Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сборна румънска изложба гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата „24+24 LIMITROPHE” е проект, който се организира и реализира в сътрудничество със Съюз на българските художници и Съюза на визуалните артисти в Румъния. Откриването е днес от 18.00 часа в Градска художествена галерия във Варна. Куратори са Зузу Каратанасе от Румъния и професор Валери Чакалов от България. Експозицията поставя началото на художествен културен обмен между двете държави. До края на годината селекция от 24-ма български художинци ще върне визитата с изложба в Румъния. Румънските произведения на изкуството от „24+24 LIMITROPHE” ще останат в залите на Градската художествена галерия във Варна до 14 април, сподели художникът Разван Драгош.

Изложбата се казва "24+24 LIMITROPHE (пограничен)"...

Това означава, че тук във Варна са поканени 24-ма артисти от Румъния. Това са 24 много важни художници от Съюз на художниците в страната ни. В изложбата участват председателят на творческия съюз, заместник-председателят и почетния председател на сдружението, както и други важни и международно признати артисти, които са познати в много страни. Работите, които сме представили в тази гостуваща сборна изложба, са изпълнени в различни техники – керамика, графика, маслени творби, текстил, скулптура и много други. Всъщност с тази изложба поставяме началото на художествен обмен. Защото 24-ма художници от България след това ще гостуват в Румъния. За това и я нарекохме "Лимитроф" – "Пограничен" – заради границата между Румъния и България.

Тази изложба представя ли съвременното румънско изкуство?

Да, разбира се, всяка творба е на съвременен художник от Румъния. Това са творци, които работят днес. Също така в изложбата са представени серия от работи, не само по една картина от автор. Всеки участва с повече творби, както сам е решил. Искаме да покажем всички контрасти в изобразителното изкуство в Румъния. Произведенията заемат целия първи етаж на Градската художествена галерия във Варна.

Кои са така най-отличителните имена в Изложбата?

Тук е представен Александру Гилдуш, който е почетен председател на Съюза на румънските визуални артисти и е печелил много големи международни награди. Тук е и председателят на съюза Петру Лукачи и неговият заместник Георги Дикан, който има много изложби извън Румъния. И много други. Тук е представена с текстилни платна Даниела Фрумушано. Тя също има много международни изложби, както и Овидиу Ионеску с неговите керамични скулптури, който през 1992 печели много престижна награда в Япония. 

С тази изложба представяте най-различни аспекти от румънските популярни артисти?

Точно така, много и различни художествени техники като графика, текстил, скулптури, керамика. Изложбата е сборна, защото в румънския съюз не членуват само художници, които рисуват. Избрахме произведения на артисти от всички творчески направления. Представили сме традиционни и модерни техники.

Каква е ситуацията с изкуството в Румъния? Правителството помага ли?

Имаме много институции, които участват в подпомагането на изкуството в Румъния. Партнираме си с правителството.

Това национална политика ли е?

Имаме различни програми, които помагат на румънските артисти и които се спонсорират от правителството. Водим директни разговори с представителите на властта. Голяма част от проявите, които съюзът организира, са подпомагани от правителството.

Нещо да добавите накрая?

Много сме доволни, че гостуваме във Варна. За нас е чест да направим тази изложба. Също така се радваме, че имаме шанса да направим подобна изложба на български артисти в Румъния - да осъществим тази обмяна на изкуство през границата. Има много други изложби на румънски художници в България, но не и на това ниво.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гостуваща изложба в РИМ-Варна: "Подаръкът - акт на дипломация и междудържавни отношения"

Исторически музей – Правец представя единствена по рода си колекция, включваща подаръци на българската държава и на държавния глава Тодор Живков от гости и делегации на правителствено ниво от цял свят. Периодът обхваща 60-те и 70-те години, както и подготовката и честването на 1300 годишнината на българската държава през 80-те години на ХХ..

публикувано на 07.07.24 в 11:24

Фестивалът „Киното – моя любов, моя песен“ за 13-ти път във Варна

Варна отново е домакин на фестивала за младежко изкуство „Арлекин“, от 3 до 8 юли. Част от него е 13-то издание на конкурса за пеещи деца и младежи „Киното – моя любов, моя песен“, от 5 до 7 юли. Над 40 деца от различни населени места в страната се представиха с популярни филмови песни Арт салона на Радио Варна. Тази година журито е в състав:..

публикувано на 06.07.24 в 16:36

Премиера на "Бохеми" тази вечер в Опера в Летния театър

Операта "Бохеми" със  звездното сопрано Красимира Стоянова в главната роля ще има своята премиера тази вечер от 21 часа във Варна.  Опера от Джакомо Пучини се поставя в рамките на Опера в Летния театър по повод  100 години от смъртта на Пучини.  Прочутият испански тенор Антонио Гандиа от Испания, гостуващ за пръв път във Варна, ще изпълни ролята..

публикувано на 06.07.24 в 10:53

Изложбата "Отвътре навън" гостува на варненската галерия "Ларго"

Талантливата художничка Силвия Богоева гостува на варненската галерия "Ларго" със серия от живописни платна и рисунки. Експозицията носи името "Отвътре навън" и представя творби, подготвяни в последната година. Това е първата самостоятелна изложба на младата авторка във Варна, а публиката ще има възможност да надникне във вселената на Силвия...

публикувано на 05.07.24 в 14:45

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало”

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“. Днес авторът  проф. д-р Ангел Ангелов, д.м.н., я представи първо пред Общинския съвет в Балчик, който преди година гласува финансова подкрепа за издаването и. Краеведското издание съдържа: ретроспекция на земетресения и сурови снежни зими; историческа топонимия – над 400..

публикувано на 04.07.24 в 17:34
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 04.07.24 в 17:01

“HOME 2124” или едно дистопично бъдеще в бункер

На 4 юли се открива изложбата “ДОМ 2124” по идея на художника Димитър Солаков. 11 артисти от България и света ще превърнат бункера в дом “след края на света”. Звездата на изложбата е украинската артистка Жана Кадирова със световно известната творба “Паляница” (на укр. погача). Творбата представлява хляб, направен от камък и е метафора за трудностите..

публикувано на 04.07.24 в 16:39