„Екслибрис Презареждане 4” - сборна изложба – графика открива тази вечер варненската галерия Ларго. На вниманието на ценителите ще бъде представена колекция графики на художници от цял свят, участници в третото издание на Международен Екслибрис Конкурс Варна 2018. В него участие взеха над 310 художници от 38 държави изпратиха общо над 770 творби за участие. Довечера ще бъдат представени и графики и екслибриси от невероятна колекционерска стойност, придобити по време на гостуването ни на 37-мия конгрес FISAE в Прага през 2018-та година, които сега са част от фонда на галерията.
Галерия Ларго вече за четвърти път организира изложбата „Екслибрис Презареждане“. В настоящата изложба ще бъдат включени и непоказвани творби от третото издание на Международен Екслибрис Конкурс Варна, което се проведе през Август 2018 година.
По покана на галерията специално участие в това издание на „Екслибрис Презареждане“ ще вземат четирима изключителни художници – Велико Маринчевски, Владимир Зуев (Русия), Владимир Чукич и Калоян Илиев- Кокимото.
Велико Маринчевски: Роден през 1979 г. в град София. От 1999 до 2005-та г. учи в Националната художествена академия в София, където се дипломира със специалност „Графика”, степен „Магистър”.
През 2016-та г. е поканен от Националния фонд за изкуства на Китай за преподавател в „Национален курс по графика за обучение на асистенти”, селектирани от 15 академии и университети на Китай (юни-август, 2016). Има над 18 самостоятелни изложби, включително в Националния музей за графика на Китай, Шенджен, Галерия Акируно, Токио, Япония, Галерия A. J. Bellocq, Ръстън, Луизиана, САЩ и други. Негови творби са притежание на галерии и частни колекции в Китай, Белгия, Япония, Италия, Полша, България и други.
Владимир Зуев: Роден на 05.08.1959 г. в Русия. Член е на Съюза на руските художници от 1989 г. и е заслужил художник на Руската Федерация. В периода 1976 – 1981 г. е учил в Художествено-графическия факултет на Нижнитагилската държавна педагогическа академия, където понастоящем преподава. Работи в областта на графиката, световно признат майстор на екслибриса. Участва в повече от 250 международни изложби и конкурси, има над 70 награди, сред които 15 Гран При и първи награди. Зуев има 22 самостоятелни изложби в Русия, Европа, САЩ, Канада, Япония и Китай. Негови творби са притежание на осем държавни музеи и галерии в Русия и на 14 държавни и частни галерии в Европа и САЩ, сред които Асоциацията за съвременно изкуство в Шамалие, Франция; Художествената галерия в Банска Бистрица, Словакия; Дейвис Музей, Масачузетс, САЩ; Музея в Малборк, Полша; Музея за съвременно изкуство, Ибиса, Испания; Международен екслибрис център, Синт Никлас, Белгия; Националния музей на Краков, Полша; Музей Сакима Арт, Окинава, Япония; Художествената галерия в Лодз, Полша и други. Живее и работи в Нижни Тагил, Свердловска област, Русия.
Владимир Чукич: Роден на 10 октомври 1958 г. в град Хасково. През 1977 г. завършва Художествената гимназия в град Казанлък със специалност „Графика и илюстрация на книгата”.
Участва в национални и международни биеналета на графиката, включително в Канагава, Япония (1988, 1989, 1990), Любляна, Словения (1985, 1987), Белград, Сърбия (1991), Градо, Италия (1987) и други.
Има над 25 самостоятелни изложби и множество спечелени награди в конкурси, включително Първа награда за графика - Биенале на графиката, Варна (1987 г.), Награда за графика на конкурса на „Алианс България" (2008 г.), Награда на галерия „Дяков”, Пловдив (2010 г.), Гран При в Международна изложба на графиката, Минск (2009 г.). Живее, свири JAZZ и рисува в Кърджали.
Калоян Илиев- Кокимото: Роден през 1979 г. в град Варна.
Завършва Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий” със специалност „Графика” през 2007 г. и специализира в сферата на Графичния дизайн в Академията по изкуствата в Лодз, Полша през 2008 г.
Има над 35 самостоятелни изложби у нас и в чужбина и над 60 участия в сборни изложби.
Печели множество награди, някои от които са: Втора награда за Живопис в Международен конкурс за изкуства "Антонио Гуалда", Гранада, Испания (2006), Награда за Графика в "Национална кампания България - част от Европейския пъзел" София, България (2006), Награда за Графика, Higashi Chichibu, Сайтама, Япония (2008) и други.
Негови творби са притежание на галерии и частни колекции в Италия, Япония, Тайланд, Китай, Уругвай, Испания, Дания, Холандия, Белгия, Полша, България, Румъния, Турция, Сърбия и др.
Живее и работи във Варна.
Откриването е от 18:30 часа на ул. Хан Крум № 8. Изложбата продължава до 5 март.
Чуйте още от Нели Вълчева, галерист и мениджър на Арт Галерия Ларго:Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..