Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на новия компактдиск на Радио Варна

На 26 октомври, събота, Радио Варна  представи новия компактдиск с музика от фонда на медията – „Нищо хубаво не се забравя”.

Концертът се излъчи в ефир, в предаването „Съботна трапеза” от 13.00 до 15.00 часа, както и в официалните страници на Радио Варна във facebook и youtube.

Водещи на събитието бяха Милица Панайотова и Кристиян Неделчев.

В концерта взеха участие учениците от НУИ "Добри Христов" - Варна: Анелия Китанова, Сияна Атанасова, Ефи Стефанова, Пламена Петкова, Мария Стефанова, Росица Желязкова и Донко Марков с преподаватели Ваня Друмева, Женя Райчева, Дафинка Дамянова, Павлинка Тодорова и Кремена Матева. От СУХНИ „Константин Преславски”  участие  взе Златозара Тодорова с преподавател Петя Драгнева, и Петя Панева - възпитаник на НМА "Панчо Владигеров".

Събитието протече с много емоции, с радост, носталгия и с енергия; с намерение да пребъде във времето всичко хубаво: песните, фолклорът и българщината.

Гостуващите народни изпълнители отправиха искрени поздравления и изказаха своята благодарност към директора на Радио Варна: Наталия Чешмеджиева, за това, че поддържа традицията жива и дава шанс за подобни срещи, които са дълго чакани, защото съдържат трепетното вълнение, в което минало и бъдеще се сливат, в името на радиото. Което за всички, докоснали се до неговата магия, е не просто радиото, а част от тях самите: жива, духовна и вечна.


Да бъде съхранена връзката между поколенията.

Като пръв изпълнител на сцената излезе народната певица Петя Панева, която изпълни песен от репертоара на Катя Петрова.

В звуковия файл може да чуете нейното изпълнение:



В годината, когато Радио Варна става на 85, този албум е посветен на всички, които са били част от музикалната  ни история. Защото „Нищо хубаво не се забравя“, както с топла усмивка каза народната певица Катя Петрова, спомняйки си за времето, в което е записвала с оркестъра на Радио Варна.


Чуйте част от емоционалната памет и красивите спомени на Катя Петрова и на останалите присъстващи, сред които Георги Германов, Георги Мановски:


Стоян Гамолов също застана не пред акордеона, а пред микрофона, за да сподели своята лична история, потопена в ноти, макар и без банкноти. Трудното начало много често бележи успешната кариера. Геният се проявява с пълна сила, когато по пътя си среща не само рози, а и бодли.
Чуйте още:



„Нищо хубаво не се забравя” - Песните и инструменталните пиеси в този аудиоалбум са част от златната история на Радио Варна, писана от стотици народни изпълнители от цяла България. Музикалните ръководители почти от самото начало са надскочили локалните зависимости и с далновидност са канели редица известни имена, гастролиращи в морската столица, за запис в радиото.

През годините тук са записвали артисти от ранга на Янка Рупкина, Атанас Вълчев, Калинка Згурова, Соня Кънчева и много други. Това разнообразие от фолклорни диалекти изгражда уникалния музикален портрет на Радио Варна като съвременна медия с особено отношение към паметта.

Активният звукозапис в Радио Варна датира от 60-те години на XX век. Традицията да се записва народна музика започва при музикалния редактор Радослав Данов, основател на Група от народни инструменти и Вокална група за народни песни към радиото.

Съпругата му Татяна Данова сподели какво е било радиото за него:


По-късно делото на Радослав Данов, вече с друг музикален състав, продължават колегите му Недялко Станев и Ангел Истатков до 1989 година. Интересен факт е, че в т.нар.“Оркестър на Радио Варна“ за народна музика са свирили класически музиканти, нямало нито един битов инструмент, поради което акордеонът е своеобразният „лидер” в оркестъра.

Днес в концертното студио Кристян Неделчев покани дъщерята на Недялко Станев - Добринка, освен в нейните очи, сълзи се появиха и в очите на по-емоционалните сред нас.

