Пчелите са в състояние да извършват математически действия като събиране и изваждане, съобщават австралийски учени.
Резултатите от тяхното изследване са публикувани в списание Science Advances, цитирано от БГНЕС.
Макар в мозъка на пблечата да има едва 1 млн. неврона, тя може да решава математически задачи и да усвоява математически понятия. За сревнение в главния мозък на човека има 90-95 млрд. неврона.
Още в детството си човек научава, че знакът “+” означава събиране на две или повече числа, а знакът ”-”изваждане на едно от друго число.
За решаването на подобни задачи човек използва както дългосрочната, така и краткосрочната си памет.
Правилата за решаване на такива задачи се съхраняват в дългосрочната памет, а активната памет отговаря непосредствено за решаването на примера сега и тук.
По-рано се смяташе, че такива аритметически действия може да изпълнява само човек и високоразвити примати.
Оказа се, че на това са способни и пчелите.
Учени от Мелбърнския кралски технологичен университет поставили 14 пчели, участници в експеримента, в Y-образен лабиринт д един изход и два входа.
На входа на пчелите били показвани картинки, на които били изобразени геометрични фигури в син и жълт цвят: квадрат, ромб, кръг и триъгълник. Синият цвят означавал събиране, жълтият – изваждане.
Вътре в лабиринта пчелите трябвало да дадат правилен отговор от две от картинките, откриващи им пътя към левия или десния изход.
След 100 опита за преодоляване на лабиринта, продължили между 4 и 7 часа, на пчелите станало ясно, че синьото означава +1, а жълтото - -1.
„В хода на експеримента на пчелите се удаде не само да изпълнят поставените задачи по обработка на информацията, но им се наложи да извършват и математически действия“, става ясно от изследването, което е ръководила д-р Скарлет Хауърд.
В очакване на Коледа. Тази нагласа прави всичко по-сияйно, тържествено и желано. Дори с най-досадните делнични задачи се справяме мотивирани и с повече лекота. Дали причината е в светлинките, които празнично танцуват по прозорците наоколо, в блестящата украса на коледните елхи, в списъците с подаръци, в магията на песните, към които отново се..
107 са децата, отглеждани в приемни семейства във Варна, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане за месец ноември тази година. Това нарежда Варна на първо място според статистиката за броя на приемните семейства в България. В Хасково децата, отглеждани в приемни семейства, са 93, най-малко са те в общините Ямбол и Силистра, съответно 12 и..
Вече сме в този период от годината, в който "от рибата минаваме на рибицата", както гласи тази максима с автор неизвестен. Свинското месо отдавна се е наложило като основен герой на българската трапеза по време на Коледните и Новогодишни празници. Затова и в навечерието им, търсенето на свинско се засилва. Това се усеща в последните работни..
Близо 200-годишният каварненски храм „Св. вмчк Георги“ за поредна година намира своето ново и оригинално художествено пресътворение в превърналите се в традиция художествени календари. Целта е популяризирането на църквата и нейната история. Новото издание е с творбата на двама невръстни художници – шестгодишните близнаци Илиян и..
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..