Десетки жители на община Долни чифлик и съседните общини присъстваха на традиционния фолклорен ритуал на Петльовден в село Голица, където ритуалът датира от времето, когато по време на турското робство са вземали мъжките деца за еничари. Тогава смела голичанка заколила петел и сложила с кръвта кръст на вратата си, а смаяните турци напуснали селото и повече не се върнали.
Даниела Стойнова разказва за празника:
В Голица, Кривини и Солник отново възкресиха традицията на Петльовден
Жителите за 3 села в общината Долни чифлик – Голица, Кривини и Солник, отново възкресиха традицията на уникалния за района празник Петльовден. Според преданията безстрашна майка от Голица успяла да спаси сина си от съдбата на еничарин, заколвайки петел. С кръвта на птицата тя напръскала портите на къщата си и успяла да заблуди турците, които минавали да събират кръвния данък от селото, че нарочно е погубила чедото си. Затова на 2 февруари жителите на тези села принасят в жертва герест петел, помазват с кръвта на птицата момчетата за здраве и се веселят. Традицията повелява на този ден да се слагат богати трапези и да се слави подвига на голишките майки. Гости на празника в трите села бяха кметът на община Долни чифлик Красимира Анастасова и нейният заместник Любомир Вангелов.
В Кривини жени от всички възрасти се хванаха на хорото, което предшестваше ритуалното жертвоприношение на отгледания специално за празника петел. Те пяха песни за безстрашни юнаци и рецитираха Пенчославейковата балада „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово“. „С кръвта на петела правим кръстен знак на челата на момченцата не само да са здрави, но и да са умни“, казаха жените. По своята същност празникът Петльовден прославя мъжкото начало у човека. Затова и в Кривини заколиха най-хубавия петел и раздадоха лакомства с фалическа форма. Не бяха спестени и пиперливи вицове и подмятания.
В Голица празникът също започна с хоро на мегдана на селото току пред известния в цяла България паметник на петела. В хорото се включи и г-жа Красимира Анастасова, пременена от глава до пети в традиционна голичанска носия. „Нашите носии са уникални – няма други като тях. Затова са много ценни и се предават от майка на дъщеря. Моята е шита специално за баба ми точно преди век, но я пазя и затова е като нова“, разказа с гордост възрастна жена. А пък нейна връстничка добави, че най-гордите мъже са точно голичани, затова цялото село празнува Петльовден с мерак.
Преди да седнат на богато отрупаните трапези, голичани представиха и обичая даруване на жената, бабувала в селото при раждането на мъжките рожби. Именно с допускането на мъже в този ритуал се състои разликата му с Бабинден, когато празнуват само жените. Бабата получи и дарове – обредни хлябове, вино и ястия от сварените за здраве петли. „Целта ни е да запазим традицията за поколенията след нас, защото така се запазва и българщината“, каза тя.
На тържеството в Голица пристигнаха и много гости, които веднага се включиха в хорото. Сред тях бяха и солидна група рокери, чиито „метални коне“ бяха изографисани с родолюбиви символи. Всички те си обещаха да се срещнат и догодина по същото време и на същото място.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..