Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хипотерапевтът говори

| обновено на 01.08.19 в 07:04


"Казвам се Ирена Методиева и съм клиничен психолог и психотерапевт по позитивна психотерапия.
Обичам децата, конете и природата, а професията ми е от сферата на така наречените "помагащи". Завърших курс на обучение по хипотерапия към Грузинската федерация по хипотерапия и Тибилиската Медицинска Академия, което ми дава правото да работя като хипотерапевт". Така започва разговорът ни с усмихнатата Ирена, която печели всекидневно доверието на малки и големи в една обща борба - борбата със страха. Страхът да кажеш една дума, да направиш първа крачка, да се довериш - за да оздравее душата, съзнанието на всеки, насочил се към този метод.

Хипотерапията е комплексен и високоефективен метод на физическа рехабилитация и социална адаптация на хора със специални потребности и въздейства на човек чрез два фактора: психогенен и биомеханичен.

"Много е важно да се подчертае, че хипотерапията не е просто "возене на конче", а е специално разработен метод, при който с помощта на коня и на сертифициран хипотерапевт се правят редица специално подбрани, с определена последователност и времетраене, в зависимост от даденото заболяване упражнения", добавя Ирена.

Кръгът от заболявания, които се повлияват благоприятно от метода на хипотерапията са: ДЦП, I и II степен на Сколиоза, Аутизъм, Хиперактивност, Синдром на Даун, слединсултни състояния и урологични заболявания.

Кучето Леда е неотлъчно до децата

Кучето Леда, порода Басенджи помага всекидневно в работата на Ирена. Представителите на породата Басенджи са единствените кучета, които не могат да лаят. Те издават звук, напомнящ йодел (вид пеене). Ето защо Ирена работи с кучето си, което придружава децата дори и върху коня .

Първото официално заявление за пет-терапията (англ. pet therapy, от англ. pet – обобщено название на домашните любимци или англ. animal assisted therapy) като метод за лечение е било направено в края на XVIII век в психиатричната болница York Retreat в Англия. Като допълнение към процедурите пациентите били длъжни да се грижат за животни. Според думите на главния лекар, болните засилвали вярата в собствените си сили, когато се грижели за същества, по-слаби от тях самите.

Анималотерапията придобива широка популярност благодарение на американския детски психиатър Борис Левинсон през 1964 г., когато е бил подпомогнат в работата си с дете-аутист от собственото си куче. Детето само е помолило, вместо сеансите, да си поиграе с кучето и напразните дотогава усилия на психиатъра да подобри състоянието му изведнъж се увенчали с успех. По-късно неговият опит е бил продължен от психиатрите Сам и Елизабет Корсон от Охайо – те предложили на пациентите си да си изберат приятел от близкия приют за кучета и ежедневно да прекарват известно време с него. Само след 15 дни много участници в експеримента са забелязали, че се чувстват по-добре, по-спокойно и уверено. Кучето удовлетворява недостига на човека от общуване, повишава самооценката, подобрява общителността. В кучешката слюнка се съдържа ензима лизоцим, унищожаващ болестотворните микроорганизми.

Стресът е нещото, което ни разболява в този динамичен свят, казва още Ирена Методиева и добавя, че единственият лек срещу панацеята на века е завръщането към природата. Само там ще преоткрием себе си, околните, ще забележим неща, които в забързания ни делник ни убягват.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36