Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-полека, забави, забави...

Спим бързо, храним се бързо, обичаме бързо, работим бързо и накрая не сме доволни, винаги уморени и сърдити на нещо...И Вие ли сте от тези хора, които все бързат за някъде, все нямат време и все поглеждат часовника? А така Ви се иска да имате поне 4 минути за любима песен, да се вгледате безцелно в нищото, да стигнете до работа без стрес и още много искания, които остават само в мислите. Точно заради това, днешният ден е обявен за Международен ден на бавните обороти, за празник на спокойствието, за да насочи вниманието ни върху необходимостта да се забави темпото на все по-забързания ни начин на живот.

Как, обаче, се постига това? Какво изпускаме, когато бързаме? И изобщо – защо бързаме?  Потърсихме бързи отговори от психолога и психотерапевт Ивелина Кръстева:

- Не искам да започнем с въпроса "Защо бързаме?", защото се съгласих да дам това интервю на много забързани обороти. И е нещо като автошега към мен самата, че ще препоръчвам  на слушателите на радио Варна как да забавят темпото и как да живеят на по-бавни обороти, а самата аз съм на съвсем друг етап и резонанс, който излъчвам.

Това, което ми хрумва като асоциация е dolce far niente, казано на италиански, което означава в общи линии - сладостта или изкуството да не правиш нищо.

Ние българите носим корени, в които са заложени естествени начини да владееш добре темпото. Трудно е да се каже, обаче, как да си забавиш живота, ако в момента си взел сделка, която чакаш от много време или си започнал работа, която също си чакал от много време и сега си казваш: "Има такъв ден, хайде да си забавя оборотите."

Това не може да стане точно така.

Аз по-скоро бих казала следното - нека живота ни да прилича на българско хоро - от бавно чорбаджийско, в което всичко става много бавно и стъпката продънва земята, минава се през бързи ритми, като ръченицата  и други ритми, които са между едното и другото.

Какво губим когато бързаме?

- Най-важното - себе си. Защото човек за какво бърза - като звънне телефона, като закъснява за някъде, като изпуска автобуса... Това са обикновено външни фактори.

Как да забавим темпото?

- Според мен темпото трябва да се забави или да се забърза съобразно от това какво човек е започнал да прави в момента. Ако в момента сме в някакъв етап от живота си, в който сме на по-бързи обороти нека да останем на по-бързи обороти, но това да не бъде прекалено дълго време. След това този период да го сменим с един малко по-забавен темп.

И както казва любимият ми Стефан Вълдобрев в обичаната от всички и станала хит песен "По-полека забави, забави..."






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35