Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирландски музикант посвети композиция на Христо Стоичков

Ирландецът Мартин Койл, който свири на бузуки със своя оркестър, се вдъхновява от българските ритми и често ги използва в своите композиции. Мартин обича да играе футбол, а един от идолите му е Христо Стоичков. Именно поради тази причина решава да кръсти една от композициите си „Танцът на Христо”.

В момента Мартин подготвя концерти, които ще обединят ирландската музика и неравноделните ритми на България. Музиканти от двете държави ще свирят в България и Ирландия. Срещнахме се с талантливия изпълнител, за да разберем повече за нещата, които го вдъхновяват, както и за любовта му към България и българската музика.

Снимка: Фейсбук

-  Добре дошъл в България, Мартин!

-  Благодаря, че ме поканихте. Фантастично е да бъда тук.

-  От двадесет и четири часа си тук, ако някой те попита за първото ти впечатление от страната, какво би му разказал ?

-  В момента, в който пристигнах, бях посрещнат от Драгни Драгнев. Той ме приветства в дома си и ме накара да се почувствам като част от неговото семейство. Вече съм бил в България няколко пъти и докато се разхождах из улиците на Варна ми се върнаха някои приятни спомени.

-  Представи се на нашите слушатели. Всъщност, от къде си в Ирландия, с какво се занимаваш, какво те доведе тук, за пореден път в България?

-  Аз свиря на ирландско бузуки. Винаги съм се впечатлявал от българската фолклорна музика и от ритмите на България. Тези ритми са нещо, което искам да обединя с ирландската музика в моите композиции, заедно с моя оркестър.

-  Помниш ли момента, в който чу за първи път българска музика?

-  Да, всъщност,  първия път когато чух българска музика беше когато слушах един диск на  ирландската група Планксти, от колекцията с дискове на баща ми.  В албума имаше десет ирландски песни и една българска. Когато я чух, слухът ми се обостри.

-  Коя беше тя?

-  Смесено хоро.

-  Всъщност ти си чул ирландски състав, който изпълнява българска музика. А първата среща с българските музиканти?

-  В северна Ирландия има много голямо българско общество в момента. Да се срещна с музикантите беше много важно за мен, за да мога да изразя автентична българска музика чрез моето свирене.

-  Ти каза, че имаш банда. Традиционна ирландска музика ли свирите с твоята група и по какъв начин влияе българската музика на твойте композиции?

-  Като композитор съм бил повлиян от много различни традиции, идващи от целия свят, но нещото, което стои в центъра на моите композиции са българските ритми.  В Ирландия обикновенно използваме равноделни ритми, но в моите композиции аз използвам неравноделни такива.

-  Разкажи ни повече за твоята група?

-  Ние сме десет човека в малък оркестър. Смесваме различни стилове, но винаги присъстват българските ритми. Присъстват, разбира се, джаз и рокендрол.

-  Какви инструменти включвате?

-  Ирландско бузуки, саксофон, кларинет, туба, цигулка, тромпет, барабани, ирландска арфа и вокали.

Снимка: Фейсбук

-  С какво се различава ирландското бузуки от своите събратя по цял свят?

-  Ирландското бузуки е, може би, най-младият инструмент в Ирландия. Стана популярно преди около четиридесет години. Традиционно този инструмент идва от Гърция и има извит корпус, но ирландското бузуки има равен корпус.

-  Поводът, по  който си тук, е много любопитен. От една страна да получиш вдъхновение от  България, за да може след даден период от време да направите един концерт в Ирландия.

-  Правим този проект за северно ирландското посолство на културата. Целта е да смесим българската и ирландската музика, като в този концерт ще участват и български музиканти. Трябва този концерт да се състои по време на джаз фестивала в Дери, но преди това ще направим един концерт в България.

-  Кои ще са българските музиканти?

-  Българските музиканти ще бъдат Драгни Драгнев и Петя Драгнева, а третият участник остава таен. С моята група свирим някои традиционни български хора. Забавно е да свирим неравноделни ритми, защото ни харесва да гледаме как ирландците танцуват на тях.

-  Кое е общото между Ирландия и България в музиката ?

-  Мисля, че и двата вида музика са насочени към обществото и към танците. Личи си, че те са създадени, за да сближават хората и да ги карат да танцуват. Именно заради това и свирим.

-  Извън съвременната ирландска музика, която познаваме, на какво ниво е автентичната музика в Ирландия? Докъде се е запазила.

-  Със сигурност има много ирландски групи, които все още запазват традиционния стил в страната, но понеже светът се развива и е лесно да пътуваш, също така посредством интернет е лесно да видиш какво се случва в другите култури, навлизат и много влияния.

-  Имаш ли си любим български инструмент?

-  Да, тамбура. Мислех си, че е близка като инструмент до бузукито, но всъщност трябваше да положа много усилия докато се опитвах да свиря.

-  Написах специална песен, която има български ритми, но е с ирландска мелодия. Когато бях малък обичах да играя футбол и моят идол беше Христо Стоичков, така че кръстих тази песен „Танцът на Христо”.

Чуйте повече в прикачения звуков файл






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00