Всеки ден у нас боледуват и умират няколко десетки души заради инфекции, които не се поддават вече на лечение чрез антибиотици. Намаляващата ефективност на този вид лекарства се дължи на злоупотребата с тях. И ако безконтролният им прием продължи със същия темп, само след няколко десетилетия т.нар. антимикробна резистентност ще се превърне в по-голяма заплаха за човечеството, отколкото раковите заболявания.
По повод на Европейския ден за разумна употреба на антибиотиците (18 ноември), специалисти алармираха за опасността, която крие безразборното вземане на тези лекарства, и отправиха послания към лекари и пациенти.
Второ, всеки антибиотик се изписва от лекар. А той, от своя страна, би трябвало да спазва следните правила – да разбере кои микроби да третира с антибиотик; да локализира инфекцията и антибиотикът да прониква най-много на съответното място; да се ориентира в общото здравословно състояние на пациента и в комбинация с кои лекарства да предписва антибиотик; да направи икономическа обосновка, тъй като скъпите антибиотици не винаги са най-добрите.
Средните количества антибиотици, които се изписват у нас, са съпоставими с тези в Европа, но не и по отношение на действащите срещу много видове патогени.
През последните две години се забелязва неприятна тенденция – доста лекари в извънболничната помощ за деца и възрастни изписват антибиотици (трета генерация цефалоспорини), които се вземат веднъж дневно – каза още проф. Тодор Кантарджиев. – Но тези широкоспектърни лекарства с нищо не са по-добри за лечението например на ангина или скарлатина в сравнение с другите антибиотици, които се дават три или четири пъти на ден. А що се отнася до болниците, въпреки че като общо количество не ползваме в тях повече антибиотици от средноевропейските стандарти, ние употребяваме най-много широкоспектърни антибиотици в Европа – два пъти повече от другите държави.
За да се бори с явлението, през тази седмица Центърът по заразни и паразитни болести започва компютърно обучение на лекарите. Готов е и Националният план за действие срещу антимикробната резистентност, който се очаква да бъде одобрен от правителството до края на годината, съобщи Светлана Йорданова, зам.-министър на здравеопазването. Документът предвижда повишаване на осведомеността при използването на антибиотици както в хуманната, така и във ветеринарната медицина. Друга мярка цели засилването на надзора при предписването на лекарствата чрез повече профилактика в болничните заведения. Предвиждат се също така информационни кампании, методически обучения и инструкции как да се употребяват антибиотиците.
Ако не променим нагласата си и не започнем да употребяваме разумно антибиотиците, в средата на века от антимикробна резистентност годишно по света ще умират 10 млн. души. Затова и бъдещето на този вид лекарства зависи от всички нас, заяви д-р Скендер Сила, представител на Световната здравна организация у нас.
Според нашите данни антимикробната резистентност е отговорна за 33 хил. смъртни случая годишно в Европейския съюз и за 700 хиляди в целия свят за същия период. Смята се, че до 2050 г. антимикробната резистентност може да се превърне в по-голяма заплаха за човечеството дори от онкологичните заболявания. Затова с българските институции се събрахме, за да разработим националния план за действие, и поехме ангажимент да работим заедно. Но най-важното е посланията ни да стигнат до всички хора.
Снимки: БГНЕС
Над 2000 са билбордовете на територията на община Варна. В неделя останаха с един по-малко, защото едно от съоръженията не устоя и падна. За щастие без трагични последствия. Това ни накара да се поинтересуваме какъв е редът за монтирането на билбордове. Процедурата изясни заместник-кметът Илия Коев. Предстои създаването на интерактивна карта..
В края на миналия век проф. д-р Ангел Ангелов написва главата "Инфекциозни болести" в учебника по клинична патология (1996 г.). Тогава публикува и една кратка статия във варненския вестник "Черно море", адресирана към широката общественост. В нея отбелязва тревожното нарастване на честота на някои инфекциозни болести и възникването на нови..
Какво се случва на аспаруховския плаж? Този въпрос задават варненци в местни фейсбук групи, след като там бяха публикувани снимки на обособен с метални преграждения участък от плажната ивица и наличието на багер. Нов ресторант се прави на плажа. Ще е преместваем обект, на мястото на заведение, премахнато миналото лято. Това коментира за Радио..
Метален сандък, пълен с осолен пясък, е поставен до сп. "Нептун" във Варна, видя репортер на Радио Варна. Пясъкът е за третиране на пътното платно и около спирката при евентуално заледяване. За Варна през нощта температурите ще паднат до минус 1°, максималната температура првз деня е 5°. През нощта в Източна България ще бъде предимно облачно, без..
Фотоизложба „55 години курортен комплекс Албена“ е името на фотоизложбата, която се откри снощи в София в Галерия ART Hotel 158. На откриването присъстваха над 40 представители на бизнеса, държавната администрация, дипломати и културни институти, съобщават от курорта до Балчик. 30-те снимки акцентират върху уникалната природа на комплекса,..
Гейтове под открито небе изграждат на летището във Варна. Със зелени градини и плажни барове пътниците, дошли на почивка, максимално ще уплътнят престоя си преди да бъдат отведени в самолета. Това каза Светлана Симеонова, началник търговски отдел във "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт". Проектът е уникален не само за България, но и за цяла Европа,..
Има хора, които често се оплакват, че около домовете им и пред блока е мръсно и непочистено. Други цапат и рушат. Има обаче и хора, които нито се оплакват, нито рушат, а облагородяват и почистват за да е по-приятно, красиво и приветливо. При това го правят без да се афишират. Такъв е примерът с един гражданин от квартал "Чайка", който е превърнал..