Чуйте какво сподели тя за любовта на баща й към музиката и радиото:



Важно е да отбележим, че в тези записи няма да откриете перфектния саунд, нито съвършено изрядни музикални изпълнения. Много от партитурите са писани „на коляно“, минути преди да светне червената лампа - често това е било около полунощ, когато градът спи. Но те са запечатали нещо много ценно – първичната и завладяваща мощ на народната музика,неподправената емоция от срещата между музиканти. Някъде чуваме „гласовитост“, която липсва в други много по-представителни записи, импровизационната мисъл на места е подхранена от нескрита радост в мига на записа... музиката е празнувала!

В годината, когато Радио Варна става на 85, този албум посвещаваме на всички, които са били част от музикалната история на първата извънстолична медиа. Защото „Нищо хубаво не се забравя".


Снимките в галерията: Веселина Киричева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В края на август излиза новата книга на Георги Господинов

На 27 август излиза новата книга "Градинарят и смъртта" на Георги Георгиев, съобщи самият той в профила си във Фейсбук.  "Макар че всичките ми книга са лични, тази май е най-личната след „Естествен роман“. Надявам се сама да намери пътя до следобедите на своите читатели", подчерта Господинов.  "Баща ми беше градинар. Сега е градина...

публикувано на 09.08.24 в 13:38

Започна археологическият сезон в община Каварна

Археологическият сезон в община Каварна беше подновен преди дни. На разкопките на нос Калиакра, на които през последните години бяха разкрити изключителни находки, отново работи екипът на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова. През септември или октомври месец, при отпуснато финансиране, се очаква да започнат дейностите и на..

публикувано на 09.08.24 в 11:19

Национално антикварно изложение започва във Варна

Националното антикварно изложение започва от днес и ще продължи до 11 август във Варна.  Над 200 антикварни щанда са подредени на на алеите до Аквариума в Морската градина.  Събитието е организирано от Народно читалище "Стара Варна" със съдействието на Общината в морската столица и е посветено на Деня на Варна, 15 август. 

публикувано на 09.08.24 в 09:23
автор: Васил Петров

„in vino…” - изложба на художника Васил Петров

Откриването е на  08.08., ч етвъртък, от 18,30 във варненската  галерия „Арт Маркони”. Васил Петров отново оставя въображението да движи ръката и мисълта му. Живописните му разсъждения са своеобразно продължение на миналогодишната идея „Август, като осем, като безкрайност…” Този път тя намира конкретика, номинирайки за „осмо изкуство” изкуството..

публикувано на 08.08.24 в 16:59
автор: Николай Стоев

„Облакът на розовите желания” - живопис на Николай Стоев

„Чувството да хванеш облака е нещо фантастично. Това е една алегорична история, в която съм искал да кажа много неща. Основното е, че не можеш да хванеш неуловимото. Картината „Облакът на розовите желания”, в която всички, с едни чували, взимат от него и накрая като се приберат - няма никой. Пресъздавам илюзията, желанието да хванеш нещо, което лети...

публикувано на 08.08.24 в 14:33

Във Варна започва Десетият кинофестивал за късометражни филми "Карантината"

Днес, 6 август, започва Десетия международен кинофестивал за късометражни филми "Карантината". Събитието се открива от 20 часа  пред едноименното рибарско селище на плаж "Аспарухово".  Музикалните сетове започват от 20 часа, а прожекциите - час по-късно.  Фестивалът продължава до 10 август, а входът за него е свободен.  Организаторите..

публикувано на 06.08.24 в 14:30

Джаз до морето тази събота и неделя в Езерец

За шеста поредна година тази събота в село Езерец ще се проведе станалият вече традиционен фестивал на джаз музиката, известен сред хората под името ДжезЕрец. Музикалното събитие се организира от пианистката Павлета Проданова, чието вдъхновение е съчетанието от прекрасна музика с уникалната дива природа на Северното Черноморие. Джаз до морето ще зарадва..

публикувано на 06.08.24 в 11:15