Как хобито се превръща в бизнес и то за човек със сериозна професия на юрист. За крафт бирите с аромат на малини, какао, кафе, а скоро и с люти чушки разговаряме с адв. Николай Балачев, който експериментира с различни вкусове, за да направи пивка крафт бира. В това "залитане" не е сам. Идеите за новите вкусове идват и от брат му Александър:
Четири години – толкова минават от "запалването" на братята Николай и Александър по домашното пивоварство до прощъпулника им като крафтъри. Запалват се, гледайки клипове на домашни пивовари от САЩ. Започват да търсят информация, а такава има в изобилие в интернет. По видеозаписи сглобяват сами и оборудването си, помагат и по-опитни домашни пивовари у нас. Ето какво още сподели Николай Балачев за всички почитатели на нишовата бира:
- Някъде през 2016 година започнахме да се замисляме сериозно да направим хобито си бизнес. Бирите ни се получаваха добре, получавахме окуражителни отзиви. Въпреки, че съм адвокат по професия, винаги съм смятал, че производството, а не услугите, следва да движат икономиката. А и ни се стори добра идея за семеен бизнес – щяхме да правим нещо, което обичаме, и което прави и другите щастливи. И така започнахме пътя си към крафтърството. Започнахме да проучваме възможностите за доставка на оборудване и да търсим подходящо помещение през 2016 година, в началото 2017 година вече имахме помещение за пивоварната и започнахме процедурата по получаване на регистрация на обект за производство за храни, а след това и за получаването на лиценз за управление на данъчен склад, които получихме в края на октомври 2017 година.
Какво е необходимо, за да превърнеш едно такова хоби в добър бизнес?
- Трябва непрекъснато да четеш и да се усъвършенстваш. Вниманието към детайла е изключително важно. Грешки, които можеш да си позволиш да допуснеш като домашен пивовар струват много скъпо, когато имаш пивоварна. Най-важното е, че трябва да запазиш любовта, която си имал към хобито, за да можеш да създаваш добър и различен продукт като професионалист.
Има ли климат за развитието на този бизнес у нас?
В България е трудно да се прави бизнес. Законите не правят разлика между малки и големи производители, изискванията са прекомерни и разходите за спазването им са големи. Човек си мисли, че ще вари бира, а всъщност непрекъснато трябва да попълва дневници, декларации и прочие и прочие – нямат край изискванията на законите, наредбите и правилниците.
Мисля, че българите, които все повече пътуват започват да се "отварят" към новите бири. Започва да се появява желанието за проба на нещо нетипично и различно от стандартите. Скоро сме намислили да пуснем още една нова крафт бира с вкус на люти чушки, след като вече добре се приемат тези, които правим с малини и какао и с кафе.
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..