След бурни дебати созополските рибари отхвърлиха проекта за реконструкция на порта. Това стана с гласуване на събрание в залата на читалището тази вечер. Над 100 души декларираха желанието си в подписка, която ще продължи в града. Рибарите искат ремонт, но без поставянето на понтони. "Ще се борим да направим проект, който да е удобен и приемлив за хората и същевременно да не бъдат загубени европейските средства ", заяви кметът Тихомир Янакиев.
Един път вече коригираният проект предвижда поставянето на четири и половина понтонни линии, при седем в първия вариант. Плаващите пристани, ориентирани перпендикулярно на кейовата стена, ще увеличат общата дължина на приставането. Ще бъде почти удвоен капацитетът на порта. Заложена е реконструкция на кея - подмяна на компроментираната бетонова настилка. Предвидено е благоустрояването и паркинг за 65 автомобила и 18 буса. Дейностите са на стойност 800 000 лева. Проектът е минал ОВОС още през 2015 година, съгласуван е с "Морска администрация". Не е имало обществено обсъждане, защото не е било заложено като изискване, обясниха експертите от Общината.
Рибарите взема думата, за да изразят притесненията си. Градусът на напрежението се покачи след изказванията на представителите на "Морска администрация" и проектантския екип. Местните, които си вадят хляба в морето, са против ремонта, ако не бъде извършено удълбаване и почистване на дъното. Притесняват се, че с поставянето на понтоните, няма да има възможност за безопасно маневриране, пристанището ще се затлачи и в крайна сметка яхти ще заменят рибарските лодки. Дори се чуха опасения, че портът ще бъде даден на концесия.
До срещата се стигна след като стана ясно, че има напрежение сред рибарската общност заради неяснотите около реализацията на проекта. Отложено бе подписването на анекса към договора, по който вече има избран и изпълнител.
Натоварено е към този час движението по основните артерии в града. На бул. "Сливница" има лека катастрофа между лек и тежкотоварен автомобил с материални щети, видя репортер на Радио Варна. Вследствие на инцидента се образуват колони от автомобили в посока от центъра към кварталите.
Община Добричка обмисля инициирането на нов референдум във връзка с инвестиционните намерения за изграждането на ветроенергийни паркове на територията ѝ. През 2024 г. общинската администрация подготвяше провеждането на референдум, заедно с парламентарните избори на 27 октомври, който беше отменен ден преди датата за местното допитване. Като..
В два козметични салона във Варна откриха празна ампула от ботокс и ампули с хиалуронова киселина. Проверки са извършени в 15 обекта. Това каза д-р Петър Янев-директор на дирекция "Медицински дейности" в Регионалната здравна инспекция във Варна. Вече тече разследване, но студиата за красота не са затворени. Тези обекти са предназначени за предоставяне..
Предстои изграждането на два STEM кабинета в Основно училище "Антим I" в Балчик. Единият ще бъде по математика и информационни технологии за 5-7 клас, а другият - по природни науки за децата от начален курс, съобщават от учебното заведение. Двата STEM кабинета по проект "Изграждане на училищна STEM среда" са на..
И в аптеките да се извършва т.нар. сдвояване с приложението е-здраве. Тази възможност беше обсъдена между министъра на електронното управление Валентин Мундров и председателя на УС на Българския фармацевтичен съюз /БФС/ Димитър Маринов. Понастоящем приложението може да инсталира всеки, който има електронен подпис, в противен случай сдвояването се..
В община Балчик има 11 детски градини, в които са обхванати общо 572 деца. Всичките шест училища в общината са средищни и в тях се обучават 1264 ученици от първи до 12. клас. Центърът за специална образователна подкрепа (ЦСОП) с интернат "Академик Тодор Самодумов" - село Кранево е преобразуваното..
Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, предаде БНР. ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за..