Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Ножчев: Хостелът е приключение в града

Дълго време, когато чуех думата „хостел” се сещах за едноименния филм на ужасите. Сега, обаче, свързвам хостелите със забавни, интересни и обогатяващи преживявания. Трбява да си свободомислещ и отворен към приключенията, ако планираш да прекараш нощта в хостел, който и да е той, където и да е той.

В центъра на Варна има няколко хостела, които приютяват стотици туристи от целия свят.  Стефан Ножчев е собственик на един от тях и се занимава с хостелиерство вече 13 години.

Обратно на вярването ,че само млади хора отсядат в хостели, Стефан ми каза, че е настанявал и деца и много възрастни хора.  Там са спали професори от Сорбоната, главният редактор на National Geographic за Англия, както и много от родните музикални звезди, чиито снимки са облепени навсякъде по стените на уютната къща.

Ето какво още ми каза Стефан Ножчев:


-  Нашият туризъм е, така нареченият, индивидуален туризъм. При него няма големи групи от тур оператори, а разчитаме повече на индивидуални туристи или така наречените бакпакъри. Разликата между апартамент и хостел се крие в това, че ние сме градска хижа, в която можете да срещнете много най-различни интересни хора – артисти, музиканти и други пътешественици. Така туристите обменят идеи за следващата си дестинация. В хостелите нямаме телевизор, нито самостоятелни стаи, където да се затворим и да си гледаме на таблета или компютъра. Тук я има атмосферата и желанието да помогнем на всички и да ги накараме да останат възможно най-дълго. Именно това ни прави много по-различни от хотелите.

-  Семейства отсядат ли в хостелите?

-  Да, непрекъснато. Ние имаме различни стаи – единични, двойни, с отделни легла, смесени стаи, но също и стаи само за жени. В момента точно до нас има едно семейство. Те са италианци, всъщност мъжа е от Япония и детето е с тях. Пътешествениците са основно хора, които живеят в по-богати страни. Например страни в западна Европа, северна Америка, Австралия, но има и много от Япония, Китай. Има от цял свят!

-  Хостела е един от най-евтините варианти при пътуване. В такъв смисъл, каква е логиката хората от по-богатите страни, които могат да си позволят да пътуват, да избират по-евтините места?

-  Те търсят повече приключения. Хостелът е приключение в града, защото така създаваш много приятелства. В един обикновен хотел това е трудно постижимо. Тук можеш да намериш сродни души, като теб.

-  Варна благоприятен град за хостели ли е?

-  През годините са се появявали и са изчезвали много подобни места. Благоприятен е дотолкова, доколкото можеш да използваш сезона и крилете на сезона. Зимата е доста дълга и ако не намериш подходящ начин да направиш заетостта целогодишна е невъзможно да се оцелее.

-  Разкажи ми някоя щура история, нещо, което ти се е запаметило в главата за тези тринайсет години.

-  Постоянно имаме щури истории. Дойдоха една група момчета от Бирмингам. Докато дойдат до хостела, вече се бяха привели в състояние за парти. Излязоха и изчезнаха за цяла вечер. На 31-ви март беше, много странна случка, аз бях нощна смяна. Така и не дойдоха до сутринта. Дойде само една патрулка, която ме отведе в първо РПУ, за да мога да превеждам на всичките арестувани 14 футболни фенове. Моите колеги не повярваха, когато се върнах на следващата сутрин. Едва след като даваха репортаж за нас по голяма българска медия, колегите ми се обадиха и бяха много загрижени. Фактически тогава осъзнах, че е първи април и те разбраха, че наистина не съм се шегувал. Ето такива случки се случват. Много трудно има нещо, което да ме изненада.

Предизвиквам ви, прекарайте поне една нощ от следващата си ваканция в хостел. Щурите преживявания и многото смях са гарантирани!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15