Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Чудовището“ – роман за старостта, която настъпва, и за младостта, която не иска да си тръгне

Снимка: БГНЕС

За новата си книга Владимир Зарев казва: „Във всеки от нас дебне едно чудовище. Това ни прави сложни същества и ни предизвиква да грешим. Бедността, старостта са страшни чудовища. Антихристът вече е слязъл на Земята и това е Интернет“. "Чудовището" е история за "старостта, която настъпва, и за младостта, която не иска да си тръгне".


Когато четях ръкописа на Владимир Зарев, нещо в него ми напомни за „Страданията на младия Вертер“ от Гьоте – една емоционална и въздействаща книга. В „Чудовището“ също има много емоции. Заедно с това обаче, написаното често ме препращаше към „Записки от подземието“ на Достоевски. Тоест, към човека в неговата противоречивост и двуполюсност. От една страна, са симпатичните, красиви черти, които той носи в себе си, а от друга – онова „черно пространство“, което също съществува в него. В това отношение романът е много убедителен и аз смея да твърдя, като опитен литератор, че той носи елемент на класичност.

„Чудовището“ е силно емоционален и мъдър роман. За една красива и невъзможна любов, за времето и неговия безжалостен отпечатък, за надвисналата сянка на Чудовището, зад която наднича Забравата."

Стойо Вартоломеев
Редактор

Снимка

Светлана Вълкова разговаря с Владимир Зарев и със Стойо Вартоломеев.

Владимир Зарев:

- Всяка книга, това е среща с някаква  нова страна от самия мен. Аз чрез текста си опознавам себе си по някакъв начин и тук наистина намерих някои неща, които могат да звучат биографично, но общо взето по-скоро това е биографията на моето поколение, на моето поколение интелектуалци, които живяха през две дълги и сложни епохи, толкова различни. Когато мисля за себе си от онова време, сякаш си спомням за някoй познат човек, когото познавам отблизо, но отдавна не съм срещал. Толкова различен бе животът. Може би това е и нещастие, и щастие, да се живее в интересни времена.

- Какви бяха заблудите на Вашето поколение?

- Пионерската организация в детството. Имам една глава, в която описвам как моят герой, който е в седми клас, внезапно започва да вярва в комунизма така, както детето вярва в Дядо Мраз и един час по-късно губи тази вяра завинаги. Така че: имаше много заблуди, опитваха се да ни заблудят за много неща, както и сега между впрочем се опитват да ни заблудят: че сме щастлив, че сме свободни и така нататък. Заблудите обаче ние бързо ги преживяхме. Разцъфтя езоповският език, езоповското писане, когато писателят говори за нещо, а би трябвало да се разбира нещо друго. И това бе начинът, по който да се измъкнем от цензурата.

- Има ли много печал в тази книга?

- Печал има, но в тази книга има всичко. Има много неща. В нея има много съпротива. Този писател е изключително опитен,  житейски опитен и той с голямо несъгласие допуска тази жена до себе си. Той усеща, че зад нейното привидно желание, че безкрайно много цени неговите текстове и иска да напише книга за него, всъщност се крие някаква тайнствена подбуда, която е много по-значителна и която той усеща, че ще бъде мъчителна за него. Всъщност така и се случва. Дори в своята огромна опитност той се оставя някакси да бъде излъган и да капитулира пред интелекта на тази жена, пред нейния чар: млада, красива, невероятна, желана, непрекъснато изплъзваща се. Това е нещо и мъчително, и прекрасно, за което ме питате.  Писателят изведнъж си дава сметка, че въпреки двете съпруги, които е имал, никога не е обичал истински. Любовта, дори когато е нещастна, е прекрасна.

- Мъдростта тежи ли?

- Мъдростта..., мъдростта не тежи, тя ни прави по-приспособими към живота, който живеем. Сложният ни живот. Мъдростта, освен приспособими, ни прави и по-духовни, да наместим ценностната си система. През последните 30 години българският народ изгуби себе си, ценностната си система. Парите се превърнаха в единствена и най-важна ценност. Питам: какво би могъл да купи един много богат човек в края на живота си? Нищо! Щастливият човек трябва да е здрав, да се намира в хармония със себе си и с околните. Щастливият човек е човек, който обича.

- А кое е чудовището или може би кой е чудовището?

- Да, всеки човек е ангел донякъде, но в себе си носи и чудовища, които се проявяват в определен момент. Чудовище може да бъде и младостта и старостта. Чудовища има и извън нас.

