Пчелите са в състояние да извършват математически действия като събиране и изваждане, съобщават австралийски учени.
Резултатите от тяхното изследване са публикувани в списание Science Advances, цитирано от БГНЕС.
Макар в мозъка на пблечата да има едва 1 млн. неврона, тя може да решава математически задачи и да усвоява математически понятия. За сревнение в главния мозък на човека има 90-95 млрд. неврона.
Още в детството си човек научава, че знакът “+” означава събиране на две или повече числа, а знакът ”-”изваждане на едно от друго число.
За решаването на подобни задачи човек използва както дългосрочната, така и краткосрочната си памет.
Правилата за решаване на такива задачи се съхраняват в дългосрочната памет, а активната памет отговаря непосредствено за решаването на примера сега и тук.
По-рано се смяташе, че такива аритметически действия може да изпълнява само човек и високоразвити примати.
Оказа се, че на това са способни и пчелите.
Учени от Мелбърнския кралски технологичен университет поставили 14 пчели, участници в експеримента, в Y-образен лабиринт д един изход и два входа.
На входа на пчелите били показвани картинки, на които били изобразени геометрични фигури в син и жълт цвят: квадрат, ромб, кръг и триъгълник. Синият цвят означавал събиране, жълтият – изваждане.
Вътре в лабиринта пчелите трябвало да дадат правилен отговор от две от картинките, откриващи им пътя към левия или десния изход.
След 100 опита за преодоляване на лабиринта, продължили между 4 и 7 часа, на пчелите станало ясно, че синьото означава +1, а жълтото - -1.
„В хода на експеримента на пчелите се удаде не само да изпълнят поставените задачи по обработка на информацията, но им се наложи да извършват и математически действия“, става ясно от изследването, което е ръководила д-р Скарлет Хауърд.
43 души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“, която се проведе от 9 до 14 часа в зала „Пленарна“ на Общината. Инициативата се реализира съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...
Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..
На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..