Изложбата „24+24 LIMITROPHE” е проект, който се организира и реализира в сътрудничество със Съюз на българските художници и Съюза на визуалните артисти в Румъния. Откриването е днес от 18.00 часа в Градска художествена галерия във Варна. Куратори са Зузу Каратанасе от Румъния и професор Валери Чакалов от България. Експозицията поставя началото на художествен културен обмен между двете държави. До края на годината селекция от 24-ма български художинци ще върне визитата с изложба в Румъния. Румънските произведения на изкуството от „24+24 LIMITROPHE” ще останат в залите на Градската художествена галерия във Варна до 14 април, сподели художникът Разван Драгош.
Изложбата се казва "24+24 LIMITROPHE (пограничен)"...
Това означава, че тук във Варна са поканени 24-ма артисти от Румъния. Това са 24 много важни художници от Съюз на художниците в страната ни. В изложбата участват председателят на творческия съюз, заместник-председателят и почетния председател на сдружението, както и други важни и международно признати артисти, които са познати в много страни. Работите, които сме представили в тази гостуваща сборна изложба, са изпълнени в различни техники – керамика, графика, маслени творби, текстил, скулптура и много други. Всъщност с тази изложба поставяме началото на художествен обмен. Защото 24-ма художници от България след това ще гостуват в Румъния. За това и я нарекохме "Лимитроф" – "Пограничен" – заради границата между Румъния и България.
Тази изложба представя ли съвременното румънско изкуство?
Да, разбира се, всяка творба е на съвременен художник от Румъния. Това са творци, които работят днес. Също така в изложбата са представени серия от работи, не само по една картина от автор. Всеки участва с повече творби, както сам е решил. Искаме да покажем всички контрасти в изобразителното изкуство в Румъния. Произведенията заемат целия първи етаж на Градската художествена галерия във Варна.
Кои са така най-отличителните имена в Изложбата?
Тук е представен Александру Гилдуш, който е почетен председател на Съюза на румънските визуални артисти и е печелил много големи международни награди. Тук е и председателят на съюза Петру Лукачи и неговият заместник Георги Дикан, който има много изложби извън Румъния. И много други. Тук е представена с текстилни платна Даниела Фрумушано. Тя също има много международни изложби, както и Овидиу Ионеску с неговите керамични скулптури, който през 1992 печели много престижна награда в Япония.
С тази изложба представяте най-различни аспекти от румънските популярни артисти?
Точно така, много и различни художествени техники като графика, текстил, скулптури, керамика. Изложбата е сборна, защото в румънския съюз не членуват само художници, които рисуват. Избрахме произведения на артисти от всички творчески направления. Представили сме традиционни и модерни техники.
Каква е ситуацията с изкуството в Румъния? Правителството помага ли?
Имаме много институции, които участват в подпомагането на изкуството в Румъния. Партнираме си с правителството.
Това национална политика ли е?
Имаме различни програми, които помагат на румънските артисти и които се спонсорират от правителството. Водим директни разговори с представителите на властта. Голяма част от проявите, които съюзът организира, са подпомагани от правителството.
Нещо да добавите накрая?
Много сме доволни, че гостуваме във Варна. За нас е чест да направим тази изложба. Също така се радваме, че имаме шанса да направим подобна изложба на български артисти в Румъния - да осъществим тази обмяна на изкуство през границата. Има много други изложби на румънски художници в България, но не и на това ниво.
Вечер с творчеството на добруджанския краевед Георги Казанджиев ще се проведе днес в Регионалната библиотека "Дора Габе" в Добрич. Поводът е 85 години от рождението на писателя, автор на над 60 книги. Краеведските изследвания на Георги Казанджиев обхващат период от над 50 години от живота му. Те са посветени на различни селища от област Добрич -..
Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа в Музея на Възраждането. Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово . Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален филм "Капитан..
Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното..
С шедьовъра на Пучини, неговата последна творба „Турандот“, във Варненската опера ще отпразнуват Деня на любовта. Точно на 14 февруари публиката ще гледа великата музикална любовна история за китайската принцеса Турандот. Арията “Nessun dorma” ще звучи в изпълнение на тенора Валерий Георгиев в ролята на принц Калаф, Турандот ще оживее с гласа на Йоана..
Една дата не стига. Обявеният за 19 август концерт на Ник Кейв се оказа недостатъчен – билетите свършиха за 20 минути, а интересът оправда всички очаквания. Жаждата за тази интимна среща с гениалния артист остава неудържима. Затова Кейв и Колин Грийнууд ще се качат на сцената на Античния театър за втора вечер – 20 август 2025. Още една възможност да..
THE SMASHING PUMPKINS и SKUNK ANANSIE на сцената на "Hills of Rock 2025". Култовата 90-тарска вълна залива Гребната база в Пловдив това лято. THE SMASHING PUMPKINS идват за първи път в България. Те са една от онези банди, чрез които алтернативният рок не просто съществува, а оформя култура. С меланхоличния си, но мощен алт-рок, кристално чисти китари,..
„Ботушът” е пиеса, пресъздаваща една от хилядите истории след преврата през 1944 година. Авторът Лило Петров е от поколението, което не е учило за този период от историята в училище. "Ние в същото време живеем в тази незатворена рана на онова време и от страна на моето поколение има интерес и една голяма тайна и неразбиране на тези..