Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деница Петрова: Черно море е едно най-замърсените с пластмаса в света

3
Китова акула поглъща найлонова торбичка
Снимка: Shutterstock

Европейският парламент гласува забрана на пластмасовите продукти за еднократна употреба в Евросъюза. От 2021 година сламките, приборите за хранене и клечките за уши ще трябва да бъдат направени от устойчиви материали. Решението е по повод голямото замърсяване на океаните и моретата с пластмасови продукти. В Пасифика и Индийския океан са се образували цели острови от пластмаса, с площ хиляди квадратни километра.

Черно море е сред най-замърсените с пластмаса водни басейни в света. Това са показали резултатите от кампания на „Грийнпийс“, по време на която е изследвано количеството на микропластмаса в морето. В морското предаване на Радио Варна Деница Петрова от „Грийнпийс съобщи, че са открити стотици хиляди микрочастици на един квадратен километър. Изследването на Българското Черноморие е показало, че най-много пластмасови отпадъци има в устието на река Камчия, от където те попадат в Черно море,

Какъв метод използвахте по време на кампанията?

Използвахме метод, наречен „Манданет”. Във водата се пускаше едно устройство, с което се събираха проби. Те бяха изследвани от учени за наличието на микропластмаса. Всяка пластмаса, която попадне в морска вода, под влиянието на слънцето и солта, се разпада на малки частици или микропластмаса. От друга страна наблюдавахме и какви плаващи по-големи отпадъци има по повърхността на морето.

Освен пластмасата, какви са други отпадъци?

За съжаление, основно е пластмаса. Понякога има и парчета дърво, но 90 процента от плаващите отпадъци са пластмаса.

Които се разпадат със стотици години...

Ако са торбички или опаковки от храна, може и по-бързо да се разпаднат. Една найлонова торбичка, примерно, се разпада за около 50 години. Но това, което нас ни притеснява най-много е, че понякога не виждаме попадналата във водата пластмаса. Тя обаче не изчезва като проблем. Продъжава да бъде там, но просто вече е под формата на миниатюрни частици. Пластмасата се разпада до такива минимални размери, че може да се сбърка със зоопланктон.

Чел съм, че много от рибите си мислят, че микропластмасата е храна. Изяждат я и чрез тях тя попада в хората.

Точно така и, за съжаление, това е една естествена последица от това, което се случва. В крайна сметка микропластмасата няма как да се изчисти, няма такава технология – тя остава в морето, в рибите, в хората. За това призозаваме потребителите да преосмислят навиците си и да спрат да използват тези пластмасови продукти за еднократна употреба.

Резултатите ви показват, че има 429 хиляди частици микропластмаса на квадратен километър, което е наистина стряскащо...

За съжаление това са резултатите, като най-много са частиците на устието на река Камчия. Това е показател, че дори да се намираме далеч от крайбрежието, чрез реките пластмасата попада в морето. Нашите данни показаха, че Черно и Балтойско море са сред най-замърсените с пластмаса водни басейни в света

А колко голямо е замърсяването край големите градове?

Сериозно е и то е резултат основно от туризма и това, което летния сезон оставя по плажовете. Преди година само от един варненски плаж за 2 часа събрахме над 4 000 фаса. Те също са синтетика, която се разгражда с години. Често хората си оставят буклуците на плажа, след това вълните си ги взимат и така няма как да имаме чисто море.

Замърсяването на моретата и океаните вече е сериозен глобален проблем. Нали така?

Така е! Ние сме изследвали Черно и Балтийско море. Но проблемът е повсеместен, защото почти всички морета и океани са свързани. Вече в световния океан има цели огромни острови от пластмаса. За това призоваваме хората да намалят потреблението на пластмаса и да използват решения, които са прости, но които са за многократна употреба. Това, примерно, може да са прибори от дърво или метал, чинии от рециклирана хартия и т.н.Хубаво да ограничим използването и на мокри кърпички. Те, освен, че съдържат много химия, имат в състава си и пластмаса.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Валутите дирхам на ОАЕ и тайландски бат - все по-популярни сред българите

Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година.  Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..

публикувано на 03.01.25 в 08:05

Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH): Използвам всеки момент, когато съм буден, да живея и да дишам

Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..

публикувано на 02.01.25 в 08:05
Д-р Здравко Нунев от варненската АГ-болница „Проф. д-р Д. Стаматов“

Д-р Здравко Нунев: Имаме ръст на ражданията, но и повече недоносени бебета

2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени  - общо 263  бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...

публикувано на 01.01.25 в 11:50

Любители на моржуването с дихателно утро и плуване в студеното море във Варна на 1 януари

Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..

публикувано на 01.01.25 в 08:00

Пожарникарят Христо Христов: Дежурството на Нова година винаги е най-тежкото

Календар с варненски пожарникари събира средства за кампанията "С обич за децата в памет на бащите герои" на Синдикалната федерация на служителите на МВР. Снимките от 12-те месеца в годината показват огнеборците в работна среда, а в първия месец от новата година ще видим Христо Христов.  Той е роден на 4 януари и затова избира да бъде точно..

публикувано на 31.12.24 в 08:00

Ravn (1349): За баланс е необходимо да познаваш и мрачната, и светлата част от себе си

Интервю с Ravn (1349) 1349 е годината, в която Черната смърт пресича границите на Норвегия, унищожавайки 2/3 от населението, слагайки край на Златния век в страната. През 1997 година банда младежи, несъгласни с посоката на развитие на блек метъла, поставят началото на 1349. През 2024 групата издава албума „The Wolf & the King“. Основната причина..

публикувано на 31.12.24 в 07:30

Стихосбирката "Не може да е късно за любов" в подкрепа на фондация "Искам бебе"

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието „Не може да е късно за любов“. Уверена, че именно любовта е..

публикувано на 30.12.24 в 08:00