Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яна Спасова: Много шофьори в големите градове са агресивни, стресирани и правят грешки на пътя

Агресията е често срещана на пътя...

Половината от водачите у нас са били санкционирани през последните 12 месеца. В същото време много от тях са агресивни и в същото време не достатъчно подготвени. Това са само някои от изводите в доклада по проекта „Индекс за пътна безопасност”. Резултатите от проучването са базирани на отговорите на 32 хиляди души. Проучването се провежда в интернет и до сега в него са участвали над 58 хиляди човека. Допитването продължава да е активно на адрес https://www.sdindex.bg.

Можем ли добре да шофираме или само си мислим така? Каква е самооценката ни на водачи? Защо сме агресивни на пътя? Отговорите на тези и други въпроси потърсихме от Яна Спасова – автор на доклада по проекта „Индекс за безопасно шофиране“.

Какъв е основният извод, който можем да направим от този доклад?

Основният извод е, че шофьорите се считат за безопасни на пътя, но все още продължават да допускат някои основни грешки, докато шофират.

Това, като че ли, е типично поведение на българския шофьор – той се счита за безгрешен и, ако стане нещо обикновено другите са виновни...

Да, така изглежда. Това се вижда и от данните. Всъщност 96 процента от водачите на леки и лекотоварни автомобили определят себеси като нискорискови, а 58% казват, че по-скоро високорискови са другите на пътя.

Признават ли хората, че са участвали в конфликтни ситуации и са проявявали агресия?

Ние не измерваме агресията толкова директно, а чрез питане „Колко често им се случва?“, но да, част от шофьорите признават, че им се случва да изпаднат в такива високорискови ситуации, предизвикани от тяхно агресивно поведение. Това остава валидно, в различна степен, за 40 процента от водачите, което ние смятаме за един доста висок процент. Иначе много агресивните шофьори са около 5 процента от водачите на леки и лекотоварни автомобили и 16 процента от водачите на камиони и автобуси.

Колко от водачите са претърпели някакв инцидент на пътя?

От водачите на леки коли около 15% са участвали в някакъв инцидент. За високорисковите водачи делът е много по-голям – около 26 на сто. Това показва, че колкото по-рисково шофираме, естествено, ще участваме и в повече инциденти.

Ако можем да обобщим, което е сложно... Но все пак кажете каква е психологията на бъгарския шофьор, според вас?

Ако мога с едно изречение да го кажа - в момента по българските пътища сме горе-долу като състезание. Трябва да бъдем по-толелрантни един към друг и по-партньорски да се държим към останалите водачи.

Дали част от инцидентите не са предизвикани от това, че много хора са стресирани – те сядат изнервени зад волана?

Абсолютно! Ниската концентрация, която идва от това, че мислим за други неща и сме претоварени е основен проблем за голяма част от водачите. Почти половината от водачите на леки автомобили споделят грешки, които са в следствие на ниска концентрация, а на 22% тези грешки им се случавт много често. Това е особено валидно в големите градове като София, но и във Варна, разбира се... В тези градове хората са натоварени и работят много часове. Нашето проучване показва, че колкото по-голяма е седмичната заетост, толко по-рисково е шофирането.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35