Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на будителите във Варна

С общоградско поклонение и военен ритуал пред паметника на Паисий в  Морската градина във Варна  беше отбелязан Денят на народните будители. На събитието в  Алеята на възрожденците присъстваха много деца и младежи от училища и детски градини. Слово произнесе Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, който посочи, че българинът,  в своето осъществяване на избор на професия и битност, винаги се е стремял да има вяра в Бога и честити празника на учителите и учениците. 

Даниела Стойнова разговаря с четвъртокласниците от основно училище „Васил Друмев”,които поднесоха цветя на паметника на Паисий за днешния празник - чуйте прикачения звуков файл.



Празничната програма продължава от 19 ч. в зала „Конгресна” в Двореца на културата и спорта с фолклорен концерт „Будителите”, с участието на над 1000 души. В спектакъла участват фолклорните ансамбли „Варна” при НЧ „Христо Ботев 1928”, „Гергана”, „Одесос” при ОД на МВР-Варна, „Българче” при ОДК-Варна, ансамбъла към ВСУ „Черноризец Храбър”, детски танцов ансамбъл при ОУ,,Патриарх Евтимий“, при СУ „Елин Пелин”, при СУ за ХНИ „Константин Преславски”, фолклорен блок при Народно читалище ,,Просвета 1927”, гайдарски оркестър ,,Диньо Маринов“ при читалище ,,Васил Левски 1945”, гайдарски оркестър при НУИ ,,Добри Христов”, танцов състав ,,Шарена гайда”, женски народен хор ,,Цветница‘‘ при читалище ,,Асен Златаров 1946”, народната певица Кичка Христова и със специалното участие на Славка Калчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Министерският съвет отлага със седмица разглеждането на бюджетните законопроекти

Правителството отлага с една седмица разглеждането на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса, съобщава БНР.  Това става ясно от прието вчера решение на Министерския съвет. По предложение на министъра на финансите Теменужка Петкова се променя..

публикувано на 13.02.25 в 18:55

Фелдшери от Спешното отделение в Тервел с обвинение заради смъртта на пациент

Двама фелдшери от Тервел са обвинени в причиняване на смърт на пациент при професионална непредпазливост. Производството е образувано по внесен обвинителен акт от Окръжната прокуратура Добрич, в който се твърди, че медицинските лица не са оказали адекватна помощ на пациент в спешното отделение в Тервел, вследствие на което той е починал.  Случаят е..

публикувано на 13.02.25 в 18:43

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12

Нови 100 проекта са включени по Плана за интегрирано развитие на община Варна

Близо 500 са проектите по Плана за интегрирано развитие на община Варна. Новите проекти са 100, и са включени след актуализацията, наложена от новите обществено-икономически условия. Общата им стойност е 1,5 милиарда лева, а срокът е до 2029-а година. Това съобщи  Мая Иванова -  изпълняваща длъжността „Европейски и национални общински програми" в..

публикувано на 13.02.25 в 16:49

Оставиха в ареста двама мъже, обвинени за преработка на дрога, влагана в желирани бонбони и вейпове

Оставиха в ареста двама мъже, обвинени за преработка на дрога, влагана в желирани бонбони и вейпове, съобщават от Апелативен съд - Варна.  Апелативният съд във Варна потвърди най-тежката мярка за неотклонение спрямо тях. Те са разследвани по досъдебно производство за организирани престъпни групи, създадени за отглеждане, преработване, придобиване и..

публикувано на 13.02.25 в 16:17
Снимката е илюстративна

До края на седмицата възстановяват участъка от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител"

Изпълнителите на ВиК проекта на бул. "Христо Смирненски" (от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител") очакват до края на тази седмица движението по затворения участък да бъде възстановено. Изградени са тротоарите и бордюрите, остава довършването на асфалтовите дейности, които са само по трасето на проводите, а не в целия габарит на пътя. Това стана ясно..

публикувано на 13.02.25 в 15:15

Във Варна откриха зимната "Алея на книгата"

Във Варна днес беше открита първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове разполагат 38 издателства от цялата страна. Събитието е в търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров".  "За всеки читател има издателство, за всяка книга има публика. Многообразието е чудесно" , подчерта  Десислава Алексиева,..

публикувано на 13.02.25 в 14:50