Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Променя ли се Варна съобразно Общия си устройствен план?



Променя ли се Варна съобразно Общия устройствен план и доколко този план, който влезе в сила през 2012 година,  се следва днес?  За коментар потърсихме проф. Атанас Ковачев, който участва в изработването на Общия устройствен план на града като ръководител на частта зелена система, отдих и спорт.  Професор Ковачев е ландшафтен архитект и освен във Варна е участвал в изработването на още десетки планове на други градове в страната, сред които София, Пловдив, Бургас, Благоевград и Плевен. Живее в столицата, но пътува често до Варна, където е декан на Архитектурния факултет при Варненски свободен университет.

Един план има хоризонт на изпълнение 15-20 години. Към този хоризонт би трябвало да бъдат изпълнени неговите начертания. Разбира се, необходима е и далновидна политика на общината. Единствената алтернатива за мен като архитект градостроител е Варна да се развие на юг от острова. Това са териториите, които са към Галата, Аспарухово, Константиново. Тези категории могат да бъдат високо категорийно обитавани. Аз мога да говоря по зелената система и отдиха, там ние предложихме една цяла „огърлица” от паркове – парк „Четирите сезона”, парк „Джанавара”, нов Зоопарк. Това е горският фонд, на който ние не променяме предназначението.

Днес, може би, това изглежда малко нереалистично тъй като открай време гаровия ареал и пристанището разделят Варна на две части – по-благоприятната северната и по-неблагоприятната – южната. Когато, обаче, се реализира вторият мост и има добра транспортна връзка, тогава съвсем по-друг начин ще се възприемат териториите на юг от острова.

Какво се случва с Общия устройствен план на един град, за който времето покаже, че няма как да бъде изпълнен?

Аз не искам да кажа, че няма да бъде реализиран. Минал е малък период, една трета от действието на плана, но нека се надяваме, че сегашното и бъдещите ръководства на Варна ще намерят финансови средства да се реализират. Това, което предвижда плана в голямата си част касае и обществени средства. Ако една сграда може да я построи частен инвеститор, то за парка са нужни публични средства.

Какво е мнението Ви за бул.„Васил Левски”?

Една от важните артерии в града. Реализацията е много добра и аз съм сигурен, че варненци ще видят хубавото, голямото.

Загуби ли Варна зелени площи за сметка на бетона, който беше излят за изграждането на булеварда?

Аз като архитект, който работи по зелената система на София, Пловдив, Варна, Бургас и съм автор на плановете на над 20 общини, се боря за всяко дърво. Но в същото време оценявам, че понякога има обществени интереси, които са също толкова важни. Не можем да разширим един булевард и да кажем, че ако трябва да паднат 20 дървета няма да го разширим. Има т.нар. компесаторно озеленяване. Примерно – има терен, който ще се строи. Пада растителност, обаче има предписания. Ако не можем да реализираме растителността в същия имот, тогава по предписание трябва да направим това в близък регион.

За да реализираме парковете, първо трябва да решим транспортната кореспонденция. Ако има втори мост, добри и обходни пътища, тогава гражданите ще видят, че ще имат лесния и приятния достъп до една цяла серия от паркови територии.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Естествено пространство във варненската Градска галерия

Проектът “Естествено пространство” на художници от Австрия и други страни, сред които и България, гостува от 28 март до 18 април 2024 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. 16 автори се представят в три зали на Варненската галерия с около 70 произведения. Събитието се организира с подкрепата на посолството на Австрия в..

публикувано на 28.03.24 в 08:45

Учени: Плаващи платформи - най-добрият вариант за ветрогенератори в Черно море

Единствената възможност за изграждане на ветрогенератори в Черно море е те да бъдат разположени на плаващи платформи. Това каза за Радио Варна директорът на Центъра по хидро- и аеродинамика към БАН във Варна доц. Николай Марков. Той уточни, че тези плаващи платформи трябва да имат специфични характеристики, съобразени с условията в Черно море. В..

публикувано на 27.03.24 в 09:49

Sean Killian (VIO-LENCE): Хората сами се вкарват в проблеми, когато изказват мненията си в социалните медии

Интервю с Sean Killian (VIO-LENCE) На 29 март за първи път траш култът от Бей Ериа VIO-LENCE ще направи концерт в България. Поканата е от „BGTSC”, мястото – клуб „Mixtape 5”. От средата на 80-те до днес VIO-LENCE успяват да издадат само три албум, но те и до днес са сочени от маниаците като образци на траша. От състава в..

публикувано на 27.03.24 в 09:05

Изостава ли екочасовникът в морския туризъм?

800 000 години въглеродните емисии не са надвишавали 300 ppm, а вече сме на 420. За рекордно високите стойности алармира Апостол Пенков, варненският посланик в Европейския климатичен пакт.  В поредния епизод на подкаста "Европа: Ново поколение" показваме последиците от климатичните промени върху морския ни туризъм. С увеличение на нивата на..

публикувано на 26.03.24 в 10:44

Предстои четвъртото "Биенале на илюстрацията"

"Биенале на илюстрацията" прави своята дебютна излoжба през 2018 година. То е продължение на изложбата "Милениум" (2017 г.) и работата на сайта "Българска илюстрация". Основната движеща сила е илюстраторът Милена Радева, създател на сайта "Българска илюстрация", която активно работи не само в сферата на илюстрацията, но и в организирането на различни..

публикувано на 26.03.24 в 09:05
Георги Милков

Георги Милков и историите от ръчния му багаж

Журналистът Георги Милков представи книгата си "Истории от ръчния багажник" във Варна. Той открехва вратата към срещите си с емблематични личности и споделя преживяванията си от най-горещите точки на света. Казва, че през срещите му идват и най-добрите преживявания. Има и истории, които никога няма да разкаже.  С Георги Милков разговаря Мартин Николов...

публикувано на 25.03.24 в 09:05

Бранимир Балачев: Преговорите за ротацията вече са без крайни срокове

Никой вече не поставя срокове за съставяне на ново правителство. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ варненският депутат от ГЕРБ/СДС адв. Бранимир Балачев. По думите му определените крайни срокове са донесли повече негативи отколкото позитиви. „Идеята беше този процес да завърши максимално бързо, но това от своя страна..

публикувано на 23.03.24 в 14:31