Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магията на къната с Цвети

| обновено на 04.09.19 в 06:40

И днес на сцената на Fun city + предстои интересна среща. От 17 до 20 ч. Цветелина Петкова ще рисува с къна, ще разкаже за смисъла и символиката на това източно изкуство, наречено Махенди.

Казва се Цветелина, но всички й казват Цвети!

Повече от цветна е. И обича цветя. Най-вече да ги рисува с къна!

Не е магьосница, но е магична.

Заразява с усмивка! И покорява с прекрасен син поглед.


Живее в собствен свят и прави света на другите приказен!

Душата й е чиста по детски, ръцете й са оцветени като на децата.


Разликата е, че нейните са с махенди- изкуството на рисуване с къна, идващо от източните култури. Получената татуировка е временна и стои до две седмици.

Това изкуство е считано за неотменна традиция в редица страни и напоследък привлича и европееца.

Европа практикува татуиране върху кожата за цял живот, арабските, азиатските и някои африкански страни използват метод, който временно оцветява кожата. По този начин хората имат възможност през живота си да правят различни картини, без да увреждат кожата и да не вредят на здравето си.

Има няколко стила на Mehendi. Сред тях са: индийски, северноафрикански, арабски и азиатски стилове.

Хората в Северна Африка понякога предпочитат да рисуват без конкретни модели форми, и просто да нарисуват краката или дланите си с къна. Азиатският е един вид смес от арабски ииндийски стилове. На фалангите на пръстите или страничните части на краката може да се приложи непрекъснат слой къна.

Индийският мехенди е нещо впечатляващо. Използват се различни символи: цветя, кръгове, спирали, образи на животни и др. В Индия мехеди е не само естетическа декорация на тялото.

Например Хена картини често се правят преди ритуали, традиционни празници. Вероятно няма да срещнете нито една индийска булка, чиито ръце и крака да не са  украсени със сложни модели.

Цветът на къната става по-тъмен един-два дни след прилагането му, затова не се страхувайте, че шаблоните веднага ще имат бледо червен цвят.

Тъй като къната е естествено хипоалергенно вещество, Мехенди няма да навреди, няма да предизвика дразнене и зачервяване на кожата.

Процесът на прилагане на мехенди не причинява дискомфорт и болка.

Днес мехенди е оригинална декорация за всякакви поводи: коледни партита, сватби, рождени дни, тематични партита и др.


За някои, Мехенди е традиция, за други – верен талисман, а за трети – почит към модата и начин на изразяване.
Репортерът ни Ваня Славова се срещна с Цвети. Усети благоуханието на къната и попита как започва всичко:

- Много ми е приятно. Казвам се Цвети. От четири години и половина рисувам с къна.

- Как започна всъщност това занимание?

- На мен ми беше мечта да ме нарисуват с къна. И отидох на едно събитие. Там срещнах една дама, която рисуваше с къна. Изключително колоритна личност, англичанка, живяла много години в Тибет и усвоила от там древните знания. Аз поисках да ме нарисува. Тя ми нарисува едната ръка и инстинктивно си подадох лявата ръка. Тогава не знаех всъщност какво означава. Но това нещо ме дръпна. Така както примерно си привлечен от магнит. Магнитът както привлича метала, така и аз бях привлечена по същия начин. В следващия момент отидох и си подадох и другата ръка. Жената хвана ръката ми и ми каза: "Идва ми да ти рисувам символ, който рядко ми излиза да рисувам. Това е много специален символ, времето ще ти отговори какво съм ти дала". Тогава не знаех нищо за къната. За мен това беше една красива, модерна рисунка, която аз исках да имам на ръката си.
- Да уточним, че махендито е богато понятие, с голяма символичност в себе си?

- Да, така е. За повечето хора махенди е една красива рисунка с къна. А всъщност къната е изключително мощна. В онзи момент, когато ме нарисуваха за първи път нямах представа. Но в мен се запечатаха думите на англичанката, че времето ще ми даде отговор.

-Какъв беше отговорът на времето?

-Когато къната, която ми нарисува, се изтри от ръцете ми, аз хванах едно конусче и почнах да рисувам себе си, след време и приятелките си. Те започнаха да ми споделят какво им се е случило, след като съм ги нарисувала. След една година на същото събитие аз отидох вече като рисуваща. Потърсих Кристин, въпросната дама, да й кажа какво ми се е случило, благодарение на вдъхновението, което тя ми е дала. Тя, дамата живееше във Велико Търново, тук, в България. Общи познати обаче ми казаха, че  е починала. Тогава разбрах, че тя ми е прехвърлила тази фина енергерика, която може да се прехвърли само от човек на човек. Намерих и информация какво означава рисуването от вътрешната страна на ръцете.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Прекаралият 70 дни в плен отец Васил Вирозуб: Руският мир е студ, глад и изтезания

Езикът ни, културата ни са важни за отстояването на украинската идентичност, за опазването на духа ни , казва отец Васил Вирозуб от Православната църква на Украйна (ПЦУ), антипод на вече забранената проруска Украинска православна църква (УПЦ). Военен капелан към 88-ми батальон, той е един от пленените на Змийския остров (о. Змийний) на 25..

публикувано на 24.02.25 в 08:10
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази законът, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10