Цялото интервю бихте могли да чуете в прикачения звуков файл:


Владимир Зарев е роден през 1947 г. в София. Завършил е българска филология в СУ „Климент Охридски“. От 1972 г. работи в елитното списание за българска и световна литература „Съвременник“, а от 1988 г. е негов главен редактор.Владимир Зарев има 18 книги, единайсет от които са романи: „Денят на нетърпението“, „Битието“, „Изходът“, „Законът“, „Хрътката“, „Хрътката срещу Хрътката“, „Лето 1850“, „Светове“, „Разруха“, „Поп Богомил и съвършенството на страха“, „Орлов мост“. Измежду тях особено място заема епичната семейна сага „Битието“, „Изходът“, „Законът“. Действието в романите се открива през 1890 година и завършва в наши дни. Трилогията е преведена на немски език и вече има две издания в Австрия и Германия. По мотиви от „Битието“ е заснет култовият телевизионен сериал „Дървото на живота“.Огромна популярност и дванадесет издания в България има и романът на Владимир Зарев „Разруха“, в който се описват механизмите, с които бе ограбен, унизен и обезсмислен трудът на няколко поколения българи. Романът се радва и на невероятен успех в немскоезичния свят. Номиниран е за две от престижните европейски литературни награди и за него са публикувани над 40 възторжени рецензии.По романа „Разруха“ известният режисьор Петър Попзлатев засне игралния филм „Времето е наше“.Владимир Зарев е носител на Националните литературни награди „Иван Вазов“ и „Елин Пелин“. През 2017 г. Зарев бе удостоен и с държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“, а през 2019 г. бе предложен за награждаване с орден „Стара Планина“ - първа степен за изключително големите му заслуги в областта на културата и изкуството.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна започва XX-ият Световен анимационен фестивал

Във Варна започва XX-ият Световен анимационен фестивал. Той се открива на 11 септември във ФКЦ - Варна. Официалното закриване и връчването на наградите ще бъде на  15 септември 2024 г. Тази година Световният фестивал на анимационния филм - Варна има своето юбилейно 20-то издание. Събитието има за цел да запознае родната публика с най-доброто от..

публикувано на 11.09.24 в 08:10

Деменцията и болестта на Алцхаймер - все по-често срещани при напредване на възрастта

През месец септември в цял свят се говори повече по темата за превенция на заболяването Алцхаймер и синдром като деменцията. На 21.09. в Морската градина във Варна ще се проведе скрининг на хора, желаещи да се подложат на няколко въпроса относно евентуално заболяване или синдром, обясни за Радио Варна проф. д-р Ара Капрелян – началник на..

публикувано на 11.09.24 в 07:19
Зеленият морски двор на Варна

Д-р Явор Ченков: Доброто развитие на детето е програмирано още преди раждането от начина на живот и взаимоотношенията на родителите

„Зеленият морски двор на Варна“ e финалист в международния конкурс за наградите Triple E за 2024 г. Екипът от специалисти в ранното детското развити е един от петте финалисти в категорията „Инициатива за ангажиране на общността на годината“ и са единствените номинирани в целия конкурс от Източна Европа и Балканите!  Triple E са глобално..

публикувано на 10.09.24 в 07:00

Дует Ритон представят концерт-спектакъла "Елате ни на гости" във Варна

Легендарният дует Ритон гостува във Варна на 9 септември. Концерт-спектакълът ще е в Летния театър от 20 часа с групата "Ангелите на Ритон". Събитието е част от турнето им "Елате ни на гости" , което започна през март и ще продължи до 16 октомври. Цялото интервю с дует Ритон чуйте в прикачения звуков файл.

публикувано на 09.09.24 в 08:00

Кристиана Димчева: Идеите в името на нашите деца ни обединяват днес

С „Празничен разказ“ Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна, отбелязва две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна Румелия с Княжество България (6 септември) и Независимостта на България (22 септември). Изложбата се откри на 4 септември 2024 г. Тя проследява знакови събития от изграждането на българската държавност...

публикувано на 06.09.24 в 08:05

Полската режисьорка Кинга Дембска: Обичам да показвам различни гледни точки, както и да добавям хумор

Последният си филм "Празник на огъня" представи полската режисьорка Кинга Дембска по време на фестивала "Любовта е лудост". Лентата е екранизация по едноименния роман на Якуб Малецки, в който се проследява живота на двете сестри Настка, която страда от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Дембска споделя, че в книгата са представени трите..

публикувано на 05.09.24 в 09:05

Chris Casket (STRIGOI, екс-EXTREME NOISE TERROR): Загубата е постоянен спътник на човека

Интервю с Chris Casket (STRIGOI, екс-EXTREME NOISE TERROR) STRIGOI са британска банда, създадена от китариста на PARADISE LOSTGreg Mackintosh и Chris Casket от DEVILMENT и за кратко част от EXTREME NOISE TERROR. В края няа миналата година STRIGOI издадоха миниалбума „Bathed in a Black Sun“ - добър повод отново да посетим страната на..

публикувано на 05.09.24 в 07:40