Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба за живота и делото на Св.Софроний Врачански представя Духовно-просветният център във Варна


Кой е Свети Софроний Врачански и какво си спомняме за него днес? Защо той е един от нашите герои и с какво е пример за подражание? Какво е оставил след себе си – единственото, което никой друг не е правил? Отговори на тези въпроси можете да намерите и в книгите и в учебниците, ако четете.

Има едно място, където историята за живота на Свети Софроний ще ви бъде разказана, ще видите в книга думите, които той е писал и неговите портрети, за които никой не знае кой и кога е нарисувал. Последните са подредени в изложба по повод 280 години от рождението на Свети Софроний Врачански, които се изпълват тази година. 

Мястото е Духовно-просветният център „Св. Архангел. Михаил” във Варна, който се намира на ул. „27 юли“. 

В изложбата ще видите и дамаскин, писан в Котленската школа. Дамаскинът е сборник с проповеди, които свещениците и монасите са си преписвали на ръка, за да могат да ги ползват в църквата. Няма данни, че проповедите в представения сборник са писани от Св.Софроний Врачански, но има сигурни данни, че той е направил подвързията. Дамаскин

В изложбата са включени още тематични пана, карти, старопечатни книги, портрети и факсимилни издания на основните произведения на Св. Софроний.

Чрез изложбата Духовно-просветният център има за цел да се съхрани паметта за този велик българин, направил всичко възможно, за да имаме вяра, език и писменост през един от най-трудните периоди в българската история, разказа Борислав Аврамов, който отговаря за работата с младежта във варненската митрополия.

Многообразна е дейността на епископ Софроний Врачански. Неговият образ е трайно вграден в националната ни идентичност като образец за духовник, учител, книжовник, просветител и първи български дипломат. Той е роден в гр. Котел. През 1762 година е ръкоположен от Преславския епископ за свещеник (Котел тогава е в пределите на Преславската епархия) и служи в родния си град 30 години. 20 от тях преподава на децата на котленци „книжное учение”. Всяка неделя и на всеки празник поучава в храма на народен български език. В Котел той преписва дамаскини и часослови, а през 1765 година прави първия препис на „История славянобългарска”. През 1794 година е ръкоположен за Врачански епископ. Управлява Врачанската епархия 10 години през най-тежкото и смутно време в района и продължава своята книжовна преписваческа и преводаческа дейност, с която допълва проповедническото си слово за укрепване на християнската вяра и за издигането на християнската нравственост и гражданска култура на своето паство. През 1806 година полага основите на новобългарски език и книгопечатането на български – издава своя сборник от неделни проповеди „Кириакодромион” т.е. „Неделник”. Големият български архиерей и книжовник завършва живота си в емиграция в Букурещ през 1813 г. През 1964 година Св. Синод на Българската православна църква причислява към лика на българските светии „богоблажения нащ отец, просветител и възродител Софроний епископ Врачански”.

Изложбата е насочена към ученици, граждани и гости на Варна и ще продължи до 30 ноември 2019 г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мюзикълът "Дух" с премиера на открита сцена днес във Варна

С две премиерни дати - на 17 юли и 28 август, Държавна опера Варна включва най-новия мюзикъл „Дух“ в програмата на XV Опера в Летния театър. "Дух" е създаден по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг. Автор на либретото е Брус Джоел Рубин, а музиката е на Глен Балард и Дейв Стюарт.  Сюжетът разказва за влюбените Сам и Моли,..

публикувано на 17.07.24 в 13:52

“Моят Балчик” на Надежда Александрова до 1 август в ХГ

Надежда Александрова експонира свои творби за втори път в Художествена галерия – Балчик. Изложбата е озаглавена ,,Моят Балчик" и представя 36 живописни платна. Вдъхновението е черпено от суровите варовикови скали, прекрасната архитектура, тихите и стръмни улици, които спират дъха и носят една особена енергия, присъща само за Балчик. Копнежът и към..

публикувано на 15.07.24 в 16:41

Концерт в "Аладжа манастир" на 29 юли

На 29 юли (понеделник) от 14 часа, в музеен комплекс "Аладжа манастир", ще се проведе концерт на Дамския камерен хор при храм "Св. Атанасий" под надслов "Духовен полет на крилете на църковните песнопения и българските народни песни". В програмата ще прозвучат произведения от български и чужди композитори. Диригент: Евгения Григорова; с олисти: Светлана..

публикувано на 15.07.24 в 15:19

Съвместна изложба между няколко галерии в Балчик

Художествената галерия Ротенберг-Узунов и галериите A. Ръдулеску в Букурещ, в партньорство с Културен център "Двореца" в Балчик представят изложба , която е свързана с румънското междувоенно изкуство. Изложбата включва 52 творби, снимки и документи, които улавят забележителни моменти от „черноморската художествена школа“, термин, въведен през 1923 г...

публикувано на 15.07.24 в 13:51

"Exit Festival" с издание във Варна тази година

Музикалният фестивал "Екзит" тази година ще има издание и във Варна. Това обяви  директорът и основател на форума  Душан Ковачевич. От другата година музикалното събитие ще бъде в по-големи размери, каза още той, цитиран от БТА.  Кметът на Варна Благомир Коцев съобщи, че през следващата седмица ще излезе допълнителна информация за..

публикувано на 15.07.24 в 11:50

Музеят в Бяла представя уникална скулптурна изложба, вдъхновена от Черно море

Общинският културен институт /музей/ - гр. Бяла организира авторска изложба „ОГЪН МОРЕ“, представяща творчеството на скулпторката Гергана Фауст. Родена в София, в семейство на творци, Гергана Фауст израства закърмена с голяма любов към природата и като дете мечтае да стане алпинист. Но следването ѝ в УНСС в София, я отвежда в Швейцария, където след..

публикувано на 13.07.24 в 13:49

Младежи от кино школа „Братя Люмиер“ с награди от Международния фестивал „Арлекин“

Децата от киношкола „Братя Люмиер“ на Общински детски комплекс - Варна, защитиха своите проекти пред компетентното жури на Международния детски и младежки медиен фестивал „Арлекин“.  Доц. Юрий Дачев, драматург, театрален критик и режисьор връчи наградите за операторско майсторство за филма „Д-И-Ш-А-Й“ и за режисура за „Тръгваме ли?“ на Божана Станева и..

публикувано на 12.07.24 в 17:16