В България има четири населени места, които носят името Садово. Едното е град. Останалите са села - в област Благоеврград. Второто в Бургаско, а третото е в община Аврен, Варненско. Там и ще Ви заведем днес.
Между Варна и село Садово са около 30 километра. По един не толкова добър път и по един сравнително добър път. И двата са живописни. Ние избрахме първия, по който се пътува с повишено внимание, но в крайна сметка е важна крайната цел.
Заради природните си особености селото става известно с грънчарите си. Песъчливите и червеникаво - клисави почви са благоприятствали развитието на грънчарския занаят. Изработваните стомни, делви и кюпове са се продавали във Варненска област.
В Садово живеят около 280 души като между тях са и британските граждани Джейн и Бари Уол.
Там имат една от най-добре заредените библиотеки в селата и постоянно попълват книжния фонд. В Садово е съхранен интересен занаят „Плетене нарогозки от царевична шума (беленка) и камъш“. Жените от пенсионерския клуб са постоянно заедно. Ходят на екскурзии и се събират не само по празници.
Ако минавате през варненското село Садово, спрете за момент, за да усетите селската идиля. И се отбийте до църквата, която се казва "Свети Димитър Солунски", построена е през 1869 година, наой-старата е в община аврен и една от най-старите във Варненския регион.
Повече за варненското село Садово чуйте в звуковия файл.
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..