Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България ще има своя планета и звезда в Космоса

„Дайте име на екзосвят – МАС100“ е новата кампания на Международния астрономически съюз, който отбелязва своя едновековен юбилей през 2019 година. Инициативата предоставя възможност на много страни, в това число и на нашата, да даде име на специално подбрана екзопланета и нейната звезда извън Слънчевата система. Управителният съвет на инициативата определи за България екзопланетната система WASP-21, разположена в съзвездието „Пегас“ с достатъчно ярка, за да се наблюдава с малък телескоп от нашата територия, звезда.

Какво представлява този екзосвят, разположен на около 850 светлинни години от Земята, на какви условия трябва да отговарят предложените от нас имена на екзопланетата с нейната звезда и къде можем да разберем повече за инициативата, научаваме от доц. д-р Веселка Радева, ръководител на Планетариум във ВВМУ във Варна:

"Ние сме част от едва 100 страни в целия свят, които имат възможност да дадат име на своя космически обект. Галактики, слънце, планети и вероятно други форми на живот. Как може да се подготвим за срещата с тях? Нашата екзопланета се казва  WASP-21. Намира се на около 850 светлинни години от нас. Тя е много подобна на нашето Слънце, а самата планета е голяма колкото Юпитер. Тази планета най-вероятно няма твърда повърхност", каза за Радио Варна доц. Радева. "Идеята е планетата да е видима с малък телескоп и да се намира на небето така, че да може да се наблюдава от държава-кръстник. Все още не е ясно как ще се казва българската звезда, но вече тече конкурс. Би било страхотно, ако има имена, свързани с българския фолклор, древнобългарски обичаи, богове”, допълни Веселка Радева.  Тя каза още, че не могат да се използват лични имена, имена на политици, на домашни любимци, имена на търгвска марка. Подробности може да видите в сайта, в който се извършва и гласуването. Срокът за участие е до края на месец октомври, а името ще стане ясно през декември. 
Пълните правила са следните:

Предложените имена трябва да бъдат на хора, местности или предмети от културно, историческо или географско значение, които са достойни да дадат име на небесен обект. Макар да не е задължително, имената могат да бъдат на астрономически теми или да са свързани със съзвездието, в което се намира екзопланетната система. Нужни са две предложения за имена – едно за екзопланетата и едно за звездата, около която тя обикаля. Двете имена трябва да следват обща тема, която да е достатъчно обширна, за да позволява даване на резонни имена на открити в бъдеще допълнителни планети или звезди от същата система. Очаква се кратка обосновка на предлаганите имена.

Пълните правила, на които следва да отговарят имената, са следните:

  1. Предлаганите имена трябва:
    • да са между 4 и 16 символа (без препинателни знаци);
    • да се състоят от една дума (за предпочитане);
    • да са произносими;
    • да не съдържат елементи на обида;
    • да не съвпадат със или да са твърде близки до съществуващи имена на астрономически обекти. Имената, дадени на астрономически обекти, могат да бъдат проверени на следните страници:
  2. Не е позволено да се предлагат:
    • имена от комерсионално естество;
    • имена на лица, местности или събития, известни предимно с политически, военни или религиозни дейности;
    • имена на лица, починали преди по-малко от век (1919 г.);
    • имена на живи лица;
    • имена на организации, свързани с настоящата кампания;
    • имена на домашни любимци;
    • измислени имена;
    • акроними;
    • имена, които включват цифри или препинателни знаци;
    • имена, защитени от търговски марки или други форми на интелектуална собственост.
  3. Предложените имена трябва да имат обосновка от не повече от 100 думи.
  4. Избраните имена няма да заменят съществуващите научни означения, но ще бъдат признати от МАС като подходящи за публично използване и ще бъдат публикувани със съответното позоваване на предложилите ги.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25