландската музика в моите композиции, заедно с моя оркестър.

-  Помниш ли момента, в който чу за първи път българска музика?

-  Да, всъщност,  първия път когато чух българска музика беше когато слушах един диск на  ирландската група Планксти, от колекцията с дискове на баща ми.  В албума имаше десет ирландски песни и една българска. Когато я чух, слухът ми се обостри.

-  Коя беше тя?

-  Смесено хоро.

-  Всъщност ти си чул ирландски състав, който изпълнява българска музика. А първата среща с българските музиканти?

-  В северна Ирландия има много голямо българско общество в момента. Да се срещна с музикантите беше много важно за мен, за да мога да изразя автентична българска музика чрез моето свирене.

-  Ти каза, че имаш банда. Традиционна ирландска музика ли свирите с твоята група и по какъв начин влияе българската музика на твойте композиции?

-  Като композитор съм бил повлиян от много различни традиции, идващи от целия свят, но нещото, което стои в центъра на моите композиции са българските ритми.  В Ирландия обикновенно използваме равноделни ритми, но в моите композиции аз използвам неравноделни такива.

-  Разкажи ни повече за твоята група?

-  Ние сме десет човека в малък оркестър. Смесваме различни стилове, но винаги присъстват българските ритми. Присъстват, разбира се, джаз и рокендрол.

-  Какви инструменти включвате?

-  Ирландско бузуки, саксофон, кларинет, туба, цигулка, тромпет, барабани, ирландска арфа и вокали.

Снимка: Фейсбук

-  С какво се различава ирландското бузуки от своите събратя по цял свят?

-  Ирландското бузуки е, може би, най-младият инструмент в Ирландия. Стана популярно преди около четиридесет години. Традиционно този инструмент идва от Гърция и има извит корпус, но ирландското бузуки има равен корпус.

-  Поводът, по  който си тук, е много любопитен. От една страна да получиш вдъхновение от  България, за да може след даден период от време да направите един концерт в Ирландия.

-  Правим този проект за северно ирландското посолство на културата. Целта е да смесим българската и ирландската музика, като в този концерт ще участват и български музиканти. Трябва този концерт да се състои по време на джаз фестивала в Дери, но преди това ще направим един концерт в България.

-  Кои ще са българските музиканти?

-  Българските музиканти ще бъдат Драгни Драгнев и Петя Драгнева, а третият участник остава таен. С моята група свирим някои традиционни български хора. Забавно е да свирим неравноделни ритми, защото ни харесва да гледаме как ирландците танцуват на тях.

-  Кое е общото между Ирландия и България в музиката ?

-  Мисля, че и двата вида музика са насочени към обществото и към танците. Личи си, че те са създадени, за да сближават хората и да ги карат да танцуват. Именно заради това и свирим.

-  Извън съвременната ирландска музика, която познаваме, на какво ниво е автентичната музика в Ирландия? Докъде се е запазила.

-  Със сигурност има много ирландски групи, които все още запазват традиционния стил в страната, но понеже светът се развива и е лесно да пътуваш, също така посредством интернет е лесно да видиш какво се случва в другите култури, навлизат и много влияния.

-  Имаш ли си любим български инструмент?

-  Да, тамбура. Мислех си, че е близка като инструмент до бузукито, но всъщност трябваше да положа много усилия докато се опитвах да свиря.

-  Написах специална песен, която има български ритми, но е с ирландска мелодия. Когато бях малък обичах да играя футбол и моят идол беше Христо Стоичков, така че кръстих тази песен „Танцът на Христо”.

Чуйте повече в прикачения звуков файл






